Європейська комісія терміново обговорює з країнами-членами варіанти фінансування дефіциту українського бюджету на 2025 рік, який може сягнути $19 мільярдів. Метою є забезпечення потреб Києва задовго до зими, особливо з огляду на невизначені перспективи подальшої військової підтримки США. Про це повідомляє Financial Times у вівторок, 8 липня.
Причини пошуку коштів та очікування війни
"Є дедалі більше занепокоєння щодо наступного року, і багато хто, хто розраховував на угоду про припинення вогню цього року, тепер змушений переглядати свої витрати та визнавати, що фінансова діра залишиться за будь-якого сценарію", — зазначив високопоставлений представник ЄС.
За даними посадовців, Комісія вже переглядає фінансування українських програм у 2025 році, оскільки не вірить у швидке припинення війни. Активізація пошуку коштів збігається із підготовкою до саміту з питань відновлення України, який відбудеться в Римі цього тижня за участі президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.
Хоча МВФ заявив, що потреби України на наступний рік нібито покриті, це базується на припущенні про завершення війни цього року або в середині 2026-го, чого не поділяють ані Київ, ані Брюссель. За словами європейського дипломата, мета — закрити потреби Києва до початку зими, враховуючи невизначеність подальшої допомоги від США.
Основні пропозиції щодо фінансування
Серед пропозицій, які обговорюються для покриття фінансової потреби України, зокрема:
Спрямування військової підтримки як позабюджетних грантів: Цей варіант передбачає, що військова допомога надаватиметься як двосторонні гранти, які враховуватимуться окремо як "позабюджетні зовнішні трансфери" та зараховуватимуться до національних витрат на оборону. Київ передав країнам G7 документ, де мовиться, що "замість дублювання можливостей, європейські союзники можуть співфінансувати українські сили, розглядаючи це як послугу, яку надає Україна для зміцнення безпеки континенту".
Авансові кредити з наявної схеми підтримки G7 на $50 млрд: Ця схема забезпечується прибутками від заморожених російських активів. Прискорення надання цих кредитів може стати важливим джерелом.
Подальше використання заморожених російських державних активів: Розглядається можливість інвестування заморожених російських активів у більш ризиковані інструменти, за умови розподілу відповідальності за можливі втрати, щоб уникнути виключної відповідальності Бельгії, де зберігається більшість цих коштів. Єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс підтвердив, що вивчаються варіанти, зокрема можливість ширшого використання заморожених російських активів.
Загалом ініціатива країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) передбачає виділення Україні $50 млрд, з яких $20 млрд надасть Євросоюз.
У разі відсутності припинення вогню, Україна очікує дефіцит бюджету щонайменше у $8 млрд у 2026 році, навіть якщо частину обіцяних коштів буде виплачено раніше. Якщо ж цього не станеться, розрив може зрости до $19 млрд.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Євросоюз може удвічі посилити військову підтримку України вже у поточному році.
Комментарии:
нет комментариев