misto.zp.ua

Інсульт: як розпізнати, запобігти та лікувати

Інсульт: як розпізнати, запобігти та лікувати

У 2023 році кількість інсультів у країні збільшилась на 16%. Міністерство охорони здоровʼя продовжує працювати над створенням мережі медичних закладів, в яких є все необхідне для надання якісної медичної допомоги пацієнтам з інсультом, та впровадженням нових ефективних методик для діагностики та лікування інсульту. На замовлення МОЗ за останні три роки було закуплено високотехнологічне обладнання для діагностики та лікування, зокрема, ангіографи.

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу через раптове припинення кровопостачання частини головного мозку або крововилив у порожнину черепа, що призводить до загибелі мозкової тканини. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті.

Щороку більше ніж 400 тисяч людей помирають від серцево-судинних захворювань, а це – 60% від усіх смертей. На жаль, повномасштабна війна, що триває в Україні, матиме наслідком помолодшання інфарктів та інсультів ще на 10-15 років. Ми багато робимо для того, аби покращити якість медичної допомоги, однак ключем до реального поліпшення ситуації є профілактика. Це комплексна задача. Дуже важливою є повноцінна залученість центрів контролю та профілактики хвороб на місцях, адже питання профілактики неінфекційних захворювань – це сфера громадського здоровʼя, – підкреслює Віктор Ляшко.

Сьогодні 229 медичних закладів законтрактовані НСЗУ на «інсультні пакети», а отже – там можна отримати якісну та безоплатну медичну допомогу. Дуже важливо, аби пацієнти потрапляли не до найближчих лікарень, а саме до тих, які здатні забезпечити належне лікування. 

Як розпізнати інсульт та які його ознаки?

Інсульт – це раптовість, тобто відбувається щось вперше і не очікувано. Це може бути різка слабкість у м’язах, якість зміни у виразі обличчя, руху кінцівок чи цілої половини тіла. Це може супроводжуватися порушенням мовлення та розуміння мови навколишніх, складність у виконанні простих вправ ( наприклад підняти по черзі руки догори). Раптовий головний біль, втрата повна чи часткова зору, втрата рівноваги, запаморочення, нудота, також є одним із симптомів інсульту.

Три провідні фактори інсульту — високий артеріальний тиск, атеросклероз та цукровий діабет. Погіршують ризик інсульту: надмірна вага, малорухливий спосіб життя, куріння, зловживання алкоголем.

Із появою цих симптомів необхідно негайно викликати швидку допомогу «103». Від своєчасності надання медичної допомоги залежить життя та здоров’я пацієнта з інсультом.

До приїзду швидкої не намагайтеся дати людині ліки, воду чи їжу, щоб уникнути аспірації дихальних шляхів. Заспокойте хворого, покладіть його, щоб голову підняли на 30 градусів, і виміряйте рівень артеріального тиску

Які фактори ризику, які сприяють розвитку інсульту: 

  • спадкова схильність, треба притримуватися здорового способу життя та проходити медогляд кожні пів року чи раз на рік;
  • люди віком старше 55 років, на жаль, більш схильні до інсульту;
  • серцево-судинні захворювання – гіпертонічна хвороба (артеріальний тиск, що перевищує 140/90 мм рт.ст.); 
  • серцева недостатність або порушення серцевого ритму, порок серця, церебральний атеросклероз, інфекції (міокардит);
  • високий рівень холестерину (перевищує 5,2 ммоль/л);
  • цукровий діабет (рівень цукру в крові більше 5,5 ммоль/л);
  • порушення реологічних властивостей крові;
  • надмірна вага або ожиріння;
  • куріння, надмірне вживання алкоголю;
  • відсутність фізичної активності;
  • стрес.

80% випадків інсульту можна запобігти, якщо приділяти увагу таким факторам ризику розвитку інсульту, як нелікована артеріальна гіпертензія, паління, цукровий діабет. На 8% зростає можливість розвитку серцево-судинних подій (інсульт та інфаркт), якщо людина палить більше 10 цигарок на день.

Тому, щоб знизити ризики виникнення інсульту треба відмовитися від шкідливих звичок, зокрема від паління, алкоголю та надмірного переїдання. Треба збільшити фізичну активність, якщо вона відсутня. Можна почати з звичайної прогулянки біля дому, наприклад, коли ви йдете у магазин, то піти пішки, а не приїхати чи піти більш довгою дорогою чим зазвичай.

Якщо у вас є проблеми з холестерином, то по-перше звісно треба звернутися до лікаря та відстежувати рівень холестерину, щоб підтримувати його у нормі. А, по-друге, звісно вдома також приділяти цьому достатньо уваги.

Артеріальний тиск може проходити безслідно, але через це його треба перевіряти та стежити за ним більш ретельно. Зокрема, його будуть перевірять на медичному огляді, який має відбуватися хоча б раз на рік. Раптом лікар звернути вашу увагу на підвищений артеріальний тиск, то варто пройти повне обстеження, за для уникнення інсульту.

Також необхідно стежити за рівнем цукру у крові. Якщо у вас цукровий діабет чи у вас в родині є люди хворі на діабет, то варто контролювати рівень цукру. Вимірювати треба за допомогою глюкометра. Якщо у вас немає цукрового діабету, але ви хочете його уникнути, то треба стежити за вашим харчуванням та вагою, також фізична активність та здоровий спосіб життя допоможуть підтримувати ваше тіло здоровим без хвороб.

А що робити, якщо трапився інсульт?

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. При підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись за екстреною медичною допомогою, а саме, зателефонувати 103 і викликати швидку медичну допомогу. 

До прибуття медиків необхідно забезпечити людині приплив свіжого повітря. Не треба переміщати людину в якої стався інсульт: необхідно залишити там, де стався напад. Видалити зайвих людей з кімнати, якщо справа відбувається в приміщення. Якщо на вулиці – попросити всіх розступитися і не заважати притоку свіжого повітря. Поруч повинні залишитися тільки ті, хто може допомогти. Верхню частину тіла і голову хворого треба підвести (приблизно на 30 градусів). Найкраще підкласти кілька подушок. Розстебнути чи зняти весь одяг, що стискає,  що заважає диханню (пояс, комірець, ремінь тощо). Дочекатися приїзду бригади екстреної медичної допомоги.

Пацієнти з симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені в найближчий заклад охорони здоров’я з інсультним відділенням, в якому виконується невідкладне спеціалізоване лікування.

Отже, дбайте про своє здоров’я, дотримуйтесь здорового способу життя. Щорічно, а за потреби і частіше відвідуйте лікаря і тоді усе буде добре.

Катерина Вершиніна


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ПОРОГИ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
MISTO.ІНФОРМ
МІГ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Студентський інформаційний портал «Пороги» - це цікаво й корисно, це креативно й актуально, це гостро й оперативно. «Пороги» - це погляд запорізького студентства на молодіжні проблеми. Це репортажі з мистецьких акцій і спортивних подій, інтерв’ю з  неординарними людьми, це матеріали, що зацікавлять молодого науковця, майбутнього студента, творчу людину. «Пороги» - це ресурс для тих, хто шукає себе, хто хоче писати, кого турбує молодь Запоріжжя. «Пороги» - для тих, хто думає і хоче знати.

Контакты

Адреса:
м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 24, 9 поверх, к. 907

Телефон:
289-12-22

Сайт:
www.porogy.zp.ua

E-mail:
porogy@mail.ru

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |