misto.zp.ua

Як Запоріжжя готується до профілізації старшої школи

Як Запоріжжя готується до профілізації старшої школи

Здавалося б: коли навіть у новорічну ніч Запоріжжя здригається від вибухів збитих шахедів, не кажучи про щоденний ворожий терор, – яка може бути мова про плани щодо профілізації освітніх закладів? Проте, впровадження концепції «Нова українська школа» триває восьмий рік і не може зупинитися. Хочеш-не хочеш, важко-не важко, а реформу треба продовжувати. Звісно, з урахуванням нових реалій.

Про це йшлося на громадському обговоренні “Реформа профільної середньої освіти: Запорізька область”, яке відбулося наприкінці минулого року в обласному центрі. Воно було організоване Міністерством освіти і науки України в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та за сприяння Запорізької ОВА. «МИГ» розповідав про загальні цілі й напрямки реформування, а сьогодні приділимо увагу перспективам їхнього втілення у Запорізькій області.

Нагадаємо, що перші кроки на шляху майбутньої профілізації в регіоні були зроблені чотири роки тому. Тоді лише в обласному центрі збиралися відкрити 28 академічних ліцеїв, і точилися гострі дискусії, яким чином забезпечуватимуть профільну освіту громади, бо вже тоді у більшості з них не вистачало дітей для відкриття окремих профільних закладів. А що маємо зараз?

Втрати людського капіталу та закладів величезні

Про нинішній стан системи ґрунтовно розповіла директорка Департаменту освіти і науки ЗОВА Людмила Бухаріна.

За час війни зазнали пошкоджень та руйнувань 258 закладів освіти.

Серед них:

  • 146 закладів загальної середньої освіти;
  • 74 заклади дошкільної освіти;
  • Сім коледжів;
  • П’ять закладів вищої освіти;
  • 13 позашкільних закладів.

Регіон втратив 30 відсотків працездатного населення – люди виїхали до більш безпечних регіонів чи за кордон. Відповідно, на 57,4 відсотка зменшилася кількість дошкільнят та на 34 відсотки – число школярів.

34 тисячі дітей перебувають в інших областях чи за кордоном, 23 тисячі залишаються на тимчасово окупованих територіях.

Лише за 2023-2024 навчальний рік кількість учнів зменшилася на 17 відсотків і станом на початок теперішнього навчального року складає 114 012 учнів.

Як продовжуються життя й освіта

До великої війни у регіоні налічувалося 496 закладів загальної середньої освіти, зараз освітні послуги надають лише 317, у тому числі 133 працюють без будівлі та майна.

Створено умови для очного/змішаного навчання для 37 240 учнів у 122 закладах (89 шкіл Запоріжжя та 33 школи у 13 громадах області). Дистанційно продовжують навчатися 76 772 учня у 195 школах (19 шкіл у Запоріжжі та 176 у 52 громадах).
 


Щодо професійної освіти, то усі 18 профтехів Запоріжжя працюють очно/змішано, проте лише 7113 учнів навчаються у місті, а 3462 учня перебувають в інших областях, за кордоном або на ТОТ.

Із 29 коледжів області 12 надають освітні послуги очно/змішано [освіту тут здобувають 8817 студентів], а 17 – дистанційно [5552 студента проживають поза межами обласного центру].

Про три варіанти профілізації

Щодо перспектив. Станом на зараз загальна кількість дітей 5-7 класів, яка за півтора роки має піти до ліцеїв, складає 39 798 33 590. Із них 6208 дітей перебуває на ТОТ, а на вільних територіях – 33 590 (у тому числі за кордоном 6046). Чи зможе Україні до планованих термінів впровадження профільної освіти звільнити тимчасово окуповані території, і чи усі діти повернуться з-за кордону, – величезне питання.

Проте за найпозитивніших умов нинішня демографічна ситуація не дозволяє навіть мріяти про велику кількість ліцеїв: у 45 громадах області (з 64-х) кількість учнів 5-7 класів (усіх) – менше 300-т у кожній. А за стратегією, 300 учнів – мінімальна кількість для відкриття ліцею (по 100 учнів за трьома-чотирма профілями на кожний рік навчання). І експерти прогнозують зменшення контингенту.

