Поласувати соковитою ягодою прямо з грядок дозволяє собі багато хто. Та й на базарах покупці часто намагаються скуштувати немиті ягоди.
І це – велика помилка! Адже на ягідці можуть бути не тільки невидимі частинки ґрунту, а й збудники гельмінтів (глистів), попереджають лікарі.
За словами завідувачки паразитологічної лабораторії Державної установи “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Ольги Зарудної, у Запорізькій області можливе зараження гельмінтами при контакті з ґрунтом.
Найчастіше реєструється аскаридоз (до декількох десятків випадків в області на рік, за 5 років – 63 випадки).
Зараження людини відбувається при потраплянні дозрілих яєць в шлунково-кишковий тракт разом з часточками ґрунту, яким можуть бути забруднені овочі, фрукти, ягоди, зелень, руки, тощо.
Такий же механізм зараження мають і інші геогельмінтози, поодинокі випадки яких теж реєструються серед населення Запорізької області, а саме: токсокароз (аскаридоз собак), трихуроз, стронгілоідоз.
Під час епідеміологічного розслідування випадків аскаридозу досить часто з’ясовується, що час зараження ним збігається з періодом дозрівання полуниці, для підживлення якої використовуються не компостовані нечистоти з вигребів туалетів.
Як уточнює лікарка, живуть аскариди в тонкому кишечнику до одного року. Продукти їх життєдіяльності, всмоктуючись у кров, викликають швидку стомлюваність, запаморочення, нудоту, блювоту, біль у животі, метеоризм, запори або послаблення стільця, порушення апетиту. При аскаридозі можливо рясне слиновиділення.
При появі вищевказаних симптомів слід звернутися до лікаря для лабораторного підтвердженя діагнозу та призначення медикаментозного лікування з метою уникнення ускладнень (прорив кишкової стінки, абсцес печінки, апендицит, при великій кількості аскарид може виникнути кишкова непрохідність, задуха внаслідок попадання гельмінтів в дихальні шляхи та ін.).
Лабораторна діагностика аскаридозу за допомогою класичних копроовоскопічних методів здійснюється у клініко-діагностичних лабораторіях закладів охорони здоров’я області, або, за бажанням, в паразитологічній лабораторії ДУ « Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», яка є методичним центром діагностики паразитозів в регіоні (вул. Рекордна, б.27, тел. 702-34-61).
Щоб не захворіти на гельмінтоз, потрібно дотримуватись загальновідомих правил:
– Мити руки перед їжею, після роботи на городі, гри в пісочницях, контакту з тваринами;
– Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням занурюйте на 5-10 хвилин в холодну воду,потім ретельно промийте під проточною водою, при можливості, обдайте гарячою водою (температура 60 – 65 0С);
– Знищуйте мух, вони можуть переносити яйця гельмінтів;
– Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм; у разі необхідності, її слід прокип’ятити.
Бережіть своє здоров’я!
Комментарии:
нет комментариев