misto.zp.ua

“Жінка-король” – історія чи фантазія?

 

Американський фільм «Жінка-король» був представлений в широкий прокат 16 вересня 2022 року. Події сюжету розгортаються в 1823 році в Західній Африці в наймогутнішому Королівстві Дагомея. Наніска–генерал дагомейських амазонок разом з іншими агоджи виступають проти ворогів з сусідньої країни та французьких загарбників, які намагаються поневолити їх народ.

Фільм отримав багато неоднозначних відгуків. Так за даними “Rotten Tomatoes” рейтинг критиків склав 94%, на сервісі “PostTrack” частка позитивних оцінок досягла 95%, в той час, як на “Кинопоиск” 4 з 10, а в “metacritic” 2.4. Багато глядачів засудили цей фільм через викривлення історичної дійсності. Ось декілька коментарів, що написали користувачі на сайті “metacritic”:

“Як темношкірий я вважаю надзвичайно проблематичним те, що цей фільм намагається спокутувати плем’я, яке продавало таких людей, як я, у рабство 300 років тому. Нісенітниця про розширення прав і можливостей жінок – теж поганий жарт.”

“Я африканець, і ця жінка була злою, а не доброю людиною… і ці люди намагалися вихваляти того, хто продавав рабів? цей фільм треш! расистський і не вартий перегляду! намагатися зобразити їх хорошими людьми для мене божевілля!!”

“Можливо, один із найогидніших і расистських фільмів, коли-небудь знятих. Настільки історично неточна, що в основному така пропаганда змусить росіян і китайців почервоніти. Прочитайте про плем’я Дагомея та їхні рабські практики…”

Водночас “Киноафиша” публікує :” Більшість глядачів від картини у повному захваті. Особливо, до душі їм припали красивий візуальний ряд та відмінні акторські роботи”.

Чи є події реальними? Так, в історії насправді Дагомея була заснована в XVIстолітті й проіснувала до XIX, допоки не була загарбана французькими солдатами та не приєднана до Французької Західної Африці. Дагомейські амазонки (ще їх називають Агоджи або Міно) також реальні. Це були одні з найсильніших жінок. Є декілька теорій їх появи. Перша, що через постійні війни зростав дефіцит солдатів-чоловіків, й тому правитель об’єднав жінок і їх почали навчати вбивати. За другою теорією дагомейські жінки були мисливицями на слонів. І одного разу одна з жінок заявила, що нібито краще б вони людей вбивали, а не тварин, мовляв, більше користі. Імператор погодився. За третьою версією, з самого початку заснування Дагомеї охорону королів складали виключно дагомейські амазонки. Пояснювалося це тим, що чоловіки не мали права перебувати вночі у палаці імператора, а жінки могли.

Агоджи мали напівсвящений статус і вважалися дружинами короля. Представникам протилежної статі заборонялося навіть дивитися на них. Як описував британець Стенлі Альперн в трактаті про Дагомею та її амазонок: “Коли амазонки виходили з палацу, перед ними обов’язково йшла рабиня з дзвіночком. Дзвін дзвіночка казав кожному чоловікові, що треба звернути зі свого шляху, піти на деяку відстань і дивитися в інший бік”

Наніска-амазонка, яку зіграла Віола Дейвіс у фільмі, також існувала. Підтвердженням були спогади французького офіцера Жана Байоля: “Я бачив, як дівчинка-підліток Наніска здійснила своє перше випробування – вбивство. Вона підкралася до зв’язаного бранця зі спини, змахнула великим ножем, і його голова покотилася до її ніг. Під рев натовпу вона підняла свій страшний трофей і злизала кров жертви зі зброї. “.

Все існування Дагомеї трималося на работоргівлі. Вони продавали рабів європейцям, а потім на ці кошти купували зброю, за допомогою якої проводили політику експансії. Дагомея була країною-агресором, постійно воювала.

У фільмі їх зображають як захисників, адже, коли в агоджи ворожий сусід вкрав людей, вони сміливо ринулись їм на допомогу. Слова Наніски у фільмі: «Причина нашого процвітання-работоргівля, але якою ціною. Це отрута, що повільно вбиває нас, та європейці це знають, вони прибувають до нас за живим вантажем. Навіщо ми продаємо бранців? Заради зброї? Щоб упіймати більше людей і купити більше зброї? Ми хочемо продавати інші речі: золото, пальмову олію, ми можемо подвоїти врожай!» і де її підтримали, зовсім ніби згладжують їхнє становище. (фрагмент із фільму 17:20 хв)

Коли король говорив про завоювання Ойо, розширення території, про те, що ніколи не буде як його брат продавати своїх людей, Наніска відповіла на це: «Так, не будемо імперією, яка торгує власними людьми, будемо імперією, яка любить своїх людей. Навіть якщо вони не дагомейці вони все одно наші люди». Далі йде фраза, за яку зачепилися більшість критиків: «Білі люди привезли сюди аморальність, вони не зупиняться доки не поневолять усю Африку». (фрагмент із фільму 52:21 хв)

Висновок до цього виглядає так: народ Дагомеї хоче перейти на світлу сторону, закінчити з рабовласницьким бізнесом і все робить задля своїх людей, а європейці-саме зло. Насправді ж вони продовжували цим займатися навіть після заборони Британії в 1840 році, аж допоки їх не примусили французи.

Ці факти свідчать про історичну неправдивість та перекручення подій. Як одна з охочих глядачів історичних фільмів, я прискіпливо ставлюсь до відповідності фактів. Вважаю, якщо режисер встановлює ярлик «історичний», то має бути достатньо пояснень та правдивості в сюжеті.

Катерина Касімова


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
ПОЗИЦІЯ
ПОРОГИ (АРХИВ)
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
MISTO.ІНФОРМ
МІГ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
БЕЛАЯ СТРЕЛА (АРХИВ)
ЗНАМЯ ТРУДА (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Студентський інформаційний портал «Пороги» - це цікаво й корисно, це креативно й актуально, це гостро й оперативно. «Пороги» - це погляд запорізького студентства на молодіжні проблеми. Це репортажі з мистецьких акцій і спортивних подій, інтерв’ю з  неординарними людьми, це матеріали, що зацікавлять молодого науковця, майбутнього студента, творчу людину. «Пороги» - це ресурс для тих, хто шукає себе, хто хоче писати, кого турбує молодь Запоріжжя. «Пороги» - для тих, хто думає і хоче знати.

Контакты

Адреса:
м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 24, 9 поверх, к. 907

Телефон:
289-12-22

Сайт:
www.porogy.zp.ua

E-mail:
porogy@mail.ru

Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | follow us on | читайте нас в