Тож Департамент освіти і науки Запорізької ОВА розробив три сценарії створення закладів профільної середньої освіти. За песимістичним варіантом їх може бути 31 (17 академічних та 14 професійних ліцеїв), за оптимістичним – 66 (47 академічних та 19 професійних ліцеїв).

Реалістичним же, на думку експертів, виглядає варіант створення 45 закладів:

  1. 26 академічних:
    • Запорізький район (з обласним центром включно) – 18;
    • Бердянський район – 2;
    • Василівський район – 2;
    • Мелітопольський район – 2;
    • Пологівський район – 2
  2. 19 професійних:
    • Запорізький район (з обласним центром включно) – 13;
    • Бердянський район – 1;
    • Василівський район – 2;
    • Мелітопольський район – 1;
    • Пологівський район – 2.

Відверто кажучи, навіть реалістичний план створення профільних закладів у районах області зараз виглядає трохи примарно. Головні питання, над якими сушать голови фахівці: “Кого будемо навчати?” і “Хто буде навчати?” Проте, принаймні, в обласному центрі створення академічних ліцеїв невідворотнє. Хочеться, аби воно було прозорим і публічним, як обговорення за швейцарсько-українським проектом DECIDE. Аби довкола цього процесу не виникло освітянсько-батьківських баталій. Вони нам зараз зовсім не потрібні.

Ганна ЧУПРИНА, ілюстрації та інфографіка з доповіді Людмили Бухаріної

ДОВІДКОВО

Реформа «Нова українська школа» триває восьмий рік. Вона завершилася в початковій школі і гімназії. Паралельно з цим відбувається активна робота над впровадженням у 2027 році реформи у старшій школі.

Для забезпечення ефективного впровадження реформи старшої школи головам територіальних громад і управлінцям у сфері освіти, у межах їхньої компетенції, необхідно:

  1. Сформувати мережу закладів загальної середньої освіти, яка відповідає демографічній ситуації, потребам учнів та дає змогу якісно організувати профільне навчання.
  2. Забезпечити академічні ліцеї кваліфікованими педагогічними кадрами.
  3. Організувати підвезення / проживання старшокласників, які мешкають на значній відстані від місця навчання.
  4. Покращити матеріально-технічну базу відповідних закладів освіти.

ТАЙМЛАЙН РЕФОРМИ

2023 — 2024 рр. підготовчий етап: написання стратегії, дорожньої карти, узгодження законодавчої рамки, формування органами місцевого самоврядування перспективної мережі майбутніх академічних ліцеїв;

2025 — 2026 рр. – пілотування в окремих закладах освіти (уже відібрано перші 30 ліцеїв);

2027 — 2029 рр. – впровадження — перехідний етап;

2029 — 2033 рр. – впровадження — фінальний етап.


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Газета "МИГ" – издание с интереснейшей судьбой и историей. Первый номер ее, тогда еще "Комсомольця Запоріжжя", вышел 12 ноября 1939 года (с 1991 года "Комсомолець Запоріжжя" сменил название на "МИГ").

Все более 70-ти лет своего существования газета прошла вместе со страной, была активным участником всех этапов ее развития на пути к независимости Украины.

Журналисты газеты "МИГ" и ее дизайнеры – это профессионалы, опытные знатоки своего дела, поэтому не удивительно, что они – лауреаты многих областных, республиканских и международных конкурсов, обладатели различных стипендий. В свое время газета получила грант британского фонда WFD, грант посольства США в Украине и др.

В штате – более 50 сотрудников. Средний возраст – 38 лет. Каждый сотрудник (кроме водителей и уборщиц) имеет рабочий компьютер.

Газета имеет свою принципиальную позицию, никем не финансируется, ее владельцами издания являются сами журналисты.

С уважением,
редактор

Контакты

Адреса редакції:
69600, г. Запорожье, пр. Ленина, 152, 5-й этаж.

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |