Сучасні месенджери давно стали основним засобом спілкування серед молоді. Вони дозволяють швидко обмінюватись інформацією, організовувати зустрічі, а також використовувати різні функції для навчання та розваг.
Проте разом із популярністю цифрових платформ постає питання: як змінилося живе спілкування у молоді? Чи впливає використання месенджерів на їхні комунікативні навички і ставлення до особистих розмов?
Аби знайти відповідь на це запитання, ми провели опитування серед групи молодих людей і проаналізували їхній досвід і погляди на тему спілкування.
Хто відповідав?
Опитування охопило людей віком 15-24 років. Більшість респондентів 61,9% – жінки, 33,3% – чоловіки, і 4,8% представників інших гендерних ідентичностей.
Скільки часу молодь проводить у месенджерах?
Цікаво, що більшість респондентів проводить у месенджерах від 3 до 4 годин щодня (33,3%), а ще 47,6% понад 5 годин. Тільки 19% відповіли, що використовують месенджери менше 2 годин на день.
Це свідчить про те, що месенджери не просто інструмент для швидкого зв’язку, але й справжній центр спілкування, роботи і розваг.
Які з месенджерів найпопулярніші серед молоді?
Telegram є беззаперечним лідером, ним користуються 95,2% опитаних. Instagram Direct посідає друге місце (66,7%), a Viber третє (28,6%). Інші месенджери та платформи, як Facebook Messenger, TikTok або Goodnotes, згадувалися набагато рідше.
Для чого молодь використовує месенджери?
Як виявилося, месенджери використовують не лише для спілкування з друзями (85,7%), а й для навчання та роботи (також 85,7%). Розваги – відео, ігри, меми – обрали трохи більше половини (57,1%).
Це свідчить про їхню багатофункціональність та інтеграцію в різні сфери повсякденного життя користувачів. Водночас розважальна функція месенджерів є менш значущою, хоча й залишається популярною.
Чи уникають опитувані особистих зустрічей?
Результати можемо спостерігати на діаграмі. Лише 9,5% часто уникають особистих розмов на користь месенджерів.

Хоча месенджери й стали важливою частиною життя, вони не замінюють живого спілкування для більшості.
Як молодь почувається під час живого спілкування?
Опитування показало, що дискомфорт при особистому спілкуванні відчувають не всі. Лише 4,8% відзначили, що це трапляється часто, а 28,6% – ніколи. Більшість (71,5%) відчувають дискомфорт або іноді, або рідко.
Отже, живе спілкування для більшості досі залишається природним, хоча й іноді викликає певну тривожність.
Чи змінилися навички живого спілкування?
Як вважають респонденти, за останні 2-3 роки їх навички живого спілкування покращились – 47,6%. 28,6% не помітили змін, а 26,8% все ж таки вважають, що погіршились.
Ці результати доволі несподівані, адже часто поширена думка, що месенджери «руйнують» комунікативні навички. Втім, результати свідчать, що молодь швидше адаптується, а не деградує.
Який спосіб спілкування комфортніший?
Більше половини (52,4%) опитаних вважають, що обидва способи (живе спілкування і переписка) для них однаково комфортні. При цьому по 23,8% надають перевагу або особистому спілкуванню, або месенджерам.
Це говорить про гнучкість молоді у виборі способу комунікації. Вони здатні легко перемикатися між онлайн і офлайн форматами.
Також наостанок ми попросили респондентів оцінити свої комунікативні навички за 5-бальною системою оцінювання (де 1 – дуже слабкі, а 5 – відмінні). Цікаво, що молодь досить високо оцінює свої навички.

Опитування свідчить, що сучасна молодь впевнено поєднує цифрові месенджери з живим спілкуванням, не надаючи переваги лише одному формату. Варто зазначити й те, що майже половина респондентів відзначає, що завдяки цьому їхні комунікативні навички навіть покращилися. Такий результат спростовує поширені стереотипи про зниження якості живого спілкування в цифрову епоху.
Ірина Терехова
Комментарии:
нет комментариев