Попри постійні обстріли, тривоги та нестабільні умови, запорізький бізнес продовжує працювати та адаптуватися до нових реалій. На сьогодні у місті працює понад 50 тисяч підприємців, які вже сплатили до бюджету країни більше ніж 7,2 млрд грн податків. Це значний внесок, який допомагає підтримувати економіку, яка вже три роки зазнає значних втрат через війну. Як змінились підприємства Запоріжжя та області, з якими труднощами вони стикаються і що надихає місцевих бізнесменів працювати у ці складні часи – далі у статті.
Як війна змінила економічну ситуацію у Запорізькій області?
Внаслідок російських атак, станом на 2024 рік, місто втратило щонайменше 726 об’єктів підприємницької діяльності. За даними Центру економічної стратегії, Запорізька область зазнала сильного економічного скорочення: у 2021 році область становила 4,3% відсотка від загальної економіки України, а у 2023 році – 3,1%.

Регіональне медіа “Акцент”, посилаючись на дані четвертої швидкої оцінки збитків і потреб (RDNA4), повідомило, що за 2024 рік Запорізька область отримала найбільших матеріальних втрат серед усіх регіонів України – $30,8 млрд. Ця сума становить майже половину від загальних збитків регіону за три роки повномасштабної війни, які оцінюються у $61,2 млрд.
Як змінилась кількість підприємств у Запоріжжі?
Фізична особа-підприємець (ФОП) залишається найпоширенішою формою ведення бізнесу в Україні, зокрема і у Запоріжжі. За даними Державної служби статистики України, станом на 1 січня 2022 року в області діяло 48 166 ФОПів. Однак через рік їхня кількість зменшилася до 47 740.
У 2023 році ситуація суттєво змінилась: відкрили рекордну, на той момент, кількість нових ФОПів – більше 300 тисяч, з яких понад 16 тисяч у Запорізькій області. У 2024 році число підприємців у регіоні збільшилося ще на 11%.
Поточний рік розпочався з негативної тенденції. Як повідомляє Y.C.Market, за січень 2025 року у Запорізькій області з’явилась 591 нова фізична особа-підприємець, натомість припинили діяльність 1894.

З якими проблемами стикаються ФОПи?
Опендатабот провів найбільше опитування серед українських підприємців, до якого долучилось майже 32 тисячі ФОПів. Результати дослідження визначили, що 27% респондентів планують закриття: 7% (2297 осіб) хотіли це зробити ще у 2024 році, а 20% (6324 осіб) збираються припинити діяльність у 2025 році.

Команда YC.Market визначила, що основними проблемами для українського бізнесу є:
- економічні труднощі;
- зміни у податковому законодавстві;
- дефіцит кадрів;
- міграційні процеси.
Виклики, які переслідували запорізький бізнес протягом 2024 року, були обговорені на засіданні ради підприємців Запорізької області. Бізнесмени поділилися з владою труднощами, які виникають у них під час діяльності:
- пільги для бізнесів;
- кредитування підприємств;
- робота торговельних центрів під час повітряних тривог, переоформлення приміщень під бізнес
- труднощі з валютними платежами.
Як держава підтримує малий та середній бізнес?
В Україні існує декілька державних грантових програм і допомог для ФОПів та юридичних осіб. Однією з таких програм є грант “Власна справа”, який надає підприємцям фінансову підтримку для створення та розвитку бізнесу. Сума грантів варіюється від 75 000 до 500 000 грн залежно від типу бізнесу та регіону. Заявки подаються через портал Дія, а рішення ухвалюється на основі перевірки бізнес-плану та ділової репутації.

Також існує урядова програма “єРобота”, яка охоплює п’ять грантових програм, які допомагають у створенні робочих місць та розвитку важливих для країни галузей:
- Програма мікрогрантів “Своя справа” надає до 250 тис. грн тим, хто хоче або має малий бізнес у сфері пошиття одягу, СТО, хімчисток, кав’ярень, пекарень, перукарень тощо. Натомість учасники програми зобов’язані створити хоча б одне робоче місце для отримання виплати.
- Програма грантів “Новий рівень” надає до 8 млн грн для переробних підприємств, що бажають створити або збільшити свої виробничі потужності. Метою програми є збільшення переробної продукції. Отримувач гранту зобов’язаний створити до 25 робочих місць.
- Програма грантів “Свій сад” підтримує створення або розвиток садів, ягідників та виноградників площею від 1 до 25 га. Гранти надаються на умовах співфінансування – до 400 тис. грн за гектар, але не більше 70% від вартості проєкту. У межах програми потрібно працевлаштувати від 6 до 10 постійних працівників і від 125 до 425 сезонних.
- Програма грантів “Своя теплиця” надає до 7 млн грн за 2 гектари, але не більше 70% від вартості проєкту на розвиток тепличного господарства. Отримувач гранту зобов’язаний створити від 14 робочих місць.
- Програма грантів “IT-стартап” надає до 3,5 млн грн для створення нових компаній у сфері високих технологій заради збільшення ІТ-експорту. Отримувач гранту зобов’язаний створити від 3 робочих місць, залежно від етапу розвитку стартапу.
Наразі єРобота розробляє ще один грант, який допоможе в отриманні професії у сфері ІТ. Кошти на навчання в сертифікованих школах зможуть отримати українці, які не мають формальної освіти та кваліфікації в галузі ІТ.

