Лента статей
Про СМИ

Еженедельная региональная газета РОСТ издается с 3 ноября 2004 года – и за это время завоевала репутацию популярного издания, оперативно информирующего о новых предложениях рынка товаров и услуг. Популярность газеты растет, в первую очередь, благодаря тому, что РОСТ как универсальное издание стремится предоставлять своим читателям наиболее полную и объективную информацию.

Специализация газеты: новости, реклама товаров и услуг, частные и коммерческие объявления, вакансии, справочные материалы, юридические консультации; 45 каналов телепрограммы с анонсами и другая информация.

Издание имеет статус областного и распространяется городах Энергодаре, Каменке-Днепровской, Днепрорудном, Васильевке, Михайловке, а также в Каменско-Днепровском, Велико-Белозерском, Васильевском и Михайловском районах.

Контакты

Почтовый адрес:
71503, г. Энергодар, пр. Строителей, 17/2, офис 27 – 30.
Тел./факс:
(06139) 4-04-32; 6-00-06; 6-07-80
Сайт:
www.rost-info.com.ua
E-mail:
rost@oriontv.net

Енергодарська мала академія наук: п’ять років роботи та безліч досягнень

Енергодарська мала академія наук: п’ять років роботи та безліч досягнень

В Енергодарі добре знають, що позашкільна освіта в нашому місті – на досить високому рівні. Працюють безліч гуртків в найрізноманітніших напрямках, як правило, в творчих та спортивних. Але є в системі позашкільної світи й особливий навчальний заклад, в якому займаються розвитком інтелектуальних здібностей дітей. Багато хто, мабуть, вже здогадався, що мова йде про Енергодарську малу академію наук учнівської молоді (ЕМАН).

Про те, хто може стати вихованцем цього закладу, специфіку його роботи, історію та сучасність ми говоримо з директором ЕМАН Жанною Погорілою.

Рішення про відкриття Енергодарської малої академії наук учнівської молоді було прийнято в листопаді 2011 року. Жанна Михайлівна на той час працювала методистом науково-методичного центру управління освіти. Зізналася: коли запропонували нову посаду, вагалася, бо не мала досвіду роботи в позашкіллі (за освітою історик, викладач історії та суспільствознавства). До роботи в НМЦ працювала заступником директора з виховної роботи в ліцеї. Але інтерес до нового взяв своє.

Символічно, що відкрита Енергодарська мала академія наук була 1 червня 2012 року – у Всесвітній день захисту дітей. В серпні були прийняті на роботу заступник з навчально-виховної роботи Наталія Миколаївна Кучеренко, потім методист – Наталія Миколаївна Ященко та практичний психолог Наталія Володимирівна Доброва. Трохи пізніше до цієї команди на посаді заступника директора з навчально-методичної роботи приєдналася Марина Володимирівна Зозуленко (з початку роботи закладу – керівник гуртка). Це ті люди, яких Жанна Михайлівна дуже хотіла бачити в своїй команді, і сьогодні директор з вдячністю говорить про своїх однодумців – справжніх професіоналів, на яких тримається основна робота закладу.

Як зазначає Жанна Михайлівна, перший рік роботи був найскладнішим та хвилюючим. Перш за все, треба було зацікавити педагогів, які б взялися вести учнів по науковій стежині. І, звичайно, необхідно було набиратися досвіду, бо позашкілля вимагає зовсім інших підходів. Навчання в школі – це обов’язок учня, в більшості випадків для вчителя школа теж основне місце роботи. І треба дуже постаратися, щоб учні виявили бажання вести науково-дослідницьку роботу, а педагоги працювали в цьому напрямку з дітьми. Та як показав час, у адміністрації ЕМАН все вийшло: 505 учнів набрали в перший рік роботи, і бажаючих не стає менше. Між тим, керівник закладу знаходиться в постійному пошуку нових форм роботи – в умовах малого міста це дійсно важливо.

До речі, така специфіка багато у чому визначила форми роботи, які наразі є в малій академії наук. На сьогодні МАН займає шість кабінетів: один для індивідуальної роботи (до 5 чоловік), інші – для групових занять (до 15-ти учнів). На 505 учнів цього, зрозуміло, недостатньо. Тому більшість гуртків працюють на базі шкіл міста. Договір про творчу співпрацю МАН має з усіма енергодарськими навчальними закладами. В малій академії наук 38 керівників гуртків, з них 92% – сумісники, педагоги, які працюють в школах та навчальних закладах міста.

До речі, в нашій розмові керівник МАН неодноразово наголошувала на ролі шкільного вчителя у виявленні творчого потенціалу дитини. Бо саме на уроках народжується зацікавленість у предметі, що потім приведе юного пошуковця до секції малої академії. Тут знання, отримані в школі, розширюються, відшліфовуються, підіймаються на якісно новий рівень.

А співпраця ЕМАН з навчальними закладами міста дуже тісна і заснована на дворівневій структурі. Жанна Погоріла розповідає, що це означає на практиці: вчитель може прийти в малу академію наук уже разом з учнем (на уроках вони знайшли цікаву тему і вирішили над нею працювати). Кожного року в березні школи надають в ЕМАН списки дітей та педагогів, які хочуть працювати над науково-дослідницькою роботою, а ЕМАН, зі свого боку, надає навчально-методичну допомогу впродовж всього дослідницького періоду.

Інша форма співпраці – коли в малу академію наук школи подають списки учнів, які мають бажання займатися дослідницько-експериментальною діяльністю, але з якихось причин вони не знайшли наукового керівника серед педагогів своєї школи. Тоді в академії підбирають педагогів з інших навчальних закладів. Таким чином забезпечується навчання та дослідницька діяльність учнів з предметів та напрямків, які не викладають в школах, або вони менш представлені. Наприклад, з економіки, права, психології, журналістики… За цими напрямками працюють викладачі ЕІДМУ ім. Р.Г. Хеноха «КПУ», місцеві журналісти, які ведуть профільний гурток тощо.

