misto.zp.ua

Останній фронтовик села

Останній фронтовик села

70 років віддаляють нас від початку Великої Вітчизняної війни – найдорстокішої і найкровопролитнішої з війн в історії людства. Українськими землями нищівний смерч війни прокотився двічі: спершу із заходу на схід, потім зі сходу на захід. З кожним роком ряди ветеранів рідіють. У селі Червоноармійському Якимівського району в живих залишився останній учасник тих кривавих подій – Василь Афанасійович Тесленко.

Окупанти гнали людей в концтабори

Народився Василь Афанасійович у1927 року в Гомельській області Бєларусі. В родині було четверо дітей, з них три брати і одна сестра, Василь – третій за рахунком. Закінчив початкову школу, почав навчатися у п’ятому класі вечірньої, але почалась Велика Вітчизняна війна.

Коли німці підійшли до їхнього села, біля 300 мешканців залишили свої оселі і почали жити у лісі. З тих, хто залишився у селі, німці поповнювали неподалік розташовані табори, а звідти була одна дорога – смерть.

Мешканці села розбирали сараї та інші будівлі для того, щоб у лісі збудувати якесь помешкання. Одночасно в лісах були і так звані «добровольці», які розкрадали залишені оселі, грабували серед дня і так скривджених людей… А при визволенні цієї території Радянською Армією мешканці ледве не загинули від залпів «Катюш».

Бойове хрещення

Василь Тесленко був призваний на службу до Збройних Сил Радянського Союзу у серпні 1944 року. Протягом чотирьох місяців у м. Слуцьку навчався у снайперській школі № 6 другого Білоруського фронту, в якій налічувалось близько 7000 курсантів. Отримавши необхідні знання та звання молодшого сержанта, у складі 50 чоловік (по 10 кращих курсантів з роти) був направлений на передову західніше польської столиці Варшави.

Тут і сталося перше бойове хрещення молодого солдата. Перед світанком снайперам була дана команда вирити окопи і закріпитись на ділянці фронту, яка майже не мала на місцевості предметів, які б могли допомогти маскуватися у бойовій обстановці. Вранці німецькі мінометники розбили і розтрощили вщент російський снайперський десант. Переважна більшість снайперів загинула, а решта потрапила до медсанбату. Одержавши важку рану ноги, Василь Афанасійович потрапив до військового шпиталю у м. Барановичи в Західній Білорусії.

Навідник протитанкової гармати

Не дочекавшись повного вилікування, маючи велику силу помсти за одержані рани, він з товаришем, сержантом артилерійської частини, залишають шпиталь, і невдовзі Василь Афанасійович стає навідником артилерійської протитанкової гармати калібру 100 мм 129-го окремого винищувально-протитанкового дивізіону 55-ї стрілецької дивізії 2-го Білоруського фронту. В цьому дивізіоні служили шість Героїв Радянського Союзу.

У першому ж бою навідник Тесленко вогнем гармати підпалив німецький танк. За знищення танку командира гарматної обслуги нагородили орденом, а навіднику, як молодому солдату, оголосили подяку. Але, завдяки артилеристам-Героям, справедливість була доведена, і згодом молодший сержант В. Тесленко за зразкове виконання бойового наказу по знищенню ворожої техніки був нагороджений орденом Червоної Зірки.

Дивізіон знищував не тільки панцерну техніку противника, але й його живу силу, стріляючи як бронебійними, так і осколковими снарядами. Протягом доби артилеристи могли бувати у декількох місцях, маневруючи на місцевості і пересуваючись за допомогою американських автомобілів «ДОДЖ» WC-51, який наші бійці називали «три чверті» та важких «Студебеккерів». В один з таких маневрів дивізіон потрапив під вогонь відступаючих танкових колон німців і майже повністю був розбитий. Гармату переїхав німецький танк, один з обслуги загинув, один був важко поранений. Одержав друге поранення, на цей раз в голову, і Василь Тесленко. Якби своєчасно не прибуло підкріплення, то ніхто б не залишився живим. Поховали своїх побратимів прямо на полі у братерській могилі у всіма ненависній тоді Німеччині…

Життя після Перемоги

День Перемоги Василь Афанасійович зустрів на рідній Білоруській землі, під її столицею у військовому шпиталі. Коли загоїлись рани, він був направлений для подальшого проходження служби в сержантську школу недалеко від міста Гродно. Більше року був помічником командира взводу, потім – навідником гармати 126 артилерійського полку. Ще довго довелось служити солдату. Демобілізувався восени 1951 року.

