Як часто ви звертаєте увагу на графічні малюнки на стінах будівель? А чи задумувались ви колись як саме вони там з’явились, хто їх намалював та який сенс художник вкладав у свою роботу. Ми вам розповімо про одного з найвидатніших вуличних художників, чиї роботи вже багато років таємничо з’являються на стінах, не просто у різних містах, а й у різних куточках світу.
Від звичайного вандала, що розписував стіни у Великій Британії у 90-х роках, до всесвітньо відомого художника, роботи якого сьогодні оцінюються в мільйони доларів на аукціонах у Великій Британії та Америці. Його псевдонім – Бенксі – він скандально відомий англійський андеграундний художник графіті, а також політичний активіст та режисер. Справжнє ім’я художника ховається під завісою таємниці вже багато років, проте і самі поціновувачі творця не охоче бажають розкриття справжнього імені.
Свою творчу кар’єру митець розпочав в 90-х роках, коли у Великій Британії почало потужно розвиватись андеграундне середовище. Він, разом зі своїми друзями Като та Тес, став учасником одного з угрупувань DryBreadZ Crew. Спочатку, у своїй творчості Бенксі використовував балончики с фарбою та все малював від руки. Проте вже на початку 2000-х років в його роботах почали з’являтися трафарети, що значно скорочували його час у малюванні до приїзду поліції. А таких випадків було з ним чимало, адже це були акти незаконного вандалізму, якщо малювання на стінах не узгоджене з владою чи власниками будівель на котрі наносять графіті. Бенксі не боїться розкривати свої прийоми малювання, тож навіть видав декілька книг, в одній з яких (у «Wall and Peace») розповів, як саме йому прийшла ідея починати використовувати трафарети. Одного разу митець, хотівши розмалювати пасажирський потяг, не встиг це зробити через приїзд поліції. Його друзі встигли втекти, а йому самому довелось ховатися за машиною. Проте, на свою вдачу, Бенксі помітив трафаретний серійний номер на дні паливного бака, та одразу зрозумів, що використовуючи такий стиль, він зможе швидше малювати свої графіті.
Які теми висвітлюються у роботах Бенксі
Бенксі є політичним активістом, тож для свого мистецтва він завжди обирає гостросоціальні теми, ключовою – критику капіталізму та споживництва. Саме цю тему він досліджує найбільше та повертається до неї протягом усієї своєї кар’єри. Крім того, більша частина робіт Бенксі несуть у собі антиконсьюмеристські*, антивоєнні, антифашистські та антиімперіалістичні меседжі. Таким чином, художник займається не просто звичайним вуличним мистецтвом, а й намагається за допомогою цього поширювати важливі соціальні та політичні теми.
Головною відзнакою малюнків Бенксі є зображання щурів, мавп, поліцейських, солдат, дітей та людей похилого віку. А також супроводження своїх малюнків різноманітними дописаними гаслами. Найчастіше ви можете побачити намальованих ним щурів, адже це не просто тваринки. Ними він символізує весь андеграунд загалом та боротьбу за незалежність. Для митця ці щури виступають у ролі самих вуличних художників, що виходять вночі, щоб створювати свої найкращі витвори мистецтва.
Кожна робота Бенксі несе свій глибокий, особливий сенс, проте сам художник ніколи цих сенсів не пояснює. Саме через це різні люди можуть інтерпретувати його роботи по різному. Також свої роботи художник виконує не в випадково обраних місцях. Навіть така деталь, як вибір розміщення, має за собою глибокі посилання та ретельні обдумування.
На жаль неможливо встановити точну кількість робіт Бенксі, адже вони часто зникають навіть протягом перших 24 годин після їх створення. Його роботи регулярно знищують, замальовують, а інколи й взагалі зносять цілі стіни з ними. Але, гарна новина, що навіть знищені роботи можна побачити, адже сам Бенксі документував більшість з них з самого початку свого заняття. Взагалі, починаючи малювати він відмовлявся від авторських прав та просто викладав всі свої роботи на доступному сайті, щоб їх могли побачити всі хто цього забажає. Також він самостійно видавав книги, в яких розміщував сотні фотографій своїх трафаретів. Бенксі має і своє невелике агентство Pest Control, через яке офіційно та непублічно продає деякі зі своїх робіт.
Відомі твори Бенксі у різних куточках світу
«Дівчинка з повітряною кулею»: Скоріш за все, ця робота художника хоч раз в житті траплялась вам на очі. Це одна з найпопулярніших та культових робіт Бенксі, що має назву «Дівчинка з повітряною кулею» з цитатою «Надія є завжди». Вперше ця робота з’явилась у Лондоні у 2002 році. Сьогодні цей стінопис є одним із найвпізнаваніших мистецьких творів 21 століття. Згодом Бенксі почав повторювати цей малюнок в багатьох місцях, а в 2014 році відбулась акція, на якій малюнок було обрано як символ протесту проти війни в Сирії.
«Напалам»: Ця робота з’явилась на стіні в Лос-Анджелесі у 2009 році. У самому центрі роботи зображена дівчинка, що біжить від вибуху, а по сторонах від неї завжди усміхнені Мікі Маус та Рональд Макдональд. Референсом до роботи стала легендарна фотографія «Жах війни/Напалам у В’єтнамі», яка була зроблена у 1972 році під час В’єтнамської війни. Ця робота виступила коментарем до війни та насильства, що панують у світі.
