misto.zp.ua

Небезпечно для здоров’я і гаманця

Спалювати опале листя, гілки, сміття, промислові та побутові відходи на території міста забороняється

У багатьох осінь асоціюється з пожовклим, опалим листям, димом розведених вогнищ. У той же час більшість з нас навіть і не підозрюють, яку шкоду завдаємо ми собі та природі, спалюючи листя та сміття. Вчені та лікарі давно довели той факт, що цей дим не лише неприємний на запах, але й шкідливий для здоров’я. Якщо ви збираєтесь спалювати прибране листя, добре подумайте, адже це може вдарити не лише по здоров’ю, але й по вашому гаманцю.
Палиш – плати

За викидання сміття у невстановленому для цього місці громадяни несуть адміністративну відповідальность. Так, відповідно до ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) засмічення територій побутовими та будівельними відходами, викидання, вивантаження сміття в невстановленому місці, а також спалювання недопустимо. Порушення тягне за собою накладання штрафу від 17 до 119 гривень. Відповідно до статті 77–1 Кодексу України про адміністративні правопорушення cпалювання опалого листя недопустимо. Порушення тягне накладення штрафу на громадян від 170 до 340 гривень та на посадових осіб – від 850 до 1190 гривень.

Те, що все це досить серйозна справа і за ніби-то звичайнісіньке спалювання свого ж опалого листя можна попасти на досить пристойні гроші, доводить підрозділ з охорони навколишнього середовища УДСО при УМВС України в Запорізькій області.

При здійсненні патрулювання районами міста, особливо в приватному секторі, нарядами підрозділу за вересень–жовтень було вже видано 17 приписів про недопущення спалювання та складено 100 протоколів на правопорушників природоохоронного та адміністративного законодавства, яких було затримано на місці підпалювання листя.

Листяний дим дуже токсичний

Зелені рослини, як біологічний фільтр, вбирають токсичні речовини з навколишнього середовища. При згоранні ці хімічні сполуки вивільняються. Людина мимоволі вдихає отруйні, подразнюючі і канцерогенні речовини. У димі з опалого листя міститься високий вміст сполук свинцю, ртуті та інших важких металів. Є в ньому і діоксини – одні з найпідступніших отрутохімікатів. За словами запорізьких лікарів, від повітря, сповненого диму, у людини може з’явитися нудота, запаморочення, сонливість, розлад кровообігу та подразнення дихальних шляхів.

Дим від спаленого листя містить окис вуглецю. Він, до того ж, складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забрудювачі. При попаданні в органи дихання ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей.

Вуглеводні – це хімічні сполуки водню та вуглецю, часом з деякими іншими елементами, що можуть існувати як у вигляді газів, так і у вигляді твердих часточок. Так як листя, по своїй природі, є вологим, в більшості випадків воно не горить, а просто тліє, чим сприяє вивільненню великої кількості вуглеводнів. Деякі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди та кетони, викликають подразнення очей, носа, горла та легень. Значна частка вуглеводнів у диму листя, що згоріло, складається з поліциклічних ароматичних вуглеводнів, деякі з яких є канцерогенними, тобто сприяють виникненню ракових клітин.

Окис вуглецю або чадний газ – це невидимий газ, який виділяється в результаті неповного згоряння. Листя, що спалюється, є одним із джерел утворення викидів окису вуглецю. Чадний газ потрапляє у кров через легені і з’єднується з червоними кров’яними тільцями, а це зменшує кількість кисню, яку можуть отримати червоні кров’яні тільця та доставити до тканин людського тіла. В результаті впливу цього газу на людський організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, літні люди, особи з хворобами серця та хронічними хворобами легень є більш вразливими до дії окису вуглецю.

Чи є ще якісь причини, чому не можна спалювати опале листя? Так. У багатьох населених пунктах відкрите спалення листя заборонене. Більше того, переведені у грошовий еквівалент, наслідки спалення листя стосовно здоров’я та впливу на навколишнє середовище можуть бути дуже дорогими. Ці кошти включають, по-перше, збільшення кількості випадків погіршення здоров’я та збільшення витрат на їх лікування, по-друге, зростання кількості випадків пожеж у домівках та у лісі.

Спалення сміття та деревини небезпечно

До того як вчені почали займатися вивченням питань безпеки спалення сміття і деревини, його зазвичай спалювали на подвір’ях або на звалищах. Спалення сміття на подвір’ї є особливо небезпечним, тому що в результаті горіння виділяються хімікати, які стійкі у навколишньому середовищі, забруднюють повітря, їжу, озера та струмки. Нещодавно проведені дослідження довели, що спалення сміття та деревини на одному окремо взятому подвір’ї може призвести до більших концентрацій діоксину, ніж промисловий спалювач сміття.

Коли горить деревина, сміття, пластик, з димом у навколишнє середовище виділяються токсичні речовини.

Дим містить пари та тверді часточки, які залишаються у повітрі на довгий час у завислому стані. Ці часточки та токсичні гази можуть сильно впливати на здоров’я населення. В результаті можуть виникнути подразнення очей або носової порожнини, труднощі з диханням, кашель та головний біль. Люди з серцевими хворобами, астмою, емфіземою та іншими респіраторними захворюваннями є особливо чутливими до забруднення повітря вищезазначеними речовинами. Вплив на здоров’я в основному відбувається при концентрації забруднювачів повітря у зоні дихання.

Багато людей не знають, що дим, який виділяється під час спалення деревини, може бути причиною забруднення повітря. Відзначимо, що спалення чистої, сухої деревини не є джерелом надмірної кількості диму та забруднення повітря. Спалення ДВП, полакованого або фарбованого дерева не повинно проводитися взагалі через високий вміст шкідливих хімічних речовин у продуктах горіння.

Гази, що виділяються при горінні деревини та сміття, можуть викликати подразнення органів дихання. Як і у випадку зі спалюванням листя, ці гази називаються альдегідами. Вони можуть викликати сильне подразнення слизових оболонок очей, носа та горла. Альдегіди є причиною відчуття, коли дим "їсть" очі. Дим від спалювання сміття та дерева містить дуже маленькі часточки, які можуть проникати глибоко в легені при вдихуванні. Ці часточки можуть викликати руйнування клітин та спричинити утруднення дихання. Дим від сміття, що горить, може спричинити ще більший негативний вплив, якщо він збирається та концентрується навколо будинків. Маленькі часточки-компоненти диму можуть погіршити роботу серця через зменшення об’єму кисню, який надходить до тканин. У хворих на астму можуть частіше виникати приступи цієї хвороби. Протікання таких хвороб як інфекційні захворювання легень, гостре запалення легень та бронхіт можуть значно погіршитись. Може загостритися алергія. Спалення сміття може спричинити і інші довгострокові проблеми зі здоров’ям.

Дбай про своє здоров’я!

Не спалюйте сміття, меблі, будівельні матеріали, такі як штучно оброблена деревина або ДВП. Пам’ятайте, що заборонено спалювати такі предмети, як картон, всі види пластмас, включаючи пластмасові пляшки з-під молока та пластикові пакети, гуму та продукти з неї. Натомість здавайте ці матеріали у пункти вторинної переробки сировини.

Для прийняття оперативних заходів з виявлення винуватців та притягнення їх до адміністративної відповідальності у випадках порушень природоохоронного законодавства просимо повідомляти відповідні райадміністрації або підрозділ з охорони навколишнього середовища за телефоном – 764–12–62. До порушників природоохоронного законодавства будуть застосовуватися суворі заходи покарання.

Сергій ІВЧЕНКО


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
МІГ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ
Контакты
Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |