misto.zp.ua

Все про пенсійний вік, страховий стаж та механізм оформлення пенсій в умовах воєнного часу

Все про пенсійний вік, страховий стаж та механізм оформлення пенсій в умовах воєнного часу

Заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Вікторія Терещенко провела сьогодні брифінг щодо умов призначення пенсій в Україні в 2024 році та змін у законодавстві стосовно оформлення пенсій для ВПО і людей, які опинилися на тимчасово окупованих територіях.

Немає страхового стажу – немає пенсії

Перш за все Вікторія Терещенко повідомила, що механізм призначення пенсій в Україні в умовах воєнного часу залишився майже незмінним з 1 січня 2004 року, коли набрав чинності Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Проте способи подання документів на призначення та перерахунок пенсії значно розширилися.

 Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні певного віку, згідно зі ст. 26 згаданого Закону, – пояснила посадовиця. – Цим Законом визначено вимоги щодо наявності необхідного страхового стажу для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 або 65 років.

Так, для виходу на пенсію після досягнення віку 60 років у 2024 році необхідно мати не менше 31 року страхового стажу. Крім того, щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років – як для жінок, так і для чоловіків.

Тобто в 2028 році українцям потрібно буде пропрацювати як мінімум 35 років, щоб вийти на пенсію в 60.

Якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2024 році, має менше 31 року необхідного страхового стажу, вона матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 63 років у 2027-ому за наявності не менше 24 років страхового стажу.

Мінімальний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65, – 15 років.

Українці віком старше 65 років, у яких менше 15 років страхового стажу, замість пенсії зможуть отримувати державну грошову допомогу. Але для цього треба буде звернутися до органів соціального захисту.

Якщо не вистачає декількох місяців до мінімального страхового стажу для оформлення пенсії, його можна «докупити» – тобто сплатити до Пенсійного фонду страхові внески, яких бракує. На сьогодні це 3520 грн на місяць.

Крім того, з 2028 року почне діяти нова норма, згідно з якою люди, що мають 40 років страхового стажу, зможуть вийти на пенсію, не чекаючи досягнення свого пенсійного віку.

Кому призначають пенсії на пільгових умовах

Окремим категоріям громадян, за словами Вікторії Терещенко, можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років.

Зокрема на пільгових умовах призначається пенсія особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці – за списком №1 та списком №2.

Наразі пенсії за списком № 1 призначаються після досягнення віку 50 років та за умови наявності необхідного страхового стажу для чоловіків мінімум 25 років (з них не менше 10 років на зазначених роботах); для жінок – 20 років (з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах).

Пенсії за списком № 2 призначаються після досягнення віку 55 років та за умови наявності необхідного страхового стажу для чоловіків мінімум 30 років (з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах); для жінок – 25 років (з них не менше 10 років на зазначених роботах).

З переліком професій за Списком № 1 та № 2 можна ознайомитися за посиланням.

Певні категорії громадян (медичні працівники, вчителі тощо) мають право на пенсію за вислугу років. Ці пенсії взагалі не прив’язані до пенсійного віку. Основною умовою для їх призначення є наявність спеціального стажу (а саме: 26,5 років станом на 11 жовтня 2017 року) в закладах і на посадах, які дають право на такий вид пенсії.

Не прив’язані до пенсійного віку також пенсії за інвалідністю та по утраті годувальника, хоча для їх отримання теж необхідний мінімальний страховий стаж (але він набагато менший – від двох років).

Крім того, дострокові пенсії призначають особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку.

Важливо! Від чого залежить розмір пенсії? Перш за все від набутого страхового стажу та заробітної плати особи, і розраховується за спеціальною формулою. Також є доплата за понаднормовий страховий стаж та інші доплати.

Трудовий і страховий стаж: в чому різниця?

Вікторія Терещенко відзначила, що багато запитань працівникам Головного управляння ПФУ в Запорізькій області ставлять стосовно того, як підрахувати свій страховий стаж і чим він відрізняється від трудового.

Трудовий стаж – це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.

Страховий стаж – це той період, за який ви, або ваш роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України.

Важливо! Треба знати головне: з 1 січня 2004 року для нарахування пенсії беруть до уваги лише страховий стаж. Якщо навіть запис у трудовій книжці є, а внесків до ПФУ не було, то і страхового стажу не буде.

В той же час увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично враховується як страховий стаж. Періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі до 01.01.2004 теж прирівнюється до страхового стажу.

Після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.

Перевірити, чи вистачає вам стажу для виходу на пенсію, можна у сервісних центрах ПФУ або онлайн — на ВЕБ-порталі Пенсійного фонду (для цього треба зареєструватися на ВЕБ-порталі – або особисто подати заяву до сервісного центру, або пройти онлайн-реєстрацію за електронним цифровим підписом – ключем КЕП).

Призначення пенсій для жителів ТОТ

 Саме наше управління ПФУ в Запорізькій області ініціювало внесення змін до законодавства в частині розширення можливостей звернення наших громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях, за призначенням пенсій, – відзначила Вікторія Терещенко. – Перебуваючи в окупації, люди часто не мають можливості своєчасно звернутися до ПФУ за оформленням пенсії. Але зараз вказаними змінами до законодавства передбачено, що зазначеним особам тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія призначається незалежно від дати звернення. Тобто якщо людина звернулася із заявою про призначення пенсії за віком через півроку, рік або навіть більше, пенсія такій особі буде призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Виникають труднощі також з встановленням повного стажу роботи при оформленні пенсії вимушеними переселенцями, якщо підприємство знаходиться на окупованій території, або взагалі знищено ворогом. За словами пані Вікторії, у разі відсутності трудової книжки стаж можна підтвердити іншими способами. Зокрема, довідками про заробітну плату. Якщо і це неможливо, то стаж підтверджується свідченнями двох свідків.

Світлана ШКАРУПА,

Фото авторки


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
MISTO.ІНФОРМ
ПОРОГИ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Газета "МИГ" – издание с интереснейшей судьбой и историей. Первый номер ее, тогда еще "Комсомольця Запоріжжя", вышел 12 ноября 1939 года (с 1991 года "Комсомолець Запоріжжя" сменил название на "МИГ").

Все более 70-ти лет своего существования газета прошла вместе со страной, была активным участником всех этапов ее развития на пути к независимости Украины.

Журналисты газеты "МИГ" и ее дизайнеры – это профессионалы, опытные знатоки своего дела, поэтому не удивительно, что они – лауреаты многих областных, республиканских и международных конкурсов, обладатели различных стипендий. В свое время газета получила грант британского фонда WFD, грант посольства США в Украине и др.

В штате – более 50 сотрудников. Средний возраст – 38 лет. Каждый сотрудник (кроме водителей и уборщиц) имеет рабочий компьютер.

Газета имеет свою принципиальную позицию, никем не финансируется, ее владельцами издания являются сами журналисты.

С уважением,
редактор

Контакты

Адреса редакції:
69600, г. Запорожье, пр. Ленина, 152, 5-й этаж.

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |