misto.zp.ua

Татова черешня квітне в саду

Татова черешня квітне в саду

Я приїхала до Мелітополя ввечері, по дорозі провідала в лікарні маму: «Вже черешня вдома поспіла, така солодка, поїж». Не витримала до ранку, рвала в саду наосліп налиті соком ягоди, а потім їла і плакала, адже це – татові черешні, він їх посадив, виростив, кожного року чекав, яким буде врожай, і ось цього року не дочекався: у березні батька не стало.

Не дочекався…

Я приїхала до Мелітополя ввечері, по дорозі провідала в лікарні маму: «Вже черешня вдома поспіла, така солодка, поїж». Не витримала до ранку, рвала в саду наосліп налиті соком ягоди, а потім їла і плакала, адже це – татові черешні, він їх посадив, виростив, кожного року чекав, яким буде врожай, і ось цього року не дочекався: у березні батька не стало.

У прощальній промові його назвали «людиною-легендою». Як часто ми дізнаємося про наших рідних багато хорошого після того, як вони йдуть від нас. Я хочу віддати дань моєму татові, бо він того заслуговує, і пробач, тату, що запізно.

Аварія під час дощу

Мій батько, Бондаренко Володимир Павлович, народився 6 січня 1929 року у селі Данило-Іванівка, що поблизу Мелітополя, у багатодітній трудовій сім’ї, де праця на землі була головним чинником життя. Тато розпочав трудову діяльність з 14 років: під час Великої Вітчизняної війни працював у колгоспі трактористом. Він орав землю, щоб виростити на ній хліб, який тоді цінувався перш за все, адже хліб потрібен був фронту. Після війни відслужив у лавах Радянської Армії – і знову до рідної землі.

У 1953 році побралися з мамою, Ганною Іванівною, з якою у мирі і злагоді прожили 58 років, виростили двох дочок, двох онучок, двох онуків і трьох правнучок і були щасливою парою, переборовши всі життєві труднощі, яких було чимало. Ми з сестрою були ще маленькими, коли сталася трагедія: під час дощу перевернувся в яр батьків трактор. Лікарі потім здивувалися, як тато вижив, адже «склали» його заново. Тепер я знаю: батько мав міцне серце, а мамина любов зміцнила його ще більше. Тато довго одужував, а коли набрався сил, знову продовжив працювати біля землі.

Я пам’ятаю, як ми з сестрою чекали батька з роботи, а він приходив зі степу запізно, весь у пилюці, і приносив нам «хліб від зайчика»; ми ласували залишком татового обіду, брудним, пропахлим татовим потом, степовим пилом, тракторним гасом окрайцем хліба, але це був найсмачніший у житті хліб. Заморений, він ще довго з нами спілкувався: як пройшов день, чим займались, чи допомагали мамі?

Виноградна арка

Щоб ми з сестрою одержали гарну освіту, батько звів будинок у місті і перевіз сім’ю до Мелітополя, а сам з мамою залишився працювати у рідному колгоспі «Зоря». В ті роки зароджувалися черешневі сади, і мій батько останні роки життя присвятив обробці земель, на яких проростали знамениті Мелітопольські черешні, обіймавши посаду бригадира тракторної бригади. А який сад посадив батько вдома! Що тільки не росло в ньому: і черешні, і яблука, і абрикоси, і сливи, і персики, і малина, і всяка городина, і квіти.

А на весь двір розрослася виноградна арка, під якою батько з мамою віддавав нас з сестрою заміж. Потім народилися онуки – Артем і Віталій, і дідусь навчив їх уже з трьох років водити трактор. На шкільних канікулах хлопці працювали в садовій бригаді, допомагали татові обробляти дерева, ремонтувати техніку. Онучки Оля і Аня запам’ятали дідусеві подарунки, які він їм привозив, коли відпочивав у Криму: то платтячка, то іграшки, але завжди догоджав дівчатам. А ось правнучок Вікторію, Маргариту і Катрусю дідусь просто обожнював, постійно чекав у гості і, звичайно, балував їх солодощами, першими ягодами черешні, малини.

