misto.zp.ua

Залишаючи все: цикл історії українців, які виїхали через війну. Історія Владислави

Залишаючи все: цикл історії українців, які виїхали через війну. Історія Владислави

Життя у мирному Бердянську для тоді ще 15-річної Влади здавалося звичайним і сповненим планів на майбутнє: навчання, мрії про подорожі, плани на свій день народження. Але з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну усе змінилося. Сьогодні Владі 19 років, вона живе у Нідерландах, далеко від рідного міста, залишивши за спиною окупацію, складний виїзд через кілька країн, втрату дому й болісні прощання з близькими. Ми поговорили з нею про шлях еміграції, нові виклики та надію повернутися.

Яким було твоє життя до повномасштабного вторгнення?

– Я жила в Бердянську — моєму улюбленому місті, серці Азову. Тоді я навчалася у 10 класі, жила спокійним підлітковим життям, відчувала жагу до свободи й будувала плани на свій майбутній день народження. Особливих мрій чи глобальних цілей у мене не було — просто жила, як звичайна дівчина мого віку. Але все обірвалося.

Чи думала коли-небудь про еміграцію до війни?

– Так, у мене були плани поїхати на навчання у Польщу після закінчення 9 класу. Вже починала вчити польську мову та будувати плани щодо подальшого навчання. Але через сімейні обставини цього не сталося.

Що стало вирішальним у важкому рішенні виїзду?

– Я приїхала в Нідерланди 22 травня 2024 року, оскільки мій батько, який виїхав із окупації на рік раніше за мене, постійно кликав до себе. Він не хотів, щоб я залишалася в місті сама, і я сумувала, що він був там сам. Весь цей рік він наполегливо просив мене приєднатися до нього. Однак я довго відкладала це рішення, бо мені було страшно вирушати в невідомість. Це був переломний момент, після якого я все ж погодилася виїхати.

Проте рішення виїхати стало для мене дуже важким. Я розуміла, що якщо покину це місто, то можливості повернутися практично не буде. Я вагалася між «так» і «ні», і, мабуть, сильніше за все важила ситуація, що вдома залишилася одна дуже дорога і близька мені людина, яка, на жаль, не мала можливості поїхати зі мною.

Як ти пережила сам виїзд?

– Найважчою була саме дорога. Три доби у невідомості, постійне питання «де я?», нерозуміння того, чи пропустять мене на кордонах, відсутність зв’язку. Я майже не їла три доби, мало пила через постійний стрес та переживання. Одним із найбільш болючих моментів було те, що через певні обставини я не змогла попрощатися з мамою та близькими перед виїздом. Це дуже тиснуло на мене, залишаючи відчуття важкості. Перші дні після виїзду постійно були думки: «А раптом ми більше ніколи не побачимось»?

Чи є хтось із близьких, хто залишився вдома?

– Вдома лишились майже всі мої близькі. Як це впливає? До виїзду я певний час жила окремо, тому моє спілкування з родиною здебільшого обмежувалося телефонними дзвінками й емоційно не так сильно на мене вплинула розлука з ними. Найболючішим моментом стало те, що я змушена була залишити своє перше кохання. Це було справжнім випробуванням для мене, адже прощання з близькими та рідними людьми завжди важке, а тим більше, коли мова йде про таку особливу людину.

Інколи мене дуже сильно накривають думки про те, що ми можемо більше ніколи не побачитися. Це завжди боляче усвідомлювати. Найгірше, що я не змогла приїхати на прощання зі своєю бабусею… Я розумію, що навряд чи змогла б чимось допомогти, але сам факт, що мене не було поруч у той момент, робить дуже боляче.

Якими були твої перші враження, коли ти приїхала до Нідерландів?

– Перша думка була: «вони всі такі усміхнені, усі прагнуть допомогти». Мене це навіть трохи лякало. Я проживаю у селищі, тому тут усі постійно вітаються один з одним (навіть не знайомі між собою люди). На початку навіть трохи дратувало, але з часом звикла і тепер також з усіма вітаюся.

Які були перші труднощі?

– Оскільки я одразу їхала до батька, то проблем із житлом не було. Я спочатку знала, що їду на локацію (прим. йдеться про центр тимчасового проживання біженців). Проте особисто для мене проблемою було те, що на цій локації спільні кімнати й мені було важко постійно знаходитися , в постійному оточенні сторонніх людей. Нас в кімнаті живе шестеро: чотири жінки старшого віку, моя однолітка та я. Відчувалася різниця у віці, різниця поколінь. Все ж таки інколи хотілося побути на самоті, мати свій простір, але такої можливості майже не було.

