В умовах продовження російської військової агресії проти України у багатьох виникає питання: на чию допомогу і в яких галузях може сподіватися Україна у 2025 році? Відповідь на це питання можна побачити в результатах 240-го Місячного Економічного Моніторингу України, який підготував і днями оприлюднив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).
За висновками експертів, очікується, що у 2025 році найбільше фінансування надходитиме у межах механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) – “Прискорення отримання надзвичайних доходів (ERA) для України”. Це спільна ініціатива G7 – групи найбільш економічно розвинених країн: Великобританії, Німеччини, Франції, Італії, Канади, США, Японії. У рамках ERA сукупно передбачено допомогу в сумі 50 млрд дол. Частково ця допомога буде використана на військові витрати, тому фінансування потреб, не пов’язаних з обороною, буде нижчим.
ЄС, який є спостерігачем у G7, уже надав Україні 3 млрд євро у межах ERA в січні. США вже перевели 20 млрд дол. на рахунок Світового банку, що гарантує їхню доступність, навіть якщо політика нового президента зміниться. Зокрема,
15 млрд дол. будуть витрачені в межах проєкту PEACE на покриття зарплат вчителів, дерслужбовців, медиків та працівників ДСНС, а також ряду соціальних виплат.
Однак у разі відсутності або значного скорочення військової допомоги США, інші країни-учасниці ERA можуть бути змушені додатково фінансувати військові закупівлі України.
Також очікується, що Україна отримає 12,5 млрд євро у межах Ukraine Facility за умови вчасного виконання всіх показників Плану України. Фінансування з боку МВФ має становити 2,7 млрд дол. за умови виконання всіх структурних критеріїв.
При цьому, уряду варто буде заощаджувати міжнародну допомогу у 2025 році, оскільки вже домовлене фінансування на 2026 рік залишається дуже низьким. Тому дискусії щодо використання заморожених російських активів (а не лише прибутків від них) для допомоги Україні після 2025 року мають продовжуватися.
Комментарии:
нет комментариев