Blur “ThinkTank”: Бенксі всесвітньо відомий, тож не дивно, що він почав також співпрацювати з зірками. Так у 2002 році він створив знамениту обкладинку альбому Blur “Think Tank”, переробивши вже існуюче своє графіті з поцілунком в аквалангах. Саме завдяки цій співпраці, цінність його робіт ще більше зросла. Через це з’явився так званий «ефект Бенксі» – люди масово починали зрізати графіті зі стін та продавати їх.
Бенксі в Україні: У 2022 році Бенксі розбурхав почуття своїх поціновувачів з України. На 9-му місяці повномасштабної війни в Україні на Київщині, одне за одним, почали з’являтися графіті, що були виконані у стилі робіт Бенксі.
А згодом сам художник підтвердив, що він є автором роботи в селищі Бородянка. Підтвердив він це у своїй сторінці в Instagram з фотографією малюнка: на руїнах однієї зі знищених росіянами багатоповерхівок зображена дівчинка, що стоїть на руках. «Коли я дізналась, що Бенксі був у Києві та залишив в нас шматок свого мистецтва, я відчула з одного боку печаль всієї ситуації. Це трохи сумно, коли, начебто, ось твій кумир приїжджає до твоєї країни і це справді круто, але дуже шкода, що це відбулося при таких жахливих обставинах як війна. Але все ж таки це щира вдячність та радість, що він своїм способом висловлює нам свою підтримку у боротьбі. Як для мене, та інших поціновувачів, його роботи на Київщині це символ підтримки та солідарності з українським народом у цей складний час», – такий коментар нам анонімно надала запорізька художниця, про свої перші враження від новини про приїзд Бенксі.
«Діти війни»: Ще однією з його робіт в Україні стало графіті «Діти війни», що з’явилося на Майдані Незалежності, на Хрещатику. На цьому малюнку зображені дівчинка та хлопчик, що «гойдаються» на протитанковому їжаку.
«Чоловік, що купається у ванні»: Цей стінопис Бенксі зобразив на стіні зруйнованого будинку в Горенцях, Бучанського району. Сенс малюнку говорить, що жахливе воєнне вторгнення росіян на територію України зруйнувало спокійне та щасливе життя українського населення.
Загалом на території Київщині (в Бородянці, Ірпені та самому Києві) було виявлено 7 робіт Бенксі. 17 листопада на своїй сторінці Instagram він опублікував відео як створював стінописи в Україні. Відеоматеріал супроводжувався піснею «Червона рута». Звичайно, не зважаючи на глибокий сенс робіт, художник стикається з критикою такого «вандалізму». Навіть ці роботи в Україні не стали виключенням, критика, та навіть погрози спостерігались у соцмережах. Проте справжні поціновувачі все одно захоплюються його роботами.
Цікаві моменти в кар’єрі Бенксі
- Знаменитий тег «Banksy» неодноразово з’являвся в мультсеріалі The Simpsons, у 22 сезоні 14 серії Angry Dad: The Movie». Також, сам Бенксі взяв участь у створені заставки до мультсеріалу у 22 сезоні 3 серії, де зобразив особисте бачення сімейства Сімпсонів.
- Цікава ситуація сталась у січні 2011 року. В інтернеті з’явилось повідомлення, що на еВау був виставлений дуже незвичайний лот – клаптик паперу на якому було написано справжнє ім’я Бенксі. Продавцем лота був американець, в описі він написав, «…я розкрив його особистість, звіряючи дані про продажі. Більше деталей не розкрию. Переможець аукціону буде єдиною у світі людиною, з якою я коли-небудь поділюсь цією інформацією…». Стартова ціна була 3000 доларів, проте після 38 ставок вона підскочила аж до 999 999 доларів. Проте на даний момент лот було видалено, причина – невідома. Хоча ЗМІ висували припущення, що лот був виставлений самим Бенксі або ж його спільником.
- У жовтні 2018 року на аукціоні Sotheby’s була виставлена картина художника «Дівчина з повітряною кулею». Продана вона була за 1,3 мільйона доларів. Проте майже за кілька секунд після оголошення продажу, невідома особа запустила шредер, що був встановлений у нижній частині рами. Невідомо, чи навмисно, чи випадково, але він зламався в середині цього перформансу та верхня частина картини так і залишилась неушкодженою. Після, вже такий вигляд картини отримав назву «Любов у кошику для сміття», а через три роки вона знову була виставлена на аукціоні та була продана за 25,4 мільйона доларів.
- Бенксі є не тільки чудовим художником, а і режисером. Так, у 2010 році він випустив документальну стрічку під назвою «Вихід через сувенірну крамницю», котру він посвятив створенню стрит-арту. В самому фільм Бенксі з’явився з закритим обличчям та зміненим голосом. В тому ж році кінострічка дебютувала на національному американському кінофестивалі незалежного кіно «Санденс». А у січні 2011 року митець став номінантом на премію «Оскар» за найкращий документальний фільм.
*Антиконсюмеризм – це суспільно-політичний рух проти прирівнювання особистого щастя зі споживанням і придбанням матеріальних благ.
Вікторія Волкова
Комментарии:
нет комментариев