Крім цього, в ЕМАН є договори про співпрацю з Запорізькою АЕС, науковцями Запорізького національного університету, Одеського національного політехнічного університету та Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, які надають науковий супровід впродовж всього періоду проведення наукових досліджень та написання наукової роботи. Завдяки цьому вихованці ЕМАН мають змогу працювати в лабораторіях вишів, що, звичайно, підвищує результати роботи.

IMG_4513

DSCF4036

Як підкреслює керівник закладу, діти завжди дуже серйозно й охоче працюють в лабораторіях поруч із науковцями, пишаються тим, що зробили хоч і маленьке, але таке важливе власне відкриття.
Взагалі, тільки уявіть, в малій академії наук – 12 відділень і 40 секцій. Цього року на міському етапі було представлено 37 секцій з 40 можливих. Історія України, всесвітня історія, математика та фізика, хімія та біологія, комп’ютерні науки, етнологія, екологія, ветеринарія та зоотехнія, валеологія, психологія – все це секції, які існують в ЕМАН.

В гуртки діти можуть вступати починаючи з 14 років впродовж всього навчального року, так само можуть і вибувати. Показово, що за п’ять років роботи закладу не було випадку, щоб на місце вибулого вихованця не знайшлося заміни.

Показові і результати роботи Енергодарської малої академії наук учнівської молоді. Причому успіхи були вже на першому році. Перерахувати всі досягнення, як розумієте, неможливо, тому наведемо останні цифри. В минулому році манівці брали участь в 200-х конкурсах різних рівнів. Результат – 150 особистих і 20 командних перемог. В 2017-му п’ятеро дітей представляли ЕМАН на всеукраїнському рівні і троє посіли призові місця. І це при тому, що свої наукові роботи юні академіки захищають не тільки в своїй віковій категорії, як це прийнято під час проведення предметних олімпіад, манівці – це учні 14-18 років, і умови для всіх однакові.

– Дуже важливо, – говорить Жанна Михайлівна, – коли у наших учнів є підтримка сім’ї, тоді результати ще кращі. І, маючи нагоду, звертаюсь до батьків з проханням допомагати дітям в їх інтелектуальному розвитку, пошуковій діяльності та заохочувати брати участь в конкурсах.

Впродовж року в ЕМАН проходить безліч цікавих заходів: посвята в члени малої академії наук (діти, які написали наукову роботу, отримують спеціальне посвідчення і стають не просто вихованцями, а дійсними членами ЕМАН); свято «Королі наук», де за свої старання нагороди отримують педагоги, вихованці та їх батьки. Масу вражень діти отримують і від різних пізнавальних екскурсій, майстер-класів, турнірів, творчих зустрічей.

Тим не менш, не дивлячись на те, що робота Енергодарської малої академії наук вже має високу оцінку на всеукраїнському рівні (у 2018 році колектив буде ділитися досвідом з колегами з різних міст України), тут завжди знаходяться в пошуках нових сучасних форм роботи. Наприклад, ЛандауЦентр, який нещодавно приїздив з виставкою до Енергодару – це ініціатива ЕМАН, яку підтримало управління освіти. Захід пройшов на ура, і зараз манівці прагнуть організувати щось подібне в нашому місті. Жанна Погоріла впевнена, що це можливо, уже й нараду з цього приводу провели, і навіть розробили стратегію. Але результат буде залежати від допомоги міста та людей, які зацікавлені в інтелектуальному зростанні молоді. Адже своїми силами замовити виготовлення всіх експонатів в ЛандауЦентрі позашкільний заклад не в змозі.

За п’ять років в Енергодарі сформувалося справжнє манівське братство. А це інтелектуальний потенціал майбутнього української науки. Для самих же юних академіків заняття в ЕМАН – це безцінний досвід самостійного пошуку, набуття важливих життєвих та наукових навичок, що надає реальну змогу визначитися у виборі майбутньої професії. Що ж потрібно для того, щоб стати вихованцем малої академії наук?

– Головне – бажання, – говорить Жанна Погоріла, – бажання власного розвитку, пошукової діяльності, зацікавленість предметом дослідження і, звичайно, готовність багато працювати. Адже написання наукової роботи – це не просто творча, а й дуже складна та кропітка праця. Це – повноцінна курсова чи навіть дипломна робота. Учні вчаться ретельно проводити дослідження, оволодівають складними методами обробки результатів, шукають і аналізують наукову літературу, пишуть звіти, беруть участь у наукових дискусіях, відстоюючи власну позицію. ЕМАН – це заклад для молоді, яка прагне зробити власний внесок в розбудову майбутнього. Погодьтеся, для сучасних умов – це дуже важливо і затребувано.

Отримати інформацію щодо діяльності закладу та поспілкуватися з керівниками гуртків можна в День відкритих дверей, який традиційно проводиться тут у вересні.

IMG_20171219_161219_HDR

Лариса ЛЕВИЦКАЯ


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
ПОЗИЦИЯ
РОСТ
ИНДУСТРИАЛЬНОЕ ЗАПОРОЖЬЕ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОРОГИ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА
MISTO.ИНФОРМ
ДЕТИ ЗАПОРОЖЬЯ
МИГ
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ
СОДРУЖЕСТВО
ПРАВДА (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ИСТЕБЛИШМЕНТ. АНАЛИТИКА (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА. ТРК АЛЕКС (АРХИВ)
БЕЛАЯ СТРЕЛА (АРХИВ)
ЗНАМЯ ТРУДА (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | | follow us on | читайте нас в |