Що таке фаббінг та як звичка постійно відволікатися на телефон під час розмови зі своїм партнером може зруйнувати особисті стосунки вже зараз.
Онлайн-опитування в Туреччині виявило, що люди, які більше стикаються з фаббінгом у стосунках (коли партнер ігнорує їх, відволікаючись на телефон), менш задоволені своїми романтичними стосунками та оцінюють їх якість нижче.
Смартфони дозволяють людям задовольняти багато важливих потреб, таких як спілкування, покупки, банківські операції, замовлення їжі, а також забезпечують доступ до соціальних мереж, ігор, інтернету та інших розваг. Саме через це люди використовують смартфони в усіх сферах життя.
Фабінг як можлива проблема у стосунках
Однак, зростання використання смартфонів призвело до ряду соціальних та, можливо, навіть психічних проблем, таких як залежність від смартфона, номофобія (страх залишитися без телефону) і плагонофобія (страх, що батарея телефону розрядиться).
Однією з таких соціальних проблем є фаббінг, який визначається як перенесення уваги на смартфон під час особистого спілкування і зменшення інтересу до навколишніх. Люди, які займаються фаббінгом, проводять більше часу за телефоном замість того, щоб приділити увагу тим, хто поруч.
Слово фаббінг є комбінацією англійських слів «phone» (телефон) і «snubbing» (ігнорування). Фаббінг може викликати у людей, яких ігнорують через смартфон, відчуття неповаги та меншовартості. Попередні дослідження пов’язують фаббінг із депресією, конфліктами в сім’ї, рівнем номофобії, залежністю від соціальних мереж і страхом пропустити новини чи події. Поведінка фаббінгу також асоціюється з негативним впливом на задоволеність життям, якість комунікації, психологічне благополуччя та подружнє задоволення.
Дослідження щодо фабінга у парах
Для дослідження впливу поведінки «фаббінгу» на романтичні стосунки та задоволеність життям, Фарук Канер Ям з Університету Газіосманпаша (Туреччина) провів онлайн-опитування серед 308 осіб (78,9% з яких були жінками, середній вік — 31 рік). Учасники заповнили опитувальники, які оцінювали задоволеність життям (шкала «Задоволеність життям»), рівень впливу фаббінгу з боку партнера (шкала «Партнерський фаббінг»), задоволеність стосунками (шкала оцінки стосунків) і якість романтичних стосунків (шкала «Якість сприйнятих романтичних стосунків»). Результати показали, що люди, які частіше зазнавали фаббінгу з боку партнера, оцінювали якість своїх романтичних стосунків як нижчу та були менш задоволені ними. З іншого боку, фаббінг з боку партнера не був пов’язаний із загальною задоволеністю життям.
Однак подальший аналіз показав, що вищий рівень задоволеності стосунками пов’язаний з вищим рівнем задоволеності життям (і водночас з нижчим рівнем фаббінгу з боку партнера). Це дозволило дослідникам перевірити припущення про те, що зв’язок між задоволеністю життям і фаббінгом з боку партнера є непрямим і досягається через задоволеність стосунками. Аналіз відповідей показав, що такий непрямий зв’язок дійсно можливий.
“Феномен фаббінгу, який впливає на соціальні взаємодії людей, є важливим фактором ризику для романтичних стосунків. Іншими словами, надмірна зайнятість партнерів смартфонами в межах романтичних стосунків шкодить задоволеності стосунками та якості сприйнятих романтичних відносин. Тому дуже важливо підвищити обізнаність пар щодо використання смартфонів під час їхніх романтичних стосунків”, – зазначив дослідник.
Дослідження проливає світло на зв’язок між звичками використання смартфонів та стосунками з близькими людьми. Проте воно має обмеження, які слід враховувати. Зокрема, більшість учасників становили жінки, а структура дослідження не дозволяє робити висновки щодо причинно наслідкових зв’язків. Можливо, що фаббінг з боку партнера знижує задоволеність стосунками та їхню якість, але, можливо, він також є наслідком зниження задоволеності стосунками та їхньої якості.
Дослідження, проведене турецьким науковцем, показало прямий зв’язок між частотою фаббінгу та задоволеністю романтичними стосунками. Водночас кампанія “Stop Phubbing” апелює до ширшої аудиторії та прагне підвищити обізнаність суспільства щодо цієї проблеми, закликаючи людей звертати увагу на важливість живого спілкування та впливу смартфонів на взаємодію з оточенням.
Таким чином, фаббінг є не лише дрібницею або швидкоплинною модою, а справжньою проблемою, яка впливає на психологічне благополуччя та якість життя. Це явище має глобальні масштаби, і його негативний вплив відчувається у багатьох країнах, незалежно від культурних особливостей. З огляду на висновки обох джерел, боротьба з фаббінгом і підвищення обізнаності про його шкідливий вплив можуть сприяти покращенню якості соціальних та романтичних стосунків, а також підтримці психологічного здоров’я.
Проблема фаббінгу є симптомом глибших соціальних змін, які відбуваються під впливом цифрових технологій. У світі, де смартфони стають невід’ємною частиною життя, люди ризикують втратити здатність будувати повноцінні живі взаємини. Подібні кампанії, як “Stop Phubbing”, можуть стати важливим інструментом для підвищення обізнаності про важливість балансу між онлайн та офлайн-життям. Розвиваючи таку обізнаність, суспільство може навчитися цінувати живе спілкування, яке є основою міцних, здорових стосунків.
Катерина Касімова
Комментарии:
нет комментариев