Суспільство бурхливо обговорює нещодавно ухвалений закон про дрова. Законопроєкт №9665 передбачає настільки суворі покарання за зберігання деревини без документів, що багато хто вважає його надмірним і несправедливим. Українці ризикують отримати до 7 років ув’язнення або сплатити величезний штраф навіть за невелику кількість дров.
Законопроект №9665 може значно вплинути на життя українців, особливо тих, хто використовує дрова для опалення. Навіть невеликі об’єми деревини, які громадяни заготовляють для власних потреб, можуть підпадати під нові правила. Крім того, штрафи передбачені не лише за заготівлю дров, а й за інші види використання природних ресурсів, якщо вони здійснюються без відповідних дозволів. За зберігання дров без відповідних документів передбачені штрафи від 34 тисяч гривень. Якщо ж вартість незаконно здобутої деревини перевищує 30 тисяч гривень, винних можуть позбавити волі на строк від 5 до 7 років.
Адвокатка Марина Бекало у коментарі сайту ТСН.ua розповіла, що для підтвердження легального походження придбаної деревини власник житлового будинку зобов’язаний мати документальне підтвердження здійснення купівлі-продажу (онлайн-замовлення, рахунок, договір тощо). Наявність такого документа звільняє власника від відповідальності за незаконне походження деревини, оскільки відповідальність за це несе продавець.
Також звернула увагу на статтю 30 Конституції України, яка гарантує недоторканність житла. Це означає, що правоохоронці не мають права самовільно проникати в приватний будинок для проведення обшуку, навіть якщо підозрюють незаконне зберігання дров. Для цього їм обов’язково потрібне рішення суду, яке має бути обґрунтованим та видане у встановленому законом порядку.
“Тому, якщо і будуть перевірки, то вони мають проводитися за відповідним рішенням суду. Я маю сумніви, що хтось буде цим займатися аби виявити незаконні дрова в будинках у селян, проходити такі складні процедури, звертатися до суду, аби отримати такий “дозвіл” на проведення огляду чи обшуку. Тому я сподіваюсь, що перевіряти будуть тільки підприємців та підприємства, які займаються вирубкою та збутом лісу”, – зазначила адвокатка.
Закон про дрова перетворився на привід для масових насмішок в інтернеті. Мережа вибухнула хвилею мемів, які пародіюють абсурдність ситуації. Українці з іронією коментують, що тепер для того, щоб закинути в пічку поліно, потрібно буде мати дозвіл.
Після хвилі критики та мемів, які українці публікували в соціальних мережах, народні депутати вирішили розтлумачити спірні норми.
Так, один із авторів закону, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Максим Павлюк заявив, що ініціатива “спрямована не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а стосується чорних лісорубів, незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі”. За його словами, якщо ви заготовили більше дров, ніж дозволяє новий закон, але зробили це до того, як закон набрав чинності, то вам немає чого боятися. Оскільки закон не може діяти на минулі події, правоохоронні органи не мають права вимагати у вас документи на дрова, які ви придбали раніше.
Закон про дрова, ухвалений Верховною Радою 10 жовтня, досі не набрав чинності. Незважаючи на те, що його було передано Президенту для підписання, Глава держави ще не прийняв остаточного рішення щодо цього законопроекту.
“Президент не буде підписувати цей закон”, – так журналістам BBC-Україна ще 5 листопада прокоментував історію із законом про дрова радник президента України Дмитро Литвин. Він не уточнив причини такого рішення.
Уже 8 листопада офіційну позицію по цьому документу озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час виїзного засідання Кабміну в Одеській області: “Дрова у сільській місцевості – це важливе, резервне й іноді основне паливо для людей, тому наголошую: жодних обмежень на заготівлю дров для людей немає і не буде. Резонансний депутатський законопроєкт щодо штрафів за зберігання дров не буде підписаний президентом України, понад те держава та уряд всіляко сприятимуть українцям, які заготовляють дрова для опалення власних домівок узимку”, – сказав він, додавши, що в Україні є відповідна програма підтримки, яка реалізовується разом з партнерами.
Яна Рожко
Комментарии:
нет комментариев