За даними Департаменту соціального захисту ЗОВА, цього року було розширено дії програм для ВПО. Це стосується компенсації за послуги муніципальної няні для дітей до 6 років, фінансування догляду за людьми з інвалідністю та похилого віку, створення центрів психологічної підтримки, субсидій на оренду житла, доступного кредитування та компенсації за зруйноване майно.
Послуга «Муніципальна няня»
Постановою Кабінету Міністрів України розширено можливості надання послуги «муніципальна няня» на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування.
Відповідно до внесених змін, послугою охопили внутрішньо переміщених осіб (незалежно від місця проживання) та сім’ї, які проживають на територіях, де в умовах воєнного стану садочки не працюють. Також збільшили вік дітей до 6 років, яким може надаватись послуга «муніципальної няні».
Послугою «муніципальна няня» можуть скористатися батьки, опікуни дитини, які доглядають за:
* дитиною до 3-х років, якщо один із батьків, опікунів є ВПО;
* дитиною до 6-ти років, яка разом із батьками, опікунами проживає на територіях, де неможливо забезпечити функціонування садочків;
* дитиною до 6-ти років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
* дитиною до 6-ти років, яка потребує додаткового догляду. Зокрема, це дитина з інвалідністю, або хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитина, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність.
Батьки, опікуни дитини, які є ВПО, або проживають на територіях, де садочки не працюють, мають право скористатися послугою «муніципальна няня», якщо відповідають хоча б одній із таких умов:
* не перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
* працюють (по трудовому договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
* забезпечують себе роботою самостійно (як ФОП);
* здійснюють перепідготовку або підвищення кваліфікації;
* беруть участь у громадських роботах;
* беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
ВАЖЛИВО! Якщо батьки (один із них) безробітні, щоб скористатися послугою “муніципальна няня”, мають перебувати на обліку в центрі зайнятості не більш як шість місяців.
Право на відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» втрачається у випадку відновлення функціонування садочків на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проживає заявник.
Алгоритм дій щодо користування послугою «муніципальна няня»:
* знайти «муніципальну няню» (це може бути ФОП або юридична особа);
* укласти з «муніципальною нянею» договір у письмовій формі;
* звернутися до ЦНАПу з заявою та пакетом документів;
* щомісяця надавати підтвердження здійснення догляду за дитиною та витрати на оплату муніципальній няні.
Послуги догляду для ВПО з інвалідністю та похилого віку
Завдяки експериментальному проєкту, який реалізує Мінсоцполітики, ВПО похилого віку та ВПО з інвалідністю, які залишили свої домівки і потребують догляду, можуть отримати його вчасно і в повному обсязі.
Мінсоцполітики розробив механізм їх за принципом «гроші ходять за людиною».
ВПО з інвалідністю, які потребують догляду, можуть отримати гроші на оплату такого догляду від держави. Гроші держава сплатить організації, яка буде забезпечувати догляд для такої особи – або в форматі стаціонарного догляду (у закладі), або в форматі підтриманого проживання.
ВПО з інвалідністю, яка потребує стаціонарного догляду, зможе отримати фінансування послуги вартістю до 16 185 грн.
Якщо ВПО потребує догляду в форматі підтриманого проживання, держава компенсуватиме до 9 945 грн на місяць.
Алгоритм отримання послуги
Людина, яка потребує послуги підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, подає письмову або електронну заяву до органу місцевого самоврядування, за місцем проживання чи за місцем звернення. Якщо вона не може зробити це самостійно, їй допомагає соціальний менеджер.
Після укладання договору із надавачем соціальних послуг, людина починає отримувати послугу, а кошти – для сплати за отриману послугу – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.
Про психологічну підтримку ВПО
Мінсоцполітики також активно допомагає місцевим громадам розвивати послуги психо-соціальної підтримки, які дуже затребувані серед ВПО.
Якщо внутрішньо переміщена особа відчуває, що не може самостійно подолати психо-емоційне напруження та стрес, вона може звернутись по фахову допомогу до Центрів життєстійкості, які наразі активно створюються в українських громадах.
В таких центрах можна отримати індивідуальні чи сімейні консультації з психологом, який допоможе вирішити проблеми; першу психологічну допомогу; консультації з соціальних питань; відвідувати групові заняття із психосоціальної підтримки), а також долучитися до волонтерських ініціатив в громаді.
Уже 200 громад залучені до Програми. Спільними зусиллями Мінсоцполітики, органів місцевого самоврядування та громадського сектору 114 Центрів життєстійкості працюють у 22 областях. У Запоріжжі ьакі центри ще навестні запрацювали у Запоріжжі та селі Широке. В області заплановане відкриття ще чотирьох центрів.
Про забезпечення житлом
Мінсоцполітики розробило пілотний проєкт (і готує до подання на розгляд Уряду) про надання субсидій на оренду житла для ВПО.
Субсидії на оренду житла будуть надаватись з урахуванням рівня доходів родини; того, скільки коштує оренда житла в конкретному регіоні; скільки людей входять у склад родини ВПО.
Завдяки цьому інструменту планується допомогти профінансувати витрати на оренду для тих ВПО, які не можуть самостійно покривати всю вартість оренди.
Крім того, для тих ВПО, які мають кошти на сплату першого внеску, діє програма єОселя, що реалізується Міністерством економіки України як програма доступного кредитування житла. Вона передбачає отримання кредиту на купівлю квартири, майнових прав на житло, приватного будинку, таунхаусу чи дуплексу під відсоткову ставку від 3% до 7% річних.
Також діє програма «є-відновлення», яка дає змогу ВПО отримувати компенсацію за нерухоме майно, пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Для ветеранів війни з числа ВПО передбачено державну програму, яка дає змогу отримати грошову компенсацію на придбання житла. Після отримання коштів такі особи самостійно обирають житло, яке бажають придбати. Таке житло може бути, як на вторинному ринку, так і на первинному — за умови, що воно обов’язково введено в експлуатацію.
Світлана ШКАРУПА
Комментарии:
нет комментариев