Ніч на 23 січня – не перше випробування, яке випало Шевченківському району. Та, можливо, воно було найскладніше…
Ми це відчули, бо в багатолюдному промисловому районі живуть знайомі, з якими працювали разом, ВПО, які бували в нашому волонтерському хабі. У когось пошкоджені вікна, повело двері, уламки продірявили дах будинку.
Із найтрагічнішого – загинув друг колеги-волонтера. А двоповерховий будинок, в якому він жив, зруйнований так, що не підлягає відновленню. Там була й квартира матері нашої співробітниці. Літня жінка жива, бо була на момент прильоту у доньки. Та могла загинути: меблі в кімнаті, де вона спала, розтрощені вщент. І вона ніяк не може зрозуміти, що трапилось щось безповоротне. Як це – у неї нічого не залишилося: ані телевізора, ані холодильника, ані мікрохвильової пічки. Є вузлик одягу та фотоальбоми сина – за них родина вдячна уважним хлопцям з аварійно-рятувальної служби «Кобра», які розбирали завали…
Прослухавши розповіді про пережите та про те, як вирішують безліч проблем люди, яких безпосередньо торкнулася біда, звернулася до головного спеціаліста територіального сектору відділу житлово-комунального господарства та благоустрою районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району Владислава Троцького, щоб він розповів про те, як була організована рятувальна та відновлювальна робота. А також дав відповіді на загальні питання, які можуть бути корисними для читачів нашої газети та читачів сайту mig.com.ua.
– Згадаймо події ночі 22-23 січня тривожних днів. Як все відбувалося?
– Коли сталася надзвичайна ситуація, відразу, як відбувся відбій тривоги, на місце виїхали комунальні служби, щоб оцінити масштаб руйнування. Міська влада разом із районною адміністрацією організувала пункти, куди люди зверталися по допомогу та консультації. Аварійники почали закривати вікна, брати в роботу пошкоджені покрівлі. Одразу після трагедії волонтери організували видачу обідів постраждалим, служба соцзахисту надав автобус, де люди отримували гарячий чай. Гуманітарна місія «Проліска» видавала плівку та покривала. Тобто відразу почалась термінова допомога, щоб люди знали, що не одні в біді.
Ми це добре розуміємо, багато колег, які живуть в Шевченківському районі, постраждали через обстріли. Та вони намагаються якнайскоріше повернутися до роботи.
– Пережите – дуже великий стрес. Та треба кожному дати план дій, що робити в таких обставинах.
– Перше: подати заявку на 15-80. Адреса, передана на 15-80, потрапляє в протокол ДСНС. Міська служба 15-80, отримавши інформацію, оцінює обсяг роботи. За адресами приїжджають аварійники та якнайскоріше закривають вибиті вікна.
Потім треба обов’язково звернутися до поліції. Поліція відкриває кримінальне провадження, на основі якого підсумовуються злочини російської федерації проти громадян нашої країни. Ведеться загальна статистика, і від цього залежатимуть репарації.
За цим треба пройти реєстрацію за державною програмою «ЄВідновлення»: подати заявку або через застосунок Дія, або через ЦНАП. У нас в Шевченківській райадміністрації все побудовано так, що люди приносять документи сюди. Приймаємо, знайомимося, перевіряємо, чи все узаконено, чи нема самострою. Якщо все добре, призначаємо дату та час комісійного обстеження – зазвичай по телефону. Робимо й акт комісійного обстеження, і чек-лист.
– Розкажіть, що таке чек-лист.
– Це, простіше кажучи, кошторис: опис того, на що будуть виділені кошти. Раніше ми виїжджали спочатку на комісійне обстеження, потім на чек-листи. Зараз об’єднали в одну поїздку.
Якщо є сильні пошкодження, зрушені стіни або шифер побитий, що буває у приватних будинках, потрібен технічний звіт сертифікованого спеціаліста, тоді ми замовляємо тех. звіт. Люди й самостійно можуть замовити його, якщо хочуть прискорити хід робіт, є організації, які виконують такі роботи, та це коштує 15 тисяч гривень. Тому найчастіше люди згодні чекати.
– Ситуація: квартира постраждала від обстрілу. Хазяйка звернулася, на службу 15-80, побувала у поліції, збирається у відділ ЖКГ (житлово-комунального господарства) району…
– Вона має подати заявку на єВідновлення. Та звернутися в територіальний сектор відділу ЖКГ районної адміністрації, для уточнення інформації – де саме отримати акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Є два види актів. Загальний акт на багатоковерхівку, який замовляє голова ОСББ або представники керуючої компанії [«Віра», «Мрія», «Місто для людей» чи інші]. Складає цей акт департамент ЖКГ: організовують комісію і потім за інформаціїєю, яку їм надали, додають в акт квартири, які постраждали та мають пошкодження, за кожною адресою.
По цьому акту людям можуть надати допомогу благодійники. За цим же актом особи з інвалідністю та інших відповідних категорій можуть отримати допомогу 15 тисяч гривень.
Але бувають випадки, що деякі пошкодження [лоджії та балкони] благодійники не беруться ремонтувати за умовами грантів. Тоді люди подають заявку на єВідновлення і готується індивідуальний акт комісійного обстеження.
І при роботі з державними установами, і при роботі благодійними організаціями має бути відповідність – допомога можлива тільки у співпраці із власниками житла або з їхніми представниками за відповідно оформленою довіреністю. БФ «Карітас» погоджуються робити ремонти на основі договору оренди з власником.
Можливі нюанси. Наприклад, благодійники допомогли власникам поміняти вікна у житловому приміщенні. Та є особливості: не всі включають у програму допомоги відновлення розбитого балкона або лоджії. Але це можна зробити за програмою єВідновлення. Тобто деякі пункти робіт може виконати благодійна організація, а інші пункти – єВідновлення.
Звісно, десять організацій не будуть вам відновлювати одне вікно. Тому ми за співпрацю: всім, хто звертається, проговорюємо, що по ЄВідновленню процедура не швидка. Тому, якщо благодійна організація береться та обіцяє зробити трошки швидше, варто подумати та погодитися.
По багатоповерхівках, до речі, робиться акт комісійного обстеження, загальний на будинок. І за цим актом власник зруйнованого житла має отримувати кожного місяця по 10 тисяч гривень на квартиру. Якщо ж зареєстровані 2-3 співвласники, то ця сума розподіляється пропорційно на 2-3 частини.
Якщо ж доля власника трагічна, то нащадки мають вступити в право спадщини через півроку. А потім вони також можуть подати на сертифікат на єВідновлення і чекати на вирішення їхнього комунального питання: компенсації на придбання житла тощо. Це не швидко, та за цією програмою постраждалі отримують суми до мільйона гривень і вище, в залежності від площі втраченого житла та інших параметрів.
Окремо скажу про житлові сертифікати. Якщо багатоповерхівка або приватний будинок повністю знищені або пошкоджені так, що їх неможливо відновити, власники мають юридично відмовитися від права власності на зруйноване житло. І чекати компенсації на покупку квартири чи будинку.
– Які документи треба мати при собі для звернення по допомогу?
– Потрібен паспорт, ідентифікаційний код власників та співвласників, якщо їх декілька. Потрібні правоустановчі документи – договір купівлі-продажу, договір спадщини або дарування, які підтверджують право власності. Треба мати технічний паспорт квартири або будинку.
Проблеми виникають, якщо власники [чи співвласники житла] не внесли своє майно до реєстру речових прав на нерухоме майно, або не вступили в спадщину. Таких випадків дуже багато, і через те право власності не відображається в Дії.
Тому людям доводиться екстренно приводити документи до ладу. А умови життя погіршились, особливо на фоні того, що знищене майно. І люди в розпачі бігають, дооформляють, переоформляють, доводять, що це моє. Тому бажано зробити процедури з документами, не чекаючи, поки щось трапиться. Бо інакше, коли виникають інцинденти, страждає від обстрілів житло, починається бюрократична тяганина, яка може тривати місяці.
Трапляється й таке: в будинку залишалися документи, і вони втрачені під час інциденту. Тому треба, щоб документи було внесено в реєстри, тоді простіше буде відновити документи. Бажано всі важливі папери й відцифрувати, щоб мати при собі, принаймні на флешках та у хмарних сховищах.
Також потрібно замовити довідку про несудимість. Зазвичай це робиться в Дії автоматично [це повна довідка про те, що людина не є державним зрадником, колаборантом, не підпадає під санкції].
Коли люди подають заявку на єВідновлення, з ними зв’язується комісія. І якщо власник один – то проблем нема. У випадку ж, якщо співвласників, наприклад, троє, один подає заявку, а інші мають погодитися на те, хто буде відповідальна особа, яка отримає кошти на ремонт і буде керувати процедурою відновлення. І співвласники мають дійти згоди, що саме на картку цієї людини прийдуть кошти. Це дуже важливо. Бо, якщо немає згоди, в участі за програмою єВідновлення буде відмовлено. Буде виданий акт, але не буде виплачена компенсація. І робота буде призупинена, поки не буде згоди усіх співвласників.
– Це як згода у суспільстві, вона має бути заради спільного виживання.
– Щоб отримати допомогу, потрібно шукати компроміс, вміння домовлятися і порозуміння. Бо така неузгодженість відбирає можливість отримати допомогу усім.
Після голосування в Запорізькій міській раді на виділення коштів по чек-листу має пройти певний час. Йде нарахування та обробка інформації і нарахування коштів банком. Це може тривати від місяця до двох місяців, іноді й до чотирьох місяців, в залежності від суми.