Що стосується мови, то для мене це досі лишається викликом. Зараз я вивчаю нідерландську – тут надають безоплатні уроки, і якщо є бажання вчитися, то тут завжди допоможуть та підтримають.

З приводу документів. Труднощі були з тим, що усі вони були протерміновані, тому треба було займатися їх оновленням та відновленням. Це процес довготривалий, близько трьох місяців. Паралельно з цим, я мала право лише три місця перебувати легально в країні без будь-яких документів. Важко було відновити банківські карти (прим. через різність платіжних систем).

Найбільше напруження виникло наприкінці мого тримісячного терміну легального перебування, коли я ще не отримала «стікер» (документ, який надає захист у Нідерландах та дає право на проживання, роботу тощо). Без цього документу перебування вважається нелегальним. Приїхавши до міграційного центру, де оформлюються всі ці документи, я дізналася, що мені вже надіслали лист про депортацію. Для мене це було шоком: «Яка депортація?!». У листі йшлося про те, що протягом тижня я маю або отримати документ («стікер») для офіційного перебування, або впродовж двох тижнів маю добровільно залишити країну, інакше мене депортують примусово.

Додатковою складністю стало те, що я виїжджала з ТОТ і в моєму паспорті не стояв штамп про те, що виїхала з території України – адже їхала іншим шляхом: росія, Білорусь, Польща, Німеччина. Мені не вірили, що це було саме так і я довгий час доводила міграційній службі той факт, що я дійсно була в Бердянську. Переглянули половину моєї галереї, намагаючись знайти докази, що я справді перебувала в місті, хоча я зазвичай не вказую геолокацію на своїх фото. Зрештою, мені повірили.

Основна проблема з пошуком роботи – це те, що без знання мови тебе нікуди не візьмуть. А також важливою є наявність освіти.

Чи відчуваєш підтримку місцевих жителів, держави або української діаспори?

– Там, де я перебуваю, люди завжди привітні та готові допомогти, завжди перепитують чи все у тебе добре. Координатори також завжди відкриті та готові допомогти. Цікаво також те, що частина комунікації відбувається за допомогою друкованих листів.

Допомога від держави – безоплатне житло, грошові виплати – те, що дійсно дуже допомагає. Людям, які працевлаштовані, житло надають за окрему плату – близько 115 євро на місяць (прим. така вартість саме на цій локації). Є також страхування, яке покриває, наприклад, медичні витрати.

Як змінилось твоє уявлення про дім?

– Ще до війни я зробила для себе висновок, що дім – це не про місце. Для мене дім – це люди. І мені не важливо де це буде. Якщо я буду з важливими для себе людьми, то це для мене вже дім. Але все одно, коли майже рік не був в рідному місті, є бажання прогулятися його вулицями.

Як ти справляєшся з тугою за домом, що робиш, коли стає особливо важко?

– Нещодавно передивлялася фото, відео рідних вулиць в інтернеті. А ще коли трапляються відео про Бердянськ в TikTok, то постійно намагаюся подивитися побільше. Намагаюся подавити це відчуття туги та суму.

Чи важко пояснювати місцевим людям, що відбувається в Україні?

– Важко пояснювати людям, які питають: «а чому ти не виїхала через Україну»? Доводиться постійно пояснювати, що прямого проїзду просто нема. Люди не розуміють, що з приходом іншої країни змінюється все. Тому, наприклад, без отримання певних документів я б просто не змогла виїхати нікуди. Також стикалася із засудженням через те, що довгий час перебувала на ТОТ, навчалася в місцевій школі тощо. Люди не вірили моїм розповідям про усі ті жахи, які відбувалися в місті.

Що б ти порадила тим, хто тільки планує виїзд або стоїть перед складним вибором?

– Все залежить від бажання. Якщо ви дійсно відчуваєте, розумієте, що ви цього хочете – робіть. Але готуйтесь до нервової дороги та інших проблем.

Катерина Тихонова


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ПОЗИЦІЯ
МІГ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Студентський інформаційний портал «Пороги» - це цікаво й корисно, це креативно й актуально, це гостро й оперативно. «Пороги» - це погляд запорізького студентства на молодіжні проблеми. Це репортажі з мистецьких акцій і спортивних подій, інтерв’ю з  неординарними людьми, це матеріали, що зацікавлять молодого науковця, майбутнього студента, творчу людину. «Пороги» - це ресурс для тих, хто шукає себе, хто хоче писати, кого турбує молодь Запоріжжя. «Пороги» - для тих, хто думає і хоче знати.

Контакты

Адреса:
м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 24, 9 поверх, к. 907

Телефон:
289-12-22

Сайт:
www.porogy.zp.ua

E-mail:
porogy@mail.ru

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |