Остеопороз — одне з найпоширеніших захворювань, яке раніше було характерне в основному для людей похилого віку, але сьогодні значно “помолодшало”. Патологія характеризується поразкою кісток, у якому знижується їх щільність. Зміна структури кісткової тканини негативно позначається на функціонуванні всієї опорно-рухової системи та провокує розвиток ускладнень. Саме тому дуже важливою розібратися, які бувають причини остеопорозу.
Причини та симптоми остеопорозу
Первинні причини остеопорозу пов'язані з віковими змінами, що відбуваються в організмі – хвороба розвивається самостійно. З цим стикається більшість людей, у кого діагностували порушення кісткової тканини.
Однак у деяких випадках захворювання остеопороз є вторинним і розвивається з наступних причин:
- генетичні порушення;
- гормональні порушення;
- захворювання ендокринної системи;
- неправильний прийом гормональних препаратів;
- тяжкі гострі та хронічні хвороби (як ускладнення).
Первинний остеопороз характерний для людей віком від 50 років, а вторинний - може розвиватися навіть у дітей. Небезпека захворювання на тому, що воно протікає безсимптомно тривалий час. Перші ознаки остеопорозу є наслідком компресійних ушкоджень хребців.
Основні симптоми:
- зменшення зростання, ваги;
- біль у спині, суглобах;
- випирання живота;
- зміни постави.
Виявити за вказаними ознаками остеопороз складно, для підтвердження діагнозу призначаються аналізи. Їхня мета - виявити дефіцит кальцію, вітаміну Д3 та інших мікроелементів, а також оцінити щільність кісток. Після цього призначається лікування, спрямоване на усунення нестачі вітамінів та мінералів, зміцнення кісткової тканини.
Правила профілактики
Найчастіше розвитку остеопорозу можна запобігти. Ключову роль у профілактиці відіграють:
- рання діагностика — один раз на рік рекомендується проходити профілактичний огляд у лікарів, що включає здачу необхідних аналізів;
- фізична активність — важливо підібрати заняття спортом, щоб воно підходило за віком та потребами;
- збалансоване харчування — кальцій та інші мікроелементи, що зміцнюють кістки, проникають в організм з їжею, тому важливо вживати продукти, що їх містять;
- прийом вітаміну Д та кальцію;
- своєчасне лікування хвороб ендокринної, серцево-судинної, нервової систем організму.
Якщо з харчових продуктів недостатньо потрапляє кальцію, то відшкодовувати його нестачу можна застосовуючи спеціальні препарати. До їхнього складу входять також цинк, мідь, залізо, вітамін D3 та інші цінні мікроелементи.