Інфографіка: Кабінет Міністрів України
Окрім грантів держава підтримує програму“Доступні кредити 5-7-9”, яка надає кредити під 5, 7 або 9% річних для мікро-, малого та середнього бізнесу. Підприємці можуть отримати позику до 50 млн грн на строк до 3 або 5 років, залежно від цілей фінансування. Міністерство економіки України зазначило, що з початку 2025 року за цією програмою бізнес отримав 2794 пільгових кредитів на загальну суму 9,4 млрд гривень.

Що таке “Підтримую СВОЄ запорізьке”?
Проєкт «Підтримую СВОЄ запорізьке» – це ініціатива ГО «Бізнес-Союз «Порада», спрямована на підтримку місцевих брендів, які працюють під час війни та роблять внесок у розвиток регіону. Проєкт започатковано 2022 році для того, щоб привернути увагу населення до запорізьких підприємств та підтримати їх у складний воєнний час.
Олексій Пучков, директор УІ ТОВ «Урожай», прокоментував цю ініціативу так: «Вважаю, що лише завдяки підтримці місцевого – як у відношенні до будь-якого бізнесу, так і у відношенні до міста і його мешканців – ми зможемо здолати усі виклики, які зараз стають перед нами. Тому вважаю проєкт «Підтримую своє» чи не найважливішою дорожньою картою забезпечення безпеки й добробуту на Запоріжжі».
Проєкт є корисним як для споживачів, які тепер можуть відкривати для себе якісні локальні продукти, так і для підприємців, котрі отримали майданчик для просування своїх брендів. Платформа має інтерактивну мапу, на якій позначені підприємства, що зареєстровані в проєкті, і мають знак «міта», який є символом якості та надійності продукції. Метою платформи є заохотити містян купувати спочатку запорізьке, а потім українське.

Історії людей, які вирішили відкрити бізнес у прифронтовому місті
Завдяки власним силам і допомозі держави, запоріжани продовжують відкривати та розвивати свої підприємства. Одним із них є Андрій Децюра, який у листопаді 2023 року відкрив найбільшу в Україні льодову арену «Ice Point». Ідея її створення виникла через відсутність належного майданчика для хокеїстів у Запоріжжі. Будівництво стартувало у жовтні 2021 року, але через початок війни відкриття було відкладено. Лише влітку 2023 року Андрій самостійно відновив роботу над ареною та завершив підготовку льоду. Своє рішення продовжувати працювати над проєктом під час війни він аргументував так: “Моєю мрією та головною ідеєю завжди було розвивати хокей у Запоріжжі… Коли виникали складнощі, я думав, можливо, варто було переїхати, коли запрошували. Але не жалкую. Тому що моя ідея та завзятість, з якою я завжди підходив, знайшли свою реалізацію”. Наразі підприємець надає безкоштовне навчання для дітей. Завдяки підтримці канадських фондів та Федерації хокею України, кількість учасників зросла до 80.

Наступним прикладом є Матвій та Олександра Ракашевичі, пара яка переїхала з Оріхова після початку війни і вирішила відкрити кафе в Запоріжжі. Ідея полягала в створенні закладу в аніме-стилі, де японські рецепти поєднуються з українськими продуктами. Підприємці активно підтримують ЗСУ та планують розширити бізнес, відкривши кафе в Києві за допомогою державних грантів. “Головне – робити те, що тобі подобається, щоб робота була, як хобі. Замість того, щоб просто сидіти склавши руки, варто пробувати щось нове, багато працювати, і тоді все обов’язково вийде!” – поділився співзасновник кафе Матвій Ракашевич.

Історія наступного бізнесу розпочалась 23 лютого 2022 року – за день до повномасштабного вторгнення. Подружжя Сорокіних займається равликовим фермерством, пройшовши шлях від експорту живих молюсків до створення власної торгової точки Zap.Ravlik.
«Нас спонукали відкритись клієнти, які казали, що хочуть прийти і поїсти равликів не лише на ярмарках чи замовивши онлайн. Під час війни багато постійних клієнтів поїхало, але переселенці з Бердянська та Маріуполя приходили до нас і говорили, що равлики дають їм відчуття моря та дому, де вони вперше скуштували нашу продукцію», – розповідає співзасновник ферми Олексій Сорокін.
Попри втрати клієнтів та обстріли, вони не лише втримали бізнес, а й розширили його: почали співпрацювати з ресторанами, брати участь у ярмарках і запровадили крафтові продукти. Зараз заклад входить до бізнес-спільноти «СвоєРідне» і планує розширити ферми за допомогою грантів та навчальних програм.

Наразі запорізькі бізнеси можуть похизуватися своєю стійкістю та здатністю адаптуватися до нових реалій. Попри складнощі, підприємці продовжують працювати, підтримувати економіку та створювати робочі місця. Це є яскравим підтвердженням незламності та рішучості людей, які не зупиняються навіть перед найскладнішими обставинами. Слід пам’ятати, що підтримка місцевих бізнесів є важливим вкладом у розвиток держави та її економіки.
Любов Кольвах
Комментарии:
нет комментариев