misto.zp.ua

Не поспішайте рахувати до десяти. Як гнів допомагає вирішити складні завдання

Не поспішайте рахувати до десяти. Як гнів допомагає вирішити складні завдання фото

 

Пояснюємо, як почуття гніву допомагає впоратися зі складними викликами і чому не завжди варто його уникати

Здебільшого гнів вважають емоцією, яку потрібно контролювати і стримувати. Однак насправді він може допомагати людині справлятися зі складними викликами та вирішувати комплексні завдання. Тобто те, чого ми зазвичай уникаємо, може бути корисним. 

Аби перевірити цю гіпотезу, вчені з Техаського аграрно-технічного університету (Texas A&M University) дослідили поведінку 233 студентів, які відчували різні емоції: гнів, смуток, бажання та радість. Піддослідні взяли участь у шістьох експериментах, у яких складали пазли, шахраювали, аби отримати призи, грали у відеоігри тощо. Наприкінці вчені порівняли виконання завдань студентами і прийшли до висновку, що учасники, які відчували гнів, краще справлялися зі складними викликами, на відміну від решти. 

Як проводили дослідження? 

233 студентам коледжу випадковим чином навівали одну із чотирьох емоцій:

  • для відчуття гніву учасники мали спостерігати за образами на адресу своєї футбольної команди;
  • аби викликати бажання, перед учасниками ставили десерт;
  • відчуття радості в учасників викликали переглядом зображень або відео з милими кошенятами та усміхненими дітьми;
  • учасникам, які мали відчувати смуток, показували похорони або хвороби. 

В одному з експериментів учасникам запропонували за 20 хвилин виконати якомога більшу кількість головоломок. Для цього надали чотири набори по сім анаграм різного рівня складності — піддослідні мали знайти і виписати якомога більше слів. Виявилося, що студенти, які відчували гнів, впоралися краще проти інших учасників — вони розшифрували на 39% більше анаграм, ніж ті, хто відчували смуток, радість чи бажання. 

"Ми не знаємо напевне, але є теорія, що реакції, пов’язані із гнівом — такі, як концентрація уваги, підвищена збудженість та схильність шукати підхід до проблеми, — були допоміжними у цих ситуаціях. Однак у виконанні легших завдань ці зміни можуть бути менш важливими", — пояснює Хезер Ленч (Heather Lench), провідна авторка дослідження та професорка психології та нейронауки Техаського аграрно-технічного університету. 

Чому гнів допомагає вирішити складні завдання?

Результати дослідження Техаського університету сходяться з тими, які отримала Сорая Чемалі (Soraya Chemaly) — активістка та авторка книги "Гнів їй личить: сила жіночої агресії". Вона пояснює такі результати тим, що гнів допомагає людині бачити ситуацію чіткіше. 

"Гнів — це емоція, яка прояснює мислення. Коли люди відчувають гнів, то часто йдеться про методологічне, стратегічне і досить ясне мислення, адже гнів "дистилює" складні емоції, так само як і складні ідеї", — зазначає вона. 

 

Коли відчуття смутку може змусити замкнутися у собі, гнів підштовхує до активних дій. Також під впливом цієї емоції людина заохочує інших змінювати обставини, які викликають у неї гнів. У дев’яти із десяти випадків, додає активістка, такі дії спрямовані на тих, хто визнає загрозу чи несправедливість і має можливість допомогти розгніваній людині. 

Як приклад користі від гніву Сорая Чемалі наводить дослідження про кліматичний активізм, де людський гнів був найпотужнішим передвісником активності суспільства та політичної підтримки: 

"Зміни клімату — це один із суттєвих, великих і складних викликів. Однак є щось в ідеї, що чим більшими будуть виклик і перешкода, тим сильніший гнів люди відчуватимуть". 

Чи варто стримувати гнів?

Професорка Хезер Ленч зазначає: чимало інших досліджень вказують на те, що перед вступом у конфронтацію люди цілеспрямовано намагаються пережити гнів. Інтуїтивно вони відчувають, що в такій ситуації це буде корисно. 

"Наше дослідження дозволяє припустити, що така поведінка має підґрунтя. Контрольована інтенсивність гніву може мати переваги під час подолання складних викликів", — пояснює науковиця. 

 

Інші дослідження показують, що гнів допомагає людині швидше творчо розв'язати проблему. 

"Всі емоції важливі. Якщо ви можете їх назвати, визначити і помітити, то вони можуть бути корисними для досягнення цілей. Якщо ви відчуваєте гнів, який для багатьох не є комфортною емоцією, — не варто приглушувати його. Не намагайтеся пригнічувати цю емоцію, адже із гнівом приходить багато знань та інформації", — зазначає Сорая Чемалі.


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Лента статей
MISTO.ІНФОРМ
МІГ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
ПОЗИЦІЯ
ДІТИ ЗАПОРІЖЖЯ
ПОРОГИ (АРХИВ)
ІНДУСТРІАЛЬНЕ ЗАПОРІЖЖЯ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА (АРХИВ)
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ (АРХІВ)
РОСТ (АРХИВ)
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ (АРХИВ)
СОДРУЖЕСТВО (АРХИВ)
ПРАВДА (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
БЕЛАЯ СТРЕЛА (АРХИВ)
ЗНАМЯ ТРУДА (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Про СМИ

Редактор Татьяна Ткаченко – редактор Мелитопольские ведомостиВ 2002 году редакция "МВ" создала свой первый сайт. Благодаря своей информативности, он сразу же стал популярным не только среди жителей Мелитополя и региона, но и далеко за пределами Украины. С появлением холдинга "МВ", мы поняли, что необходимо модернизировать имеющийся интернет-ресурс, разместив на нем самую полную информацию о Мелитополе, регионе, курортах Приазовья.
Каждый посетитель сайта может принять участие в его наполнении. Если у вас есть какая-либо горячая новость, интересная фотография, присылайте их нам - и вскоре они пополнят новостную ленту и фотогалерею. Заходите на форум, принимайте участие в обсуждении самых животрепещущих проблем. Именно в спорах всегда рождается истина.
Наша миссия: мы информируем жителей Мелитополя и региона обо всем, что наиболее значимо, полезно, интересно; мы представляем различные позиции, не навязывая ни одну из них.

Контакты

Учредитель:
ООО "Редакция "МВ"
Генеральный директор:
Михаил Кумок
Редактор:
Татьяна Ткаченко
Адрес:
72312, г. Мелитополь, ул. К. Маркса, 5
Телефоны:
приемная - 6-71-51
редактор - 6-88-98
отдел рекламы - 6-81-74
Веб-сайт:
www.mv.org.ua
E-mail:

Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | follow us on | читайте нас в