Мали по Арктичній вулиці таку ситуацію, що за пошкодженням житла у квітні суму нарахували тільки в жовтні, через півроку. Тож, іноді треба мати терпіння.Чим більша сума, тим довше доводиться чекати погодження.
Тому що це великі кошти.
По приватним будинкам виплати сягають п’ятисот тисяч гривень.
По квартирам – до трьохсот п’ятдесяти тисяч гривень.
Люди витрачають ці кошти в магазинах – офіційних партнерах єВідновлення: «Віконда», Steko, а також в Епіцентрі, «Нова лінія» – в магазинах, які офіційно є учасниками програми Дія. А також у співпраці з ФОПами, які є учасниками програми.
Відремонтувавши житло, люди мають зробити звіт: це не квитанції, а фото виконаних робіт. Фото відновлених вікон, дверей, стелі та іншого, на що використані кошти. Процедура – за допомоги застосунку: в Дія зайти в Сервіси, до ЄВідновлення, знайти заяву про виплату, і там буде віконце, щоб відзвітувати про ремонт, підвантажити десять якісних фотографій.
За правилами, одна з десяти відремонтованих квартир проходить верифікацію. Це візит комісії, яка перевіряє, щоб на 100 відсотків було виконане все, прописане по чек-листу.
Та живемо у часи війни, ситуації непередбачувані… Можлива ситуація, що трапився інцидент, і власники пошкодженого житла пройшли всі бюрократичні питання, отримали допомогу. Все відновили. І… через пів року трапляється знову такий випадок випадок. Тоді це вже буде інший інцидент, по якому будуть нарахувати допомогу. З чистого листа.
Так, за програмою отримала допомогу літня жінка з будинку на вулиці Моторобудівників. У неї в квартирі були пошкоджені вікна, двері на балконі. Отримала компенсацію, приблизно 70 тисяч гривень, вистачило зробити ремонт. Поміняла пошкоджене, не встигла навіть сфотографувати, трапився ще один приліт… Вона тепер має право подати нову заявку на єВідновлення, вже за іншого інцидента. Вона вже подала нову заяву на єВідновлення.
– Бувають ситуації, коли люди, не дочекавшись, самостійно відновлюють пошкоджене за свої кошти чи беруть кредити… В родині моїх друзів літній інвалід, і вони не могли цим нехтувати та залишатися з вікнами, що перестали закриватися через обстріл. Розібрали та налагодили вікна та балконні двері самостійно.
– Наразі прописано, що в таких випадках має бути компенсація. Але механізма, який би компенсував самостійно витрачені кошти, ще немає, на жаль. Вже рік, як цей закон діє, але процедури нема.
Тому якщо людина хоче отримати допомогу, вона має вкладатися в процедурні правила, про які ми раніше говорили. Якщо вона втручається сама, то це нині не відіграєш: можливість компенсації ще юридично не оформлена.
Якщо ж в сім’ї є особа з інвалідністю [перша, друга, третя пільгові категорія], прописані за цією адресою, якщо людина отримує субсидію на час інциденту, якщо має, наприклад, статус ветерана МВС, тобто осіб, які мають певні пільги та субсидії на оплату комунальних послуг, вона може отримати 15 тисяч по акту комісійного обстеження від соц. захисту населення. На жаль, якщо в домогосподарстві є декілька осіб, які мають пільгову категорію, то лише один із них може отримати допомогу у вигляді 15 тисячі. Робиться замовлення на витяг з місця проживання, заявка в ЦНАП, потрібно мати довідку із МСЕК/ інший документ, який підтверджує пільгу, із цим витягом і актом комісійного обстеження звернутися в соц. захист.
При цьому треба мати акт комісійного обстеження, про який йшла мова.
Також, якщо людина постраждала фізично, отримала поранення, вона може звернутися до служби соц. захисту по допомогу.
– Скажіть про реальний стан речей щодо об’єму робіт після інцинтенту 22-23 січня.
– Щодо цифр ситуації на сьогодні: постраждали 82 багатоповерхівки. Зазнала пошкоджень велика кількість квартир – більше 500. І на момент публікації [13 лютого, – авт.] вже 215 заявок подано на єВідновлення, і ця цифра щодня збільшується.
Тривають ремонти дахів на вулиці Залізничні будинки. Наразі [13 лютого] роботи практично завершені
Це тільки ті мешканці району, хто мав на руках всі документи. Наразі люди приводять до ладу документи, цифра росте і ми розуміємо, що буде рости і далі. Тому закликаємо проявити терпіння, і чекати, що проблеми буде вирішено.
Головна задача, щоб люди повернулися до свого житла, де є тепло, газ, водопостачання.
Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки
Комментарии:
нет комментариев