У разі швидкого підвищення тарифів інфляція буде вищою, вважають в НБУ
Національний банк прогнозує, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду ще принаймні рік залишаться без змін. Однак вже з 2026 року тарифи доведеться поступово підвищувати. Про це йдеться в інфляційному звіті регулятора.
Вказується, що на прогнозному горизонті поступово підвищуватимуться тарифи у ЖКГ. Однак терміни й параметри коригування є сферою невизначеності та ризиком для прогнозу інфляції.
"НБУ очікує, що протягом 2024‒2025 років чинні тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте з огляду на складну ситуацію в енергетиці прогнозується, що з 2026 року розпочнеться поступове приведення цих тарифів до їх економічно обґрунтованих рівнів", - йдеться у звіті.
У НБУ розглядають невизначеність із термінами та величиною коригування тарифів як окремий ризик для прогнозу інфляції. У разі швидкого підвищення тарифів інфляція буде вищою. Також виникнуть потреби у збільшенні субсидій населенню.
Мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги
Постановою від 29.04.2022 року № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану» Уряд рекомендував органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи для населення на такі комунальні послуги як – постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, впродовж дії воєнного стану в Україні.
19 серпня 2022 року вступив в дію Закон № 2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», яким держава забороняє протягом дії воєнного стану та шести місяців після його завершення підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. При цьому вищезазначеним Законом визначено гарантії для суб’єктів господарювання, зокрема передбачено компенсацію різниці в тарифах.
Про Єдину платформу ЖКП
3 вересня 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про важливий крок до впорядкування житлово-комунальних послуг. Зокрема, про запуск експериментального проєкту Єдиної платформи ЖКП. Ця система автоматизує процеси, забезпечить доступні та зручні сервіси, покращить облік споживачів, дозволить краще контролювати якість послуг. Користувачі матимуть електронний кабінет і зможуть отримати всю інформацію про управителів, виконавців послуг, ціни й тарифи, результати розгляду своїх звернень, а також зможуть укласти чи розірвати договір онлайн. Платформа буде інтегрована з іншими інформаційними системами, що забезпечить обмін даними.
Комментарии:
нет комментариев