Душа компанії

Батько побудував лазню, і всі ми часто збиралися вдома, у мами і тата, і це, мабуть, допомогло зміцнити нашу сім’ю. Скільки було спогадів, розмов, а інколи і порад, коли після лазні збиралися за гостинним маминим столом.

Батьки немов доповнювали одне одного: мама швидка, енергійна, а батько спокійний, задумливий. Але, коли поруч були люди, тато ставав душею будь-якої компанії: уміння розвеселити йому було дано з народження. А іноді ставав справжнім філософом: багато читав, намагався розібратись у політиці, народній медицині, педагогіці.

Якось батько поділився зі мною методикою виховання дітей: «Ось ви, вчителі, проводите довгі лекції для учнів. А ви б краще їх довго і уважно слухали!» Як це правильно: так він нас всіх виховував, тому мав безперечний авторитет. А ще більшим авторитетом став він для нас, коли в 40 років вступив до Оріхівського сільськогосподарського технікуму, бо знань не вистачало для роботи з молоддю. І на «відмінно» захистив диплом майстра-налагоджувача: міг відремонтувати будь-яку техніку – від велосипеда до крутої іномарки. Своїми руками склав невеличкий тракторець для обробки городу і давав його всім сусідам у користування.

Тато мало піклувався про своє здоров’я, більше хвилювався за маму, за всіх нас. Але бажання жити було велике: хотів ще віддати заміж правнучок. Та життя є таким, яким є. Не стало черешневих садів. І це дуже підірвало здоров’я батька, він почав хворіти, а 7 березня цього року його не стало… Горе підкосило і маму: потрапила до лікарні. Батька нам дуже не вистачає, але віримо, що він буде жити у дітях, онуках, правнуках. А земля, на якій трудився 64 роки мій тато, вкладав в неї всю свою душу, я думаю, колись ще віддячить людям солодкими плодами запашних ягід.

І цього червня ми куштували смачну черешню з татового саду і згадували його. Як боляче відчувати, що тепер ми можемо тільки згадувати. Люди, звертаюся до вас: «Бережіть своїх батьків, хай живуть вони довго-довго!»

Наталія АЛЕКСАНДРОВА-БОНДАРЕНКО, м. Енергодар


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Александр Андрущенко – редактор газеты НадеждаГазета Запорожского областного совета ветеранов «Надежда» – популярное издание. Нет такого района в нашей области, где бы сотни, а то и тысячи людей не выписывали бы ее. Газета – Лидер в нашей области по числу подписчиков.
Журналисты нашего издания стараются выбирать для материалов темы, которые вызывают у читателе подлинный интерес. И в то же время не скатываются к поискам дешевых сенсаций. Материалы должны быть написаны простым, ясным языком и понятны всем, считают сотрудники редакции.
В «Надежде» становится все больше интересных материалов и даже целых страниц. Не прошло и года с тех пор, как она стала толще на четыре полосы. Многие уже привыкли к таким из них, как «Полезные советы», «Ориентир», «Жизнь», «Переключая каналы». Все публикуемые данные многократно проверяются и перепроверяются. Каждое написанное слово как бы взвешивается на весах правдивости, четкой логики и здравого смысла. «Надежда» старается в ситуациях в той или иной степени спорных предоставлять слово сторонам, ведущим дискуссию. Газета часто возвращается к поднятым темам и событиям, дает возможность высказаться всем заинтересованным лицам.
«Надежда» и впредь будет держать руку на пульсе жизни нашего региона. Она и впредь останется настоящим другом, добрым советчиком и умным собеседником всех своих подлинных друзей.

Александр АНДРУЩЕНКО,
редактор газеты «Надежда», член Запорожского областного совета ветеранов.

Контакты

Учредитель:
Запорожская областная организация ветеранов Украины
Издатель:
Рекламное агентство «МВ – плюс»
Генеральный директор:
Надежда Самсоненко
Адрес:
72312, г. Мелитополь, ул. К. Маркса, 1-А
Наши телефоны:
8 (292) 69-4-29, 67-9-98
Веб-сайт:
www.mv.org.ua
E-mail:
andru@mv.org.ua
nadegda@mv.org.ua

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |