У Запоріжжі пройшов брифінг щодо контролю за дотриманням у регіоні державних регульованих цін на лікарські засоби та медичні вироби за участю в.о. начальника управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Павла Северіна.
Спікер нагадав, що 14 лютого цього Урядом прийнято постанову № 168, якою внесено зміни до деяких діючих постанов Кабінету Міністрів України, які стосуються у тому числі ціноутворення на лікарські засоби та медичні вироби та набули чинності 01.03.2025 р.
Вказаною постановою державне регулювання цін запроваджено майже на всі лікарські засоби, що відпускаються як за рецептом, так і без нього.
Граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на ліки, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, та на рецептурні лікарські засоби встановлюються від 10% до 25% – залежно від вартості препарату.
На безрецептурні ліки граничні торговельні (роздрібні) надбавки не мають бути вище 35% до закупівельних цін.
Крім того, граничні постачальницько-збутові надбавки, що нараховуються дистриб’юторами до оптово-відпускних цін на всі лікарські засоби, не можуть перевищувати 8%.
На лікарські засоби та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства (Урядова програма “Доступні ліки”) граничні торговельні (роздрібні) надбавки, як і раніше, не повинні перевищувати 15,%; на інсуліни та на лікарські засоби, які закуповуються та/або відшкодовуються повністю або частково за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, – 10,0% (постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955).
– З 1 березня відновлено контроль за дотриманням суб’єктами господарювання норм чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін на лікарські засоби та медичні вироби, – відзначив Павло Северін. – На сьогодні Головним управлінням проведено вже 997 спостережень за коливаннями цін на ліки. Із суб’єктами господарювання проведено роз’яснювальну роботу щодо дотримання вимог чинного законодавства та недопущення необґрунтованого підвищення цін.
За результатами проведеного аналізу в ході моніторингу, в аптечних закладах відбувається поступове зниження цін на найбільш популярні лікарські засоби, ціни на які виробники знизили з 1 березня на 30% .
Також спікер повідомив, що за цей період до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області надійшло 50 звернень від споживачів щодо продажу в аптеках лікарських засобів за завищеними цінами. На підставі звернень проведено 12 перевірок. На даний час проводиться ще три позапланові заходи державного нагляду (контролю) за зверненнями громадян.
Слід зазначити: за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін чинним законодавством передбачена відповідальність.
До суб’єктів господарювання-порушників застосовуються адміністративно-господарські санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» :
– вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання;
– та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Крім того, за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів визначені законодавством особи (винні посадові особи суб’єктів господарювання) притягуються до адміністративної відповідальності шляхом накладання на них штрафів згідно зі ст.1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Павло Северін підкреслив, що кожен громадянин має право звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, у разі виявлення випадків продажу лікарських засобів за завищеними цінами.
Звернення можна подати:
– у паперовому вигляді на поштову адресу: пр. Маяковського, 20 А, м. Запоріжжя, 69036 або e-mail: office@gudpss-zp.gov.ua;
– через електронну онлайн-форму на офіційному вебпорталі Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
У звернені необхідно вказати наступну інформацію:
• назву суб’єкта господарювання, його організаційно-правову форму (ФОП, ТОВ, ПП тощо) та місцезнаходження аптеки;
• перелік лікарських засобів, на які завищено ціни;
• копії відповідних документів (чеки, квитанції, фотографії цінників тощо).
Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати.
Електронне звернення може бути підписане із застосуванням електронного цифрового підпису. Також підпис громадянина в електронному зверненні може бути відсканованим, сфотографованим тощо.
Телефон Консультаційного центру управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області: (061) 239 73 17.
Фото авторки
Комментарии:
нет комментариев