Керівник Запорізького надлісництва філії «Східний лісовий офіс» державного підприємства «Ліси України» Григорій Чернета розповів «МИГу» про реформу лісової галузі, зміни, що відбулися безпосередньо у Запорізькому регіоні та роботу в умовах воєнного стану.
Замість філії – надлісництво
В межах реформи, з початку 2023 року в Україні замість 158 місцевих лісогосподарських підприємств було створено єдине державне підприємство «Ліси України», до якого увійшли дев’ять регіональних лісових офісів з філіями.
Зокрема, як зауважив Григорій Чернета, з’явилася філія «Запорізьке лісове господарство» (як окрема юридична особа),яка підпорядковувалася регіональному центру у Дніпрі – «Східному лісовому офісу».
Але вже наступного року Запорізьке лісове господарство втратило юридичну самостійність та стало просто відділенням «Східного лісового офісу». А нещодавно відбулися ще зміни, щоправда несуттєві – запорізьке відділення перейменували у «Запорізьке надлісництво».
Головна мета усіх цих змін, за поясненням ініціаторів реформи, – скорочення адмінапарату на місцях, вирішення кадрового дефіциту та оптимізація керівництва. При цьому завдання підрозділів залишилися незмінними: охорона та захист лісів, відтворення лісових насаджень тощо.
Слід також зазначити, що в межах реформи ще минулого року було об’єднано та укрупнено частину лісництв. За словами Григорія Чернети, на підконтрольній Україні території Запорізької області таким чином залишилися Крутоярівське лісництво, Запорізьке (до нього також увійшли території Олександрівського та Михайлівського лісництв) і Гуляйпільське (теж укрупнили за рахунок приєднання території Новомиколаївського лісництва). Одночасно до філії «Запорізьке лісове господарство» (яке згодом стало надлісництвом) приєднали частину територій лісового фонду разом із лісництвами Дніпропетровської області. Таким чином зараз до запорізького підрозділу входять загалом 11 лісництв.
Окупація: мародерство та вбивства
Що стосується безпосередньо Запорізької області, то після початку повномасштабної війни більша її частина була окупована. Наразі підконтрольні землі надлісництва на території області складають 8317 га. А до початку повномасштабного вторгнення загальна площа лісових масивів регіону була 26887,7 га.
Переважна кількість працівників лісогосподарства виїхали з окупованих територій та були працевлаштовані в інших лісництвах. Але, на жаль не обійшлося без втрат.
Так, від рук окупантів в січні 2023 року загинув директор ДП “Пологівське лісомисливське господарство”, Заслужений лісівник України Володимир Носик. Росіяни закатували його до смерті. Про це повідомили в Державному агентстві лісових ресурсів.
Багато запоріжців добре знали Володимира Носика. Він 42 роки пропрацював у лісовому господарстві. Останні 35 років – в Пологівському лісгоспі, з них більше 30 років на посаді директора.
Поміж іншого, Володимир Носик створив три лісові розсадники, де вирощували більше двох млн сіянців лісових порід для відтворення лісів, 60 тисяч саджанців для озеленення населених пунктів тощо.
Ще наприкінці червня 2022 р. тодішній заступник директора підприємства Дмитро Костюк в одному з інтерв’ю повідомив, що Носик залишився на тимчасово окупованій території:
– Наш директор Носик Володимир Іванович – на окупованій території. По можливості він намагається до останнього підтримувати діяльність лісгоспу та хоча б рятувати майно. Добре, що із ним є зв’язок. Однак маємо інформацію, що нерухоме та рухоме майно по окупованих лісництвах вже розграбоване.
А через півроку мужнього, відданого своїй справі та Україні лісівника вбили окупанти.
– Зараз четверо робітників лісництв області на фронті, – каже Григорій Чернета. – Ще один працівник, на жаль, вважається зниклим безвісти. Крім того, декілька з наших воювали ще в АТО, були демобілізовані після поранення і повернулися до роботи у лісництвах.
Проте, незважаючи на усі виклики війни, запорізькі лісівники продовжують працювати, охороняти та відновлювати лісові насадження. Хоча минулий рік, як і попередній, видався дуже складним.
Лісових пожеж через війну побільшало
Зокрема, через війну почастішали випадки лісових пожеж.
За даними ГУ ДСНС у Запорізькій області, впродовж січня-червня 2024 року у регіоні виникло 416 пожеж на відкритих територіях. За аналогічний період 2023 року таких пожеж було 163.
Тільки у лісових масивах на Запоріжжі, зауважив пан Григорій, впродовж пожаронебезпечного періоду (з середини квітня по 25 листопада) трапилося більше 40 пожеж на площі 53,6 га. З них майже половина – це дуже небезпечні верхові пожежі, з якими вкрай важко боротися.
Так, була масштабна пожежа в плавневій зоні в районі Домахи. До того ж тут було важко діставатися до епіцентрів загоряння. Приборкували полум’я усі разом – рятувальники, лісники та навіть місцеве населення.
Однією з головних причин великої кількості лісових пожеж у нашому регіоні Григорій Чернета називає російську агресію: величезна кількість безпілотників, частина з яких падає у лісах; теплові пастки, що скидають ракети; обстріли з РСЗВ прифронтових територій тощо.
Влітку швидкому розповсюдженню вогню також сприяла нестерпна спека.
Ще одна причина пожеж традиційна – недбала поведінка людей. На Запоріжжі під час воєнного стану заборонено відвідувати ліс, в’їжджати туди на транспорті, крім службового та військового. Але деякі мешканці ігнорують цю заборону, розводять у лісі багаття, палять і викидають непогашені недопалки.
