Здоровий спосіб життя та вчасне звернення до лікарів — ключ до запобігання виникнення онкологічних захворювань
Щорічно 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, метою якого є нагадування про те, наскільки небезпечні й поширені зараз онкологічні захворювання, привернення уваги до профілактики, раннього виявлення та лікування цього захворювання. Статистика свідчить, що за останні 100 років онкопатологія за рівнем захворюваності та смертності у світі змістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. Тому питання профілактики онкологічних захворювань надзвичайно актуальне.
Сьогодні в Запорізькій області на обліку знаходиться близько 53 тис. онкохворих. Щорічно злоякісні пухлини діагностують у близько 6 тис. жителів області. Про те, хто знаходиться у групі ризику виникнення раку та що робити, або запобігти захворюванню розповів директор КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» Михайло Єсаянц в ефірі програми «День. Тема» на телеканалі TV5.
— Головні причини виникнення онкологічних захворювань — це ,насамперед, неправильне харчування, паління, вживання алкоголю, радіаційне випромінювання та інфекційні агенти, наприклад, вірус папіломи людини. У групі ризику також є люди з генними мутаціями. Мутації BRCA1 та BRCA2 значно підвищують ризик захворювання раком молочної залози, раком яєчників у жінок та раком підшлункової залози, — розповів Михайло Єсаянц.
За словами медика, ті, у кого виявили онкологічне захворювання, мають знати, що не треба впадати у відчай, адже сьогодні є багато методів його лікування. Найсучасніші з них пропонують і в Запорізькому протипухлинному регіональному центрі.
— Онкологічні захворювання виліковні. Це не міф, це реальність. І чим раніше виявлені ці захворювання, наприклад перша або друга стадія, тим вища вірогідність вилікуватися. Є спеціальні методи лікування, такі як хірургічний — це видалення пухлини, хіміотерапія — це введення системних препаратів, які вбивають ракові клітини, та променева терапія — це знищення пухлини радіоактивним випромінюванням. Запорізький регіональний протипухлинний центр на сьогодні має практично весь арсенал для лікування раку. На базі центру вже працює лінійний прискорювач, який дає достатньо високі результати в лікуванні та є найефективнішим методом лікування раку. Він дозволяє на європейському рівні проводити променеву терапію багатьох пухлин різних локалізацій, включаючи головний, спинний мозок, печінку. Окрім цього, зараз ми активно розвиваємо ендоскопічну малоінвазивну хірургію, яка в певних випадках є золотим стандартом хірургічного лікування пухлин. Ще у нас є всі сучасні хіміопрепарати, також проводяться програми, за якими можна отримати високовартісні таргетні препарати, — розповів Михайло Єсаянц.
Нагадаємо, що лінійний прискорювач у Запорізькому регіональному протипухлинному центрі відкрили 9 червня минулого року. Згідно зі статистикою, близько 70% з усіх пухлин потребують лікування саме на такому апараті. На лінійному прискорювачі за день лікарі можуть обслуговувати 4-5 осіб, на місяць — 50-60, а на рік — не більше 500. Збільшити ці цифри може лише встановлення другого лінійного прискорювача, під який, до речі, вже готове приміщення. Питання зараз стоїть лише у фінансуванні.
Лікування у корпусі променевої терапії для мешканців Запоріжжя та області повністю безкоштовне. Вартість процедури медикам оплачує Національна служба здоров’я.
Як запобігти виникненню онкології
Директор КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» Михайло Єсаянц також розповів про заходи, які допоможуть запобігти виникненню раку. Головне — це вести здоровий спосіб життя та регулярно відвідувати лікарів для профілактичних оглядів.
— Головне при профілактиці раку — раннє звернення до лікарів та проведення певних обстежень. Наприклад, це колоноскопія, яка дозволяє на ранніх стадіях виявити рак товстої та прямої кишки. Це мамографія, яка дозволяє на ранніх стадіях виявити рак молочної залози. Це огляд гінеколога з проведенням кольпоскопії та здачею аналізу на вірус папіломи людини, які дають можливість виявити як фонові захворювання для раку шийки матки, так і його ранні стадії.
Дуже важливим є і контроль за генними мутаціями. Люди можуть звернутися до генетика та пройти дослідження з виявлення мутацій, які можуть викликати рак. Знаючи про наявність цих мутацій, людина буде мати онкологічну настороженість та частіше проходити профілактичні огляди. Також важливою є і вакцинація від вірусу папіломи людини, який викликає рак шийки матки, та від гепатитів, які можуть спровокувати рак печінки.
До заходів профілактики також відноситься нормалізація харчування зі збільшенням споживання рослинної їжі, відмова від паління та вживання алкоголю, збільшення фізичної активності, — зазначив Михайло Єсаянц.
Валентина ТВЕРДОХЛЕБ
Комментарии:
нет комментариев