Закінчивши курси трактористів, колишній воїн сів за кермо екскаватора і два роки працював вдома, оженився, народилась його донька Галина.

Не міг він спокійно дивитись на ті страждання, які принесла людям війна, холодні й голодні часи і у 1953 році разом з дружиною і дочкою переїхав на Урал в Нагайбакський район Челябінської області. Три роки працював зоотехніком після закінчення однорічної сільськогосподарскої школи та бригадиром, потім – 14 років – трактористом, обслуговуючи 1500 га орної землі, зерновий тік, худобу на фермах. Були часи, коли під його керівництвом працювали більше 120 чоловік.

25 липня 1959 року за добру роботу на освоєнні цілинних і залежних земель у районах Казахстану, Сибіру та Уралу він був нагороджений медаллю «За освоение целинных земель». За свою працю одержував трудодні, за які розплачувались тільки один раз на рік.

Переїзд в Україну

Важка праця зобов’язувала знайти якийсь вихід. І він був знайдений: родина у кількості п’яти осіб (на Уралі народились сини Володимир і Микола) переїхала в село Червоноармійське на Україну. З 1971 року Василь Афанасійович протягом 10 років працював в колгоспі, обслуговуючи дощувальні машини. З великою повагою він ставиться до керівника тракторної бригади М. Фомінова, трактористів М. Бахаря, Г. Лукашина, водія О. Устименка та інших, які допомагали йому в перші часи роботи в колгоспі.

Згадує він і про фронтовиків – кавалера ордена Червоної Зірки І. Жукова, інваліда-тракториста І Дакуніна, ветеранів П. Ломейка, М. Науменка, І. Іванова та інших.

Двічі за виняткову дисциплінованість та успіхи у соціалістичному змаганні нагороджувався Грамотами та цінними подарунками правління, партійної , профспілкової та комсомольської організацій колгоспу.

За станом здоров’я, останні роки перед виходом на пенсію працював у комунгоспі господарства, молов людям зерно на дерть для годівлі домашньої худоби…

Вшановуючи пам’ять

Майже 40 років Василь Афанасійович приходить до братської могили і меморіалу загиблим односельчанам у селі Червоноармійське, щоб засвідчити повагу до тих, хто разом з ним здобував Велику Перемогу, але не святкував її. Він – останній фронтовик нашого села – нагороджений, крім ордену, медалями «За отвагу», «За боевые заслуги», «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 гг.», багатьма ювілейними медалями та знаками, заслуговує великої пошани і користується авторитетом серед мешканців села і молодого покоління.

Геннадій АРЕСТЕНКО, вчитель Червоноармійської ЗОШ


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Александр Андрущенко – редактор газеты НадеждаГазета Запорожского областного совета ветеранов «Надежда» – популярное издание. Нет такого района в нашей области, где бы сотни, а то и тысячи людей не выписывали бы ее. Газета – Лидер в нашей области по числу подписчиков.
Журналисты нашего издания стараются выбирать для материалов темы, которые вызывают у читателе подлинный интерес. И в то же время не скатываются к поискам дешевых сенсаций. Материалы должны быть написаны простым, ясным языком и понятны всем, считают сотрудники редакции.
В «Надежде» становится все больше интересных материалов и даже целых страниц. Не прошло и года с тех пор, как она стала толще на четыре полосы. Многие уже привыкли к таким из них, как «Полезные советы», «Ориентир», «Жизнь», «Переключая каналы». Все публикуемые данные многократно проверяются и перепроверяются. Каждое написанное слово как бы взвешивается на весах правдивости, четкой логики и здравого смысла. «Надежда» старается в ситуациях в той или иной степени спорных предоставлять слово сторонам, ведущим дискуссию. Газета часто возвращается к поднятым темам и событиям, дает возможность высказаться всем заинтересованным лицам.
«Надежда» и впредь будет держать руку на пульсе жизни нашего региона. Она и впредь останется настоящим другом, добрым советчиком и умным собеседником всех своих подлинных друзей.

Александр АНДРУЩЕНКО,
редактор газеты «Надежда», член Запорожского областного совета ветеранов.

Контакты

Учредитель:
Запорожская областная организация ветеранов Украины
Издатель:
Рекламное агентство «МВ – плюс»
Генеральный директор:
Надежда Самсоненко
Адрес:
72312, г. Мелитополь, ул. К. Маркса, 1-А
Наши телефоны:
8 (292) 69-4-29, 67-9-98
Веб-сайт:
www.mv.org.ua
E-mail:
andru@mv.org.ua
nadegda@mv.org.ua

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |