Наприкінці жовтня в Україні могли востаннє перевести годинник і назавжди залишити зимовий час. Розповідаємо, чому так відбувається та як це вплине на українців.
У жовтні цього року українцям потрібно було перевести стрілки годинників на годину назад, щоб перейти на зимовий час. Це переведення могло стати останнім в історії України, однак суспільство незадоволене подібним рішенням.
Коли українці почали переводити годинники?
Вперше ідею переведення годинників запропонував Бенджамін Франклін у 1784 році, щоб економити свічки. У 1907 році британський архітектор Вільям Віллет порушив це питання знову, а король Едвард VII впровадив літній час у своїх маєтках.
“Франклін підрахував: якщо перевести годинник на годину вперед, лише у Парижі можна було би заощадити 64 мільйони пудів воску на рік. Парижани сміялися над сатиричним есе американця і невдовзі забули про його пропозицію щодо літнього часу”, – пише видання DW.
Наразі годинники переводять у близько 72 країнах світу, зокрема в більшості держав ЄС, США, Канаді, Австралії, Мексиці та Ізраїлі. Натомість 73 країни світу, серед яких Ісландія, Грузія та Японія – відмовилися від переведення годинникових стрілок.
В Україні літній і зимовий час офіційно впровадили у 1981 році за часів СРСР. З того моменту питання скасування ігор з часом підіймалося вже шість разів.
“Україна географічно знаходиться у кількох часових поясах, тому не дійшли до ладу у Верховній раді, який час залишити”, – пояснює нардеп від “Слуги народу” Галина Третьякова.
Перехід на зимовий час 2024: точна дата
Переведення в Україні годинників двічі на рік здійснюється згідно з постановою Кабінету міністрів №509 від 13 травня 1996 року “Про порядок обчислення часу на території України”.
“Запровадити на території України такий порядок обчислення часу: час другого часового поясу (київський час) з переведенням щорічно годинникової стрілки в останню неділю березня о 3 годині на 1 годину вперед і в останню неділю жовтня о 4 годині на 1 годину назад”, – йдеться в документі.
Отже, цієї осені для переходу на зимовий час стрілки годинників потрібно було перевести на 1 годину назад у неділю, 27 жовтня (о 4 годині ночі).
Чи стало це переведення годинників останнім для українців?
У липні 2024 року Верховна Рада схвалила законопроект №4201. Ним передбачається відмова від переведення годинників в Україні на літній час. Натомість він закріплює на території держави лише зимовий час.
Одним з мотивів введення цього закону встановлення єдиного часу на всій території України для зміцнення національної безпеки.
“Тому встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу в свою чергу дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій”, – йдеться в пояснювальній записці до документа.
Скріншот з сайту Кабінету Міністрів України від 18.10.24
Наразі законопроект передали на підпис Володимиру Зеленському, про це йдеться на сайті Кабінету Міністрів України. Якщо Президент підпише цей документ, обчислення часу на території всієї України здійснюватиметься за “єдиним” київським часом – другим часовим поясом у шкалі Всесвітнього координованого часу UTC+2. За таких обставин сезонного “переходу часу” в Україні більше не буде.
Реакція українців на переведення годинників: суспільне невдоволення
Тим часом набрала голоси петиція щодо ветування цього законопроєкту. Вона була зареєстрована народним депутатом Олексієм Гончаренком 18 липня цього року. Автор пояснює, що це рішення несе за собою незручності для громадян, які живуть в східних областях України.
“Так, тепер згідно “нового часу”, світанок влітку наставатиме близько 3 години ночі (нині – 4 ранку), особливо відчутно це буде на сході країни. А сутенітиме відповідно близько 20 вечора”, – йдеться в тексті петиції.
Також нардеп зазначив, що це може погіршити співпрацю з європейськими партнерами через різницю в часі. Олексій Гончаренко називає цей законопроект “шкідливим” для держави.
Скріншот з сайту електронних петицій ОПУ від 18.10.24
Наразі петицію підтримало 25 518 людей. Щоб звернення розглянув Президент України необхідно було зібрати 25 000 підписів.
Які плюси та мінуси переведення годинників?
Прихильниками переведення годинників є країни ЄС. Ця практика була у них заведена ще 20 років назад і вони обґрунтовують її такими чинниками:
- злагоджена співпраця між країнами;
- економія електроенергії;
- зменшення кількості ДТП;
- позитивно впливає на екологію, шляхом заощадження світла.
Водночас в Американській академії медицини сну пояснюють, що біологічний годинник людини регулюється розподілом світла і темряви, який диктує ритми сну і неспання, а у повсякденному житті час впливу світла зазвичай пов’язаний із соціальним годинником.
“Було кілька досліджень по інсультах і серцево-судинних захворюваннях. Вони доводять, що смертність у дні переведення годинників, особливо у весняний період, збільшується при таких проблемах. Літні люди можуть відчувати в цей період роздратування, незрозумілі почуття. У них власні біологічні ритми йдуть з більшою кількістю збоїв, тому будь-які зсуви у різні боки сприймаються більш болюче”, – зауважила біологиня Ольга Маслова для видання УП.
Окрім негативного впливу на здоров’я громадян, переведення годинників на думку Єврокомісії не впливає суттєво на економію енергії. Саме тому у 2019 році ЄС скасували обов’язкове переведення для країн-членів.
Як підготувати організм до переходу на зимовий час?
Водночас до переведення годинників можна підготуватися, щоб зменшити негативний вплив на організм людини. Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України дає такі поради:
- Не вживайте кофеїн за 6 годин до сну (каву, чай).
- Відмовтеся від вживання алкоголю та тютюну, особливо перед сном.
- не вживайте важку, гостру та солодку їжу за кілька годин перед сном, але можна зробити легкий перекус;
- не займайтеся фізичною активністю перед сном, робіть це вдень, а ввечері оберіть легку прогулянку;
- регулярно провітрюйте кімнату, дотримуйтесь комфортного для себе температурного режиму;
- забезпечте тишу та зменште освітленість спальні під час сну, за 30 хвилин до сну не скрольте стрічку соцмереж, вимкніть телевізор та комп’ютер. І взагалі уникайте ввечері емоційного навантаження, яким багаті гостросюжетні фільми та тривожні новини.
Крістіна Кулагіна,
Карина Лакіза ,
Балута Ростислав,
Руслан Мась ,
Єлизавета Нечипуренко
Комментарии:
нет комментариев