Задля запобігання великих лісових пожеж проводилася інформаційна робота з населенням та заходи по створенню та догляду за мінералізованими смугами. Протягом 2024 року було створено 200 кілометрів нових мінералізованих смуг на території Запорізької області (300 км – на території всього надлісництва) та 600 кілометрів догляду смуг попередніх років. Також проводились патрулювання для контролю за дотриманням правил пожежної безпеки в лісових насадженнях у вихідні дні.
Боротьба з «чорними» лісорубами
Великою проблемою залишається й незаконна вирубка дерев. Минулого року було проведено 143 рейди по виявленню незаконних порубок лісу, складено 15 протоколів на виявлених під час патрулювання осіб.
Найбільш гучна справа – затримання групи «чорних» лісорубів, яка діяла на території Комишуваської територіальної громади. Троє чоловіків організували незаконний «бізнес» – вирубували дерева у лісосмугах та збували деревину. Під час обшуків у підозрюваних виявили та вилучили 6 бензопил, сокири, більше 20 кубометрів деревини породи дуб та ясен. Окрім цього, було знайдено понад 180 набоїв різних калібрів до автоматичної зброї, 15,5 кілограмів артилерійського пороху. За фактом злочину відкрито кримінального провадження.
Також 2024 року була виявлена незаконна вирубка 144 в’язів на території ентомологічного заказника місцевого значення на Вільнянщині (розмір завданої шкоди довкіллю – 6,4 млн грн); 37 дерев породи дуб та акація біля с. Люцерна Запорізького району (шкода – понад 275 тис. грн); на території ландшафтного заказника місцевого значення «Балка Мар’янівська» Новомиколаївської сільської ради виявили понад 100 зрубаних дерев породи «в’яз» (шкода довкіллю – понад 1,3 млн грн).
За даними Держекоінспекції Південного округу, лише за перші шість місяців 2024 року на Запоріжжі браконьєри-лісоруби завдали шкоди навколишньому середовищу на 8,1 млн грн.
Нажаль, особи браконьєрів не завжди вдається встановити, бо виявляли вже наслідки їх дій, а самі правопорушники встигали втекти. До того ж багато «чорних» лісорубів відмовилися від використання бензопил, які працюють дуже гучно, і перейшли на електропили, яких майже не чутно.
Браконьєрських порубок дерев поменшало б, якби місцеве населення не купувало в них дрова, добуті незаконним шляхом. Тим паче, що в лісництвах можна придбати дрова цілком законно.
В Україні діє державний інтернет-магазин ДроваЄ, через який можна у кілька кліків придбати дрова, та ще й з доставкою додому.
Потрібно лише увійти до системи через банк, яким користуєтесь; обрати постачальника, тип дров та інші параметри; дочекатися підтвердження вашого замовлення та здійснити оплату.
Придбати дрова можна також особисто у найближчому лісництві (заготівля деревини триває цілий рік).
Для цього необхідно написати заяву (при собі мати паспорт та ІПН); оплатити рахунок зручним для вас способом; зателефонувати контактній особі в лісництві, щоб узгодити дату та місце відвантаження.
Більш детальну інформацію можна дізнатися за телефоном сектору реалізації лісопродукції 067-609-21-54.
За словами Григорія Чернети, робота з попередження незаконного вирубування лісів та попередження пожеж в подальшому буде посилюватися. Для цього є усі необхідні технічні засоби. Зокрема, було отримано додатково новий трактор та автомобілі. Загалом у розпорядженні надлісництва вже є 65 одиниць тільки автомобільної техніки.
Відновлення лісів – у приоритеті
Попри виклики війни, минулого року продовжилася робота по відновленню лісів.
Так, на території Запорізької області було висаджено 5,9 га лісових культур (попереднього року – лише 2 га) – сосни та дубу. А на території усього Запорізького надлісництва (з урахуванням лісництв Дніпропетровщини, що увійшли до нього), як розповів його керівник, створено 40 га лісових культур; за програмою сприяння природному поновленню – ще 22, 2 га, а також за програмою доповнення лісових культур – 25 га.
У кожному лісництві для відновлення лісів є власні розсадники загальною площею 30 га, де вирощуються різні породи дерев, у тому числі декоративні.
Крім того, минулого року було зібрано понад 10 тонн жолудя. Більше трьох тонн вже висаджено (зокрема і на території Гуляйпільського лісництва, яке постійно обстрілюється ворогом), залишок буде висаджено навесні.
Э також інші резерви.
– Всього в регіоні наразі ідентифіковано майже 4 тисячі самосійних лісів загальною площею 10,7 тис. га. З них 51 ділянка вже погоджена для подальшої передачі до ДП «Ліси України». І ця робота триває, — зазначила Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук під час візиту до Запорізької області у грудні 2024-го.
На думку пані Світлани, захист самосійних лісів – важливий крок до збільшення лісистості України в умовах війни. Адже майже 3 млн га українського лісу вже пройдено війною. Майже один мільйон га окупований, півмільйона га – заміновані. У Запорізькій області 7 тис. га лісів потребують обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів та подальшого розмінування. Це стосовно лише деокупованих територій та лісів, де ведуться активні бойові дії. Ще орієнтовно 60 тис. га лісу наразі окуповані..
– Тож використовуємо будь-які можливості для відновлення наших лісів. Окрім узаконення самозаліснених ділянок, з початку року у Запорізькій області було відтворено 8 га лісу та висаджено 64,7 тис. сіянців. І це важлива робота, яку сьогодні виконують лісівники в прифронтовому регіоні, — підкреслила Міністерка.
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки та з відкритих джерел
Комментарии:
нет комментариев