Кожного дня виникає безліч об’єктів авторського права. В сучасному світі, де межі самовираження стали дуже розмиті, багато людей, створюючи свої твори (музичні, літературні, візуальні тощо), потребують якісного захисту та юридичного оформлення своїх творінь. Адже не кожна людина, коли займається своєю творчою діяльністю розуміє, що вона розробила той чи інший об’єкт авторського права. І це може призвести до дуже неприємних ситуацій пов’язаних з втратою майна, обманом, експлуатацією. І це ще, на жаль, не є повний перелік наслідків неналежного юридичного захисту та оформлення свого права. Ця стаття допоможе зрозуміти значення та користь хорошого та якісного забезпечення функціонування авторського права як інституту цивільного права та галузі права інтелектуальної власності.
Що таке авторське право:
З юридичної точки зору авторське право – це інститут цивільного права та галузь права інтелектуальної власності. Юристи працюють з ним в межах законодавства і намагаються максимально захистити суб’єктів. Суб’єктами ж в свою чергу можуть бути фізичні або юридичні особи, як первинні суб’єкти, або ж такі, які набули право на той чи інший твір відповідно до договору, закону.
З точки зору людини, яка займається творчою діяльністю – це права (майнові та немайнові), які набуває особа, яка створила об’єкт авторського права.
З якого моменту результат творчої діяльності може бути захищений з точки зору законодавства:
Юридичному захисту підлягають будь-які твори, які були створені автором з використанням своєї творчої праці. Це означає, що ключовим моментом є використання творчості та оригінальності. В статті 6 Закону України “Про авторське право і суміжні права” законодавець навів перелік творів, які є об’єктом авторського права. Але важливо зазначити, що перелік не є вичерпним, адже з розвитком інформаційних технологій можуть виникнути й інші форми зовнішнього вираження ідей автора. Оскільки вже було згадано про ідеї, то варто зазначити, що вони не підлягають юридичному захисту. Також не захищаються народні твори, повідомлення новин тощо. Має бути матеріальна форма вираження твору.
Захист авторського права в Україні та за кордоном:
За загальним правилом авторське правило захищається в Україні як і у всьому світі, бо Україна ратифікувала Бернську конвенцію про охорону літературних і художніх творів та Всесвітню конвенцію про авторське право від 1952. Але ж звичайно є деякі особливості. Наприклад, в Україні чинний вже вищезгаданий Закон України “Про авторське право і суміжні права”. В ньому є деякі особливості щодо процесуальних питань.
За кордоном авторське право регулюється в залежності від конкретної країни, адже в кожному законодавстві є свої нюанси, які потребують опрацювання. Кваліфіковані юристи допоможуть якісно та швидко оформити авторське право за кордоном.
Права, які мають автори твору:
Особи, які створили свої об’єкти авторського права, мають майнові та немайнові права інтелектуальної власності.
Майнові права полягають в праві використовувати твір будь-яким способом (способами), а також виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами. Майнові права можуть бути передані вами до інших осіб, якщо це не порушує ваші права. Знову ж таки майнові права перелічені в Законі України “Про авторське право і суміжні права”, але перелік не є вичерпним.
Особисті немайнові права не можуть бути передані (в тому числі й в порядку спадкування) і належать лише автору. Вони полягають більше в моральних аспектах особистості на відміну від майнових прав. Адже особисті немайнові права полягають більше в захисті честі та гідності автора, праві бути визнаним тощо.
Значення юристів та правового захисту у даній сфері:
Кваліфіковані юристи https://legalaid.ua/ua/practice/praktyka-it-prava/ допоможуть вам повністю захистити авторське право. Це вбереже вас від проблем різного роду, судових тяганин, зайвих затрат, погрішення морального стану тощо. І найголовніше – збереже ваш час. Консультація з правником допоможе вам обрати стратегію оформлення та захисту свого права на той чи інший твір. Або ж юристи пройдуть з вами весь шлях. Від обрання стратегії до належного оформлення авторського права, що в майбутньому піде вам тільки на користь.
Загалом можна сказати, що хороший та своєчасний захист інтелектуальної власності є необхідним кроком для будь-якого автора, адже з новими технологіями ваші твори твори можуть бути дуже легко викраденні та використанні, що призведе до небажаних результатів. А якщо ж це, на жаль, вже сталося, то юристи допоможуть вам ліквідувати наслідки, захистити ваші інтереси та привести все до ладу. Тому не варто нехтувати юридичним оформленням авторського права.