У відомій приказці говориться, що справжній чоловік обов’язково повинен зробити у своєму житті три речі: посадити дерево, виростити сина та побудувати будинок. І недарма вміння створити своїми руками житло включено в цей короткий список необхідних для чоловіка справ. Адже будівельник – одна з тих професій, що посприяла прогресу людства.
Сьогодні професія будівельника не тільки дуже популярна, але і є однією з найвисокооплачуваних. На сьогодні середня заробітна платня запорізького будівельника перебуває на відмітці у 1500 гривень. В той же час, заплативши чималі суми грошей, люди, що будують або ремонтують свої квартири й будинки, вимагають, щоб робота виконувалася із застосуванням сучасних технологій, екологічно чистих матеріалів, у короткий термін і з гарною якістю. Тому й росте попит сьогодні саме на кваліфікованих фахівців. Будівельний ринок тим часом вирує. Напередодні професійного свята будівельників “ЗС” поспілкувалася з начальником управління капітального будівництва Запорізького міськвиконкому Іваном СУХОМЛИНИМ:
- Іване Прокоповичу! Головні об’єкти будівництва та реконструкції нашого міста, які не обійшлися без вашого управління, це – мости, стадіон та проспект Леніна?
– Ви праві. Це дійсно знакові об’єкти для міста. До зробленого нашими будівельниками за останні роки можна додати й реконструйовану вулицю Леонова біля Річкового порту, площу Маяковського з фонтаном, транспортну розв’язку на вулиці Луначарського, горловину (а це багаторічна проблема!) під залізничним мостом на Космічній магістралі. Названі об’єкти – мости, стадіон і проспект – я вважаю знаковими ще й тому, що ми ними почали займатися в останні роки. Якщо п’ять років тому капітальне будівництво в місті було практично заморожене (ми освоювали до 30 мільйонів гривень на рік, а це дуже мало), то останнім часом вийшли на рубіж 100 мільйонів і більше.
– Розкажіть про те, що робиться й зроблено у місті?
– Найбільшою перемогою міста, городян і мера стало те, що ми зрушили з місця багаторічну проблему, пов’язану з будівництвом мостів. Важко порахувати, скільки разів Євген Карташов їздив у Київ, вмовляв, переконував міністрів, депутатів. Опір центру був найжорсткішим: ніхто не хотів давати гроші на мости. Я давно працюю у будівництві і бачив, як за цю проблему бралися “батьки” міста й області. Але Карташову вдалося головне – вибити з Києва гроші, тому ми й ведемо в Запоріжжі будівництво нових мостів. Що вони значать для запоріжців, мабуть, розповідати не потрібно. Безумовно, проблеми є й сьогодні, адже відставання від попереднього графіку становить вже близько двох років. У той же час, якщо фінансування буде здійснюватися без перешкод, то це відставання ми досить швидко подолаємо. Так, на цей рік ми просимо Київ виділити ще додатково 150–200 мільйонів гривень, щоб розпочати будівельні роботи вже на початку наступного року. Взагалі ж 2008 рік буде одним із визначальних у будівництві мостів, адже розпочнуться відповідальні роботи з металоконструкціями опор об’єкта.
– Які напрямки будівництва ви б іще відзначили?
– Досить помітним питанням є газозабезпечення Запоріжжя. У цьому році згаданій проблемі ми приділили значну увагу, і хочу сказати, що практично її закрили. До Дня будівельника блакитне паливо отримають жителі селища Грабарі. У цьому ж таки місяці газ буде й у селищі Скворцове. Після цього залишаться 2–3 невеличкі вулиці у Жовтневому районі, які ми плануємо газифікувати у наступному році. Не менш важливим питанням у місті була й проблема підтоплення, яка у останній час почала досить активно вирішуватися.
– Ні для кого не є секретом той факт, що міські інженерні комунікації вже давно виробили свій ресурс. Підтвердженням цьому є часті аварії, які приносять з собою масу негараздів. Як місто планує вирішувати цю проблему, адже вона потребує гігантських капіталовкладень?
- Це питання завжди було дуже складним, навіть у радянський час, коли на ЖКГ виділялося солідне фінансування. До всього цього я б ще додав той факт, що мережі не тільки виробили свій ресурс, вони ще й перенапружені. На сьогодні готується рішення, яке буде винесено на одну з найближчих сесій, про те, щоб залучити на вирішення цієї проблеми кошти забудовників.
– Питання про житлове будівництво для вас є одним з найболючіших. Та все ж хотілося б дізнатися, чи є якісь позитивні зрушення?
– Зрушення є, але не такі великі, як хотілося б. За рік по всьому місту в експлуатацію вводиться 50 тисяч квадратних метрів житла. Років 25 тому ця цифра була разів у 20 більшою. Та все ж темпи зростають. Цього року закінчили сорокасемиквартирний будинок на Павло-Кічкасі для переселенців із запорізьких бараків. На початку наступного року закінчимо ще один. За свої кошти розпочинає будувати житло титаномагнієвий комбінат. Маю надію, що ми все ж таки вирішимо й це питання. Головне те, що будівельники нарешті піднялися з колін. Тепер вже настав час розправляти ширше плечі.
Олександр СЕВЕРИН
Комментарии:
нет комментариев