misto.zp.ua

Важкі кроки до незалежності

Важкі кроки до незалежності

Збір воєнної варти

Після проголошення незалежності відбулася дія, мало помічена громадськістю. Це запис до Національної республіканської гвардії. Звучало голосно, з пафосом. Суть ініціативи - готувати добровольців, готових захищати новонароджену державу. Національних збройних сил іще не було. І вони не могли з'явитись у крайньому випадку до 1 грудня – дня проведення референдуму про підтвердження Акту про незалежність. Але обставини могли повернутись будь-яким чином. І прорадянські збройні формування, навіть невеликі, могли змести українську владу чи взяти під контроль, під яким вона ще донедавна була.

Ініціатива запису йшла від мене. Пробував обговорювати її з іншими членами Руху. Більшість ідеї не прийняла. Проти був і Віктор Корзін, мовляв, цим повинні займатись органи влади, військкомат. Це не авторитетно, кустарно, треба чекати вказівок з центру. Можливо, позиція Корзіна чи інші аргументи впливали? Бо в добровольці з рухівців записалось мало. Це Анатолій Бриченко, Славік Парамонов, Шаріф Азімов. Іще повідомлення в міськвиконком про намір проводити запис підписали Ярема Жуковський та Валентин Ренковенко.

Вважаючи, що бездіяльність в той період небезпечна, виготував плакат «Іде запис до Національної республіканської гвардії». Вивішував його разом з іншими плакатами під час пікетів. Тим, хто звертав на нього увагу, пояснювали своє розуміння заклику. Хто бажав – записувався. Таких було небагато. Близько сорока охочих. Але їм честь! В часи хиткої обстановки, майже безнадійної при організованому наступі реакції, все закінчилося б сумно для підписантів. Ми попереджали про можливі ризики.

Зібрані списки нікому не передавав. Південь не те місце, де українські справи можна вести відкрито. Промосковська номенклатура густо сиділа на багатьох місцях. І списки могли опинитися в них. Чи проводив військкомат запис -невідомо. 11-15 вересня телефонував туди Віктору Корху. У відповідь – мовчок.

Минуло півроку

16 лютого 1992 року проводилось урочисте прийняття присяги на вірність Україні воїнами запасу. Головою підготовчого комітету був Олексій Ревенок, але зовсім не вірив в успіх справи. Два тижні «дрімав». В понеділок, 10 лютого, я наробив галасу на зборах Руху, що немає куди відкладати.

Після того «розкрутилися». Я ходив до міськвиконкому, носив тексти оголошень та присяги для набору та розмноження, клеїв їх. Олексій Ревенок і Ярема Жуковський давали оголошення в газетах «Мелитопольские ведомости», «Серп і молот», на радіо. Справа зрушилась. Військкомат також підтримав прийняття присяги. Офіційно тим заходом керували вони. Урочистості проводили в Будинку культури ім. Шевченка. Присягнули півсотні добровольців. Було гарно оформлене приміщення, багато прапорів і символіки, виступав хор української пісні. Добре.

Але ж між першою та другою акціями минуло цілих півроку! І добре, що за цей час у Москві не з'явився Нью-Ленін, бо він обов'язково послав би нащадків Муравйова на Україну. І все залежало б від підготовленості до оборони. При малочисельності добровольців, як і колись героїв Круг, постріляли б у перші дні. Інших рухівців – по ходу справи. А керівництво республіки (фактично мало змінена «підсовєтська» колоніальна адміністрація) слухняно повернулась би у підпорядкування Москвою.

Звичайно ж, запис добровольців був першим кроком до створення оборонної національної структури. До появи справжньої, хоч і маленької, військової частини треба було б пройти ще багато етапів: формування, забезпечення, узгодження, підпорядкування... Мабуть, єдине, що міг дати запис, - це створення первинного ядра навколо чи від якого міг би створитись суто національний контингент. А взагалі-то треба було діяти так чи в інший спосіб, тому що пасивність не змогла б дати жодного «плода».

Анатолій БРІЧЕНКО, член Мелітопольської організації Руху, голова місцевого осередку УРП (1991 р.)


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
ПОРОГИ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
MISTO.ІНФОРМ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Александр Андрущенко – редактор газеты НадеждаГазета Запорожского областного совета ветеранов «Надежда» – популярное издание. Нет такого района в нашей области, где бы сотни, а то и тысячи людей не выписывали бы ее. Газета – Лидер в нашей области по числу подписчиков.
Журналисты нашего издания стараются выбирать для материалов темы, которые вызывают у читателе подлинный интерес. И в то же время не скатываются к поискам дешевых сенсаций. Материалы должны быть написаны простым, ясным языком и понятны всем, считают сотрудники редакции.
В «Надежде» становится все больше интересных материалов и даже целых страниц. Не прошло и года с тех пор, как она стала толще на четыре полосы. Многие уже привыкли к таким из них, как «Полезные советы», «Ориентир», «Жизнь», «Переключая каналы». Все публикуемые данные многократно проверяются и перепроверяются. Каждое написанное слово как бы взвешивается на весах правдивости, четкой логики и здравого смысла. «Надежда» старается в ситуациях в той или иной степени спорных предоставлять слово сторонам, ведущим дискуссию. Газета часто возвращается к поднятым темам и событиям, дает возможность высказаться всем заинтересованным лицам.
«Надежда» и впредь будет держать руку на пульсе жизни нашего региона. Она и впредь останется настоящим другом, добрым советчиком и умным собеседником всех своих подлинных друзей.

Александр АНДРУЩЕНКО,
редактор газеты «Надежда», член Запорожского областного совета ветеранов.

Контакты

Учредитель:
Запорожская областная организация ветеранов Украины
Издатель:
Рекламное агентство «МВ – плюс»
Генеральный директор:
Надежда Самсоненко
Адрес:
72312, г. Мелитополь, ул. К. Маркса, 1-А
Наши телефоны:
8 (292) 69-4-29, 67-9-98
Веб-сайт:
www.mv.org.ua
E-mail:
andru@mv.org.ua
nadegda@mv.org.ua

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |