Запоріжжя – місто митців та кіно
Всі знають Запоріжжя як індустріальне місто, однак багато хто навіть не здогадується, що наше місто мало та досі має великий попит у кінорежисерів. Від коротких сцен до повнометражних картин, наше місто встигло «засвітитися» у всій красі в десятках фільмів як радянського, так і сучасного виробництва. На тлі затишних запорізьких вуличок були відзняті зворушливі мелодрами, суворі історичні баталії і кумедні комедії. «Запорозька Січ» пропонує пригадати популярні фільми різних років, які частково або майже повністю знімалися на території нашого чудового та гарного краю.
«Козаки. Абсолютно брехлива історія»
«Абсолютно брехлива історія» – це комедійний історичний серіал про козака Івана, якого зіграв Юрій Дяк. За задумом сценаристів, щоб викупити мати з турецького полону, Іван краде коштовності у московського царя. В тому числі і магічну сережку – предмет непереможності влади цього царя. Сережка потрапляє на Запорізьку Січ до вуха Кошового. Виявляється, що викрасти її у козаків ще складніше. Крім того, за Іваном йде полювання з боку московського царя.
У стрічці знімалося 20 акторів, ще близько 300 людей – масовка. Попри те, що сюжет серіалу абсолютно вигаданий, його творці намагались якомога правдивіше показати життя козаків у XVI-XVII ст..
Цікаво, що спеціально для зйомок серіалу було створено понад 160 комплектів костюмів. Костюмери працювали з історичним консультантом, спеціально вишукували вбрання, ішов довгий процес створення, адже у кожного героя є кілька костюмів. Їх робили багатошаровими, аби мали гарний вигляд.
В епізодах серіалу знімалися багато запоріжців, коли зйомки проходили в нашому місті, а саме – в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ». Креативний продюсер, автор ідеї і сценарію Олег Зборовський розповів, що ідея зняти серіал про козаків народилася не так давно – близько 5 років тому. А оскільки сам він родом з Бердянська, від самого початку він і не сумнівався, що знімати частину сцен потрібно саме на Хортиці. Інакше, за словами Олега Зборовського, було б не чесно і не автентично.
26 листопада 2020 року відбулася кінотеатральна прем’єра серіалу. «Козаки. Абсолютно брехлива історія» став першим в історії України серіалом, який показали в кінотеатрах.
«Весна на Зарічній вулиці»
Сюжет цього фільму відомий усім. На початку кінострічки виникає кілька любовних трикутників, центральним з яких виявляється любов Саші до його вчительки, яка не одразу відповідає йому взаємністю. Майже всі зйомки кінокартини проходили в Запоріжжі. У фільмі представлені запорізькі заводи. Також знімальна група працювала в 4-й і 47-й середніх школах, де вчилася робоча молодь, на Павло-Кічкасі, в парку «Дубовий гай», райвійськкоматі, Палаці культури алюмінієвого комбінату (за радянських часів – Палац культури ім. Кірова). А відома пісня з цього фільму вважається неофіційним гімном Запоріжжя та регулярно лунає на бул. Шевченка з «Годинника закоханих».
«Єдина»
Режисер Йосип Хейфиц зняв фільм «Єдина» в 70-ті роки. Одну з ключових ролей в цьому фільмі мав зіграти Володимир Висоцький. Однак щільний графік актора не дозволив йому приїхати в Запоріжжя. Тому було вирішено знімати без Висоцького. Але його місце в кадрі спеціально відзначали, щоб потім дозняти стрічку і змонтувати в фільм. А так – весь фільм знімали в Запоріжжі. Головна ідея фільму зачіпає складні взаємини 2 пар та дочки однієї з них. Коля Касаткін, повернувшись з армії, дізнається про зраду дружини. Незважаючи на те, що у них спільна дочка, чоловік іде і заводить нову сім’ю. Однак непереборна туга тягне його назад.
«Я – Хортиця»
Сюжет фільму оповідає про важкі дні серпня 1941 року. Ворожі війська підходили до Запоріжжя, було захоплено о. Хортиця, а з його високих берегів нацисти вели обстріл міста. Наші війська прагнули, що б то не стало, відбити цей плацдарм. Радянським воїнам допомогли школярі – бійці загону «Юний Чапаєвець». Вони дізналися розташування нацистських військових об’єктів і вогнищами дали сигнал радянським десантникам. Хортиця була звільнена. Символічно, зйомки проходили на території Хортиці, в межах Запоріжжя.
«Тарас Бульба»
Кінофільм був створений за мотивами однієї з найвідоміших повістей Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Події фільму відсилають до важкого періоду в історії козацтва, коли запорожці піднялися на боротьбу з Річчю Посполитою. У самому центрі політичних інтриг опинилася сім’я шанованого козака Тараса Бульби, який переживає глибоку особисту драму. Його син Андрій полюбив польську аристократку і хоче бігти з Січі.
Знімальній групі кінофільму «Тарас Бульба», що прибула першого лютого в Запоріжжя, пощастило: на о. Хортиця випав довгоочікуваний сніг. За сценарієм, саме в таку погоду намічено було знімати найпершу сцену нового фільму.
Цього ж дня проводився кастинг для зйомок зимових сцен серед чоловіків середнього віку. В «масовках» були задіяні артисти запорізького Кінного театру, а також безліч охочих, які сміливо підставляли свої голови перукарям: без тодішньої популярної зачіски – оселедця – ніхто в кадр не потрапив.
Сміливцям треба було по пояс оголеними зайти в крижані хвилі Дніпра. За сценарієм, герої спускають на воду «чайки». Таких відчайдушних фанатів кіномистецтва знайшли більше десятка. Допомагали кіношникам і співробітники управління МНС – під їхнім пильним наглядом проходив кожен день зйомок.
Тож першого ж дня роботи відзняли не тільки загальні плани, а й частину робочого матеріалу, а останній день зйомок символічно припав на 1 жовтня. Прем’єра фільму відбулася навесні 2009 року.
А ще в нашому місті проходили зйомки таких стрічок:
- «Без року тиждень» (1982 р.)
- «Безсонна ніч» (1960)
- «В одне єдине життя» (1986)
- «В твоїх руках життя» (1959)
- «Висота» (1957)
- «Витончене життя» (1932)
- «До чорного моря» (1957)
- «Канікули Кроша» (1980)
- «Люди і звірі» (1962)
- «Приходьте завтра» (1963)
- «Рано вранці» (1965)
- «Поруч із нами» (1957)
- «Товариш під знаком Едельвейс» (1943)
- «Шофер мимоволі» (1958)