До початку повномасштабної війни Запорізька область виробляла достатню кількість овочів і фруктів для покриття власних потреб у цій продукції. Більшу частину овочів, фруктів та ягід вирощували в Ка́м’янсько-Дніпро́вському та Мелітопольському районах.
Але після тимчасової окупації російськими військами цих територій, кількість овочевої та ягідної продукції власного виробництва, яка залишилася доступною для запоріжців, скоротилася в рази. Тому потреба забезпечується за рахунок завозу овочів та фруктів з інших регіонів України та експорту.
І вже тільки ці обставини впливають на підвищення рівня цін у регіоні.
За словами директорки Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Валентини Крамаренко, понад 90 відсотків картоплі та майже 89 відсотків овочевих культур наразі вирощується в невеликих приватних господарствах населення, що не дає можливості спрогнозувати й отримати повну інформацію про об’єми виробництва.
Достеменно відомо, що у 2024 році сільгосппідприємствами області за оперативною інформацією було вироблено 448 тонн плодово-ягідної продукції (для порівняння: на 1 жовтня 2020 року було вироблено 36,1 тис. тонн) з площі 442 га.
Запорізькі садівники передусім вирощують яблука, грушу, черешню, вишню, персик, абрикос, сливу та аличу.
Також вирощено 15,75 тис. тон картоплі на площі 1,5 тис. га та 18,4 тис. тон інших овочів на площі 1,4 тис. га (на 1 жовтня 2020 р. в області було зібрано овочів відкритого ґрунту 155,8 тис. т).
Запорізькі овочівники вирощують переважно капусту, цибулю, моркву, буряк столовий, помідори та огірки.
Для зберігання овочевої та плодово-ягідної продукції на підконтрольній Україні території області у сільгосптоваровиробників є в наявності 8 сховищ ємністю 2,65 тис. тонн, у тому числі з холодильним обладнанням на 0,35 тис. тонн.
Але вищеназвані обставини не пояснюють того, чому в 2024 році ціни на овочі в декілька разів обігнали ціни попереднього року і продовжують зростати. Чому так відбувається?
За інформацією ГУ Держпродспоживслужби у Запорізькій області, у 2024 році в порівнянні з 2023-м, ціни на капусту білокачанну зросли майже в 3,5 рази, на моркву в 2,4 рази, на картоплю в 2,9 рази.
Таке суттєве зростання цін на овочі, як пояснюють у Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА, пов’язано із травневими заморозками та зі складними літніми погодними умовами, тобто аномальною спекою.
Крім того, на рівень цін вплинуло здорожчання всіх складових виробництва овочів – це електроенергія, добрива, паливно-мастильні матеріали тощо.
Експерти agronews.ua відмічають, що в Україні овочі вирощують переважно у відкритому ґрунті, тобто без використання теплиць чи парників. У секторі працюють невеликі фермери та власники приватних домашніх господарств. Високі температури та нестача опадів мали кілька наслідків. По-перше, ґрунтові овочі або не вродили, або виявилися значно гіршої якості, тож фермери не могли зібрати запланований урожай для продажу. По-друге, навіть тепличні овочі, що росли у більш контрольованому середовищі, постраждали від аномальної погоди, адже допоміжні сітки не могли повністю закрити пекуче сонце.
У підсумку під час сезону, який мав бути найдешевшим завдяки овочам з відкритого ґрунту, ціни не опустилися до мінімуму, адже продукції з полів зібрали значно менше. Крім того, у країні пришвидшилася інфляція, що тисне на собівартість.
Дещо інша ситуація з помідорами та огірками. Пропозиція, яка влітку завжди складалася з масового збору врожаю з відкритого ґрунту, не надійшла на ринок. Рослини просто не виросли. Вони виросли лише в невеликих господарствах, які могли збільшувати полив і ховати рослини від спеки.
Тож на полиці супермаркетів та ринків потрапили переважно тепличні овочі. Така продукція дорожча у виробництві. До того ж урожай у теплицях теж зменшився через спеку, тому пропозиція була значно менша за обсяги попередніх років.
За прогнозами експертів, найімовірніше вартість овочів і надалі зростатиме.
Взимку ціни на овочі та фрукти зазвичай підвищуються через сезонне зменшення пропозиції та збільшення витрат на зберігання. Тому до кінця першого півріччя 2025 року можливе щомісячне зростання цін на плодоовочеву продукцію на 5-7 відсотків.
Світлана ШКАРУПА,
Комментарии:
нет комментариев