джерело ілюстрації: The Village Україна
Щороку для багатьох жінок та дівчат цей день традиційно починається з привітання “з днем весни та краси” та побажань “скоріше стати мамою”, “бути окрасою колективу” та “залишатися такою ж жіночною”. Слід зазначити, що такі привітання і загалом таке уявлення про 8 березня є хибними, оскільки першочерговою ідеєю цього дня було зовсім не це. “Пороги” розібралися, що ж відзначають цього дня і з чим, зрештою, вітати сучасних дівчат та жінок?
Якою насправді є історія цього дня?
Історія Міжнародного жіночого дня сягає XIX століття. 8 березня 1857 року в Нью-Йорку робітниці текстильних фабрик вийшли на протест, відомий як “марш каструль”. Вони вимагали кращих умов праці, рівної заробітної платні з чоловіками та скорочення робочого дня до 10 годин. Хоча поліція швидко розігнала мітинг, новина про цю подію швидко поширилася по всьому світу.
Через пів століття потому, у 1908 році, історія повторилася. 15 тисяч жінок Нью-Йорка вийшли на мирну демонстрацію, вимагаючи кращих умов праці та політичних прав. Вони вимагали скорочення робочого дня, збільшення заробітної платні та права голосу. У серпні 1910 року в Копенгагені відбулася II Міжнародна соціалістична жіноча конференція, де німецька соціалістка Клара Цеткін запропонувала відзначати Міжнародний жіночий день щорічно у березні. Лише через 4 роки, у 1914 році, 8 березня офіційно визнано датою цього свята.
Важливим кроком на шляху до визнання гендерної рівності було проголошення 8 березня Днем боротьби за жіночі права. Це сталося в 1975 році, після ухвалення відповідної резолюції ООН.
Про що 8 березня цього року?
Кризи та виклики, з якими ми, українці та українки, стикаємося сьогодні, ще більше підкреслюють важливість досягнення гендерної рівності. Забезпечення прав жінок і дівчат у всіх аспектах життя стає ключовим кроком до справедливості, миру, стійкого економічного розвитку та збереження здорової планети для майбутніх поколінь. У цьому контексті Всесвітній економічний форум 2024 цьогоріч обрав таку тему Міжнародного жіночого дня: “Інвестуйте в жінок, прискорюйте прогрес”.
Примітно, що кожного року теми різні. Однак вже впродовж 10 років цього дня саме в Україні заведено відзначати важливу роль жінок у війні. Частина з них безпосередньо стала на захист країни, хтось – взяли на себе відповідальність за всю родину, оскільки їхні чоловіки долучилися до ЗСУ, інші – допомагають українській економіці витримати цей складний період, а також підтримують тих, хто цього потребує.
Насправді ролей жінок у цій війні – безліч, і кожна з них надзвичайно важлива. Відтак, привітання “з днем краси” та побажання “бути слабкою, але чарівною половиною суспільства” є дуже недоречними та знецінюючими.
А як тоді вітати?
Зважаючи на важливість уважного та обміркованого підходу до вітань з Міжнародним жіночим днем, можна відзначити цей день, звертаючи увагу на досягнення жінок у боротьбі за рівність, їхні внески у різні сфери життя та значення для суспільства в цілому. Також можна підкреслити, що цей день є нагадуванням про необхідність подальшої підтримки жіночих прав і боротьби за гендерну рівність.
Микита Чакалов
Комментарии:
нет комментариев