misto.zp.ua

Які зміни нестиме новий закон “Про упаковку та відходи упаковки”

Які зміни нестиме новий закон “Про упаковку та відходи упаковки”

У Верховній раді 18 вересня 2023 року зареєстрований законопроєкт «Про упаковку та відходи упаковки», який напередодні був схвалений на засіданні Уряду.

Фахівці Держекоінспекції Південного округу пояснили «МИГу», які зміни нас очікують після того, як закон набуде чинності.

Найголовніше полягає в тому, що цей документ запроваджує норми щодо мінімальних цільових показників з ресайклінгу (багаторазове використання ресурсів за рахунок повної переробки відходів від стану сировини до стану готового продукту) відходів упаковки.

Закон є складовою загальної реформи управління відходами в Україні. Його реалізація дозволить покрити всю країну системою роздільного збирання упаковки та відновлення цих відходів, а отже перейти до економіки замкненого циклу. Відтак мільйони тонн ресурсоцінних матеріалів, таких як папір, картон, пластик, скло, метали, деревина, не захоронюватимуться на полігонах, а отримуватимуть «друге життя». Вони ставатимуть сировиною для вироблення нових продуктів.

Як зазначив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, розширена відповідальність виробника вже понад 30 років доводить свою ефективність у країнах Європейського Союзу. Україна на сьогодні є єдиною країною в Європі, де такий підхід не впроваджений. При цьому, відходи упаковки складають від третини до майже половини побутових відходів, які продукують українці. І ці відходи опиняються на звалищах. Рухаючись до ЄС, впроваджуючи принципи Європейського зеленого курсу та стаючи на шлях побудови економіки замкненого циклу, маємо виправляти ситуацію. За різними експертними оцінками, підкреслив міністр, систему розширеної відповідальності виробника цілком можливо повністю «поставити на рейки» за 5-7 років.

Новий закон визначає правові, економічні та організаційні засади у сфері управління упаковкою та відходами упаковки для зменшення їхнього негативного впливу на здоровʼя людей та довкілля, а також регламентує поняття розширеної відповідальності виробника.

Суть розширеної відповідальності виробника в тому, що саме той, хто виробив упаковку та продукцію в ній, має забезпечити її приймання, роздільне збирання, сортування, підготовку до повторного використання та відновлення. Тобто цей обов’язок переходить від держави до виробника продукції. А отже, за такі відходи українці більше не платитимуть.

Щоб виробникам було легше справитися з цим завданням, передбачено створення організацій розширеної відповідальності виробника (ОРВВ). У Законопроєкті визначено, як вони мають працювати та яких правил дотримуватися.

Впровадження розширеної відповідальності стимулюватиме виробників створювати необхідну інфраструктуру для збирання, сортування та обробки відповідних відходів, а також змінювати підходи до виробництва упаковки – щоб її можна було відновити та використати повторно.

У документі окреслено нові вимоги до упаковки для зменшення рівня небезпечних речовин в ній, а також для можливості її подальшого рециклінгу. Передбачено обов’язкове маркування упаковки, встановлені мінімальні цільові показники рециклінгу, які щороку мають виконувати виробники тощо.

Щодо упаковки, яку збиратимуть та перероблятимуть ОРВВ: це не лише звичні для всіх паперові чи пластикові пакети, харчова плівка чи алюмінієва фольга. Законопроєкт передбачає розширену відповідальність виробника також, наприклад, для коробок під солодощі та коробок для сірників, «тимчасових» горщиків для квітів, в яких їх продають та перевозять, і навіть, для вішалок, що продаються разом з одягом. Частиною упаковки вважатиметься і щіточка для туші, що є частиною кришки контейнера тощо.

Сортування відходів у Запоріжжі

Нагадаю, що в Запоріжжі було кілька спроб масово впровадити роздільний збір побутових відходів. Свого часу в окремих житлових кварталах навіть встановили спеціальні металеві контейнери для роздільного збору паперу, скла, пластику та “всього іншого”. Але якось не пішло. Ці контейнери протрималися дуже недовго, і незабаром роздільне збирання сміття на рівні міського виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів (“Вельтум-Запоріжжя”) припинилося.


На сьогодні роздільний збір і сортування сміття в нашому місті повністю віддані на відкуп приватній ініціативі. Але той же проєкт “Кольорові відра”, як і можливість встановлення контейнерів в одному з великих супермаркетів з обміном зданого на бали в програмі лояльності прижилися лише частково і дуже обмежено. Причин тому багато, але найголовніша – фінансова.

Так, проєкт “Кольорові відра” передбачав маркування ємностей (найпоширенішою формою були звичайні картонні баки) відповідно до міжнародних правил (контейнер для паперу позначався блакитним кольором, для пластику – жовтим, для скла – зеленим, а фіолетовим — для решти відходів: консервної банки, тетрапаку, деревини, тканини). Учасники стартапу безкоштовно розміщували контейнери у запорізьких освітніх закладах та співпрацювали з окремими бізнес-компаніями. Станом на 2018 рік їхні відра були встановлені вже у 60 навчальних закладах та 60 офісів і підприємств. Але для приватних домоволодінь умови були дещо іншими – і саме вони зробили проєкт нежиттєздатним для широких мас.

Тому налагодити повноцінний роздільний збір сміття не вдалося. А після початку повномасштабної війни, коли навчання стало переважно дистанційним, і приватний бізнес в багатьох випадках скоротився, клієнтів залишилося зовсім небагато.

Є в Запоріжжі також приватна компанія по вивозу сміття «Гранік». Вона встановлює контейнери як для побутових відходів, так і для вторинної сировини. Але за останні півтора роки кількість клієнтів компанії теж суттєво зменшилася. Тож, маємо надію, що новий закон «Про упаковку та відходи упаковки» допоможе знайти необхідні інвестиції та більш конструктивно налагодити систему роздільного збирання відходів у нашому місті.

Фото авторки та з відкритих джерел


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
MISTO.ІНФОРМ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОРОГИ (АРХИВ)
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
БЕЛАЯ СТРЕЛА (АРХИВ)
ЗНАМЯ ТРУДА (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Газета "МИГ" – издание с интереснейшей судьбой и историей. Первый номер ее, тогда еще "Комсомольця Запоріжжя", вышел 12 ноября 1939 года (с 1991 года "Комсомолець Запоріжжя" сменил название на "МИГ").

Все более 70-ти лет своего существования газета прошла вместе со страной, была активным участником всех этапов ее развития на пути к независимости Украины.

Журналисты газеты "МИГ" и ее дизайнеры – это профессионалы, опытные знатоки своего дела, поэтому не удивительно, что они – лауреаты многих областных, республиканских и международных конкурсов, обладатели различных стипендий. В свое время газета получила грант британского фонда WFD, грант посольства США в Украине и др.

В штате – более 50 сотрудников. Средний возраст – 38 лет. Каждый сотрудник (кроме водителей и уборщиц) имеет рабочий компьютер.

Газета имеет свою принципиальную позицию, никем не финансируется, ее владельцами издания являются сами журналисты.

С уважением,
редактор

Контакты

Адреса редакції:
69600, г. Запорожье, пр. Ленина, 152, 5-й этаж.

Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | follow us on | читайте нас в