misto.zp.ua

Хвилі спогадів утримують нас на плаву

Побачивши фотохвилю спогадів на одній із звичайних запорізьких будівель, подумали майже одразу: жаль, що ми про цю роботу не знали. Надали б і свої фотографії.

А почувши митців, які у етері каналу MTM розповіли про задум та реалізацію артпроєкту «Занурення» –

ще більше полюбили цей літопис дитячих посмішок та щирості, чорно-білі ретро фото дідусів та бабусь…

Автори «Занурення» – митці стріт-арту Sleepy Sun і Hellо та учениці Запорізької художньої школи Катерина Носаль та Анна Любімова – поділилися не тільки фотографіями свого дитинства та юності, а й обставинами, моментами їх виникнення.

 

Розповіли про людей, які надали фото для інсталяції.

Репортаж запорізьких тележурналістів став, безсумнівно, чудовою фіксацією події та знайомством із митцями. І фіксацією моря спогадів, які минули.…

І ось ми дізналися що артоб’єкт – фотохвиля спогадів, над якою піднімається доросла людина, проіснувавши усього три тижня, пішов у небуття. Фотографії обідрали з будинку, пояснивши, що на появу їх тут не було належного дозволу. Або, кажуть, на тлі болісних втрат війни хтось не зрозумів, про «Занурення» – то про щасливі спогади, а не про горе…

Фото та відео Олени Ахінько: як сьогодні виглядає оголена стіна

Зникаючі малюнки – це стиль робіт стріт-артистів Sleepy Sun і Hellо [приховуючи свої імена, вони ведуть сторінку в Інстаграмі під ніком by.sleepy_sun.hello_0 та й майстер-класи, заплановані в Запорізькій художній школі на кінець січня проведуть відкрито, не ховаючи облич та творчих ідей].

Графічні роботи співавторок, Катерини Носаль та Анни Любімової, ми бачили на численних виставках у Галереї юних, в приміщенні Запорізької дитячої художньої школи. Від виставки плакатів Катерини Носаль у Незламному хабі маємо й досі враження незабутнє. Їх можна виносити на вулиці Запоріжжя та й інших міст та країн. Робити виставки, що кричать про наше життя. Бо вуличне мистецтво промовляє емоцією.

“Ми зіштовхнулися з травматичною деформацією сприйняття в нашому суспільстві. Люди автоматично вважають загиблими всіх зображених людей на світлинах. Ця робота скоріше про «вбиту епоху». Як ми самі кажемо, «минуле життя»”, – прокоментували зникнення «Зануренна» by.sleepy_sun.hello_0

Зникаючі роботи – стиль роботи Sleepy Sun і Hellо – полягав у тому, що вони повністю проявляються, коли фотографуєш їх зі спалахом. Як, наприклад, дівчинку з повітряною кулькою на будівлі кінотеатру імені Маяковського.

Також Sleepy Sun і Hello – автори графіті, присвяченого відомому запорізькому музиканту Андрію Лободі на будинку, де він жив.

А ость зникаючим графіті, що зовсім зник, першим став іграшковий плюшевий ведмедик. Створений Sleepy Sun і Hellо у квітні 2023 року на зруйнованій шостого жовтня 2022 року будівлі, де колись був «Маленький Париж», він зник під час вартісної реконструкції.

А насправді ведмедик мав стати меморіалізацією пам’яті про загиблих.Бо що, за великим рахунком, нагадує нам про російський обстріл, який забрав життя й дорослих, і дітей? Цей осиротілий ведмедик був їм пам’яттю. І хто ж тепер не розуміє, що забувати те, що ми переживаємо нині, не можна?

“Ми – українські художники, як і всі українці, чуємо, відчуваємо і проживаємо всі події сьогодення…” – ця фраза Sleepy Sun і Hellо звучить сенсом справжньої творчої роботи. Зникаючі роботи, що зникають фізично  – це не стиль, це байдужість.

Ось такі коментарі стінопис «Занурення» зібрав на сторінці в Інстаграмі:

“23 лютого 2022 року більше ніколи не настане, ми більше не зможемо повернутися в те життя, яке у нас було до початку великої Viйни. Ми завжди житимемо у часі Viйни або часі після Viйни. І це буде зовсім інша реальність, аніж та, що була у нас раніше”.

“На світлинах – спогади довоєнного часу. Спроби згадати «минуле життя», яким було до… Візуалізація того, що у нас забрали, «вбитої епохи»”.

“Неймовірна краса, створена руками молодих, але таких мудрих людей. От воно – майбутнє Запоріжжя і України. Наша славна молодь. І поки живе в серцях мистецтво – жива країна. Як шкода, що пізнали ми горе війни і втрат, але коли подивишся на такі речі – розумієш душа українська цвіте. Мирного неба, громадяни! А ми нашу Україну розвеселимо, хоч вона і зажурилась…”

Жити та пам’ятати те, що проживаєш, – не проста задача сьогодення. Спроможність бачити реальність і не заплющувати очі від жаху потребує сміливості.

А щоб знаходити в собі сили бачити у минулому опору та надію – для цього треба мати талант.

І його мають Sleepy Sun і Hellо, Катерина Носаль та Анна Любімова.

***

Ведмедик Sleepy Sun і Hellо став впізнаваним та бажаним сувеніром.

Його захотів мати Саша Корбан. Він майстер мистецтва муралу, в Запоріжжі – його портрет  Олександра Цфасмана, на будинку, де жив музикант.

Тож, пам’ять не зникає, коли її торкається рука художника.

Інеса АТАМАНЧУК, фото та відео Олени АХІНЬКО, скріншоти авторки


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
MISTO.ІНФОРМ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
МІГ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОРОГИ
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Газета "МИГ" – издание с интереснейшей судьбой и историей. Первый номер ее, тогда еще "Комсомольця Запоріжжя", вышел 12 ноября 1939 года (с 1991 года "Комсомолець Запоріжжя" сменил название на "МИГ").

Все более 70-ти лет своего существования газета прошла вместе со страной, была активным участником всех этапов ее развития на пути к независимости Украины.

Журналисты газеты "МИГ" и ее дизайнеры – это профессионалы, опытные знатоки своего дела, поэтому не удивительно, что они – лауреаты многих областных, республиканских и международных конкурсов, обладатели различных стипендий. В свое время газета получила грант британского фонда WFD, грант посольства США в Украине и др.

В штате – более 50 сотрудников. Средний возраст – 38 лет. Каждый сотрудник (кроме водителей и уборщиц) имеет рабочий компьютер.

Газета имеет свою принципиальную позицию, никем не финансируется, ее владельцами издания являются сами журналисты.

С уважением,
редактор

Контакты

Адреса редакції:
69600, г. Запорожье, пр. Ленина, 152, 5-й этаж.

Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |