Афиша Запорожья
Добавить афишу
Полезные ссылки
Мы рекомендуем

Сорочку мати вишила мені…. Выставки

Краеведческий музей
ул. Троицкая, 29

21 мая - 31 августа (по ср,чт,пт,сб,вс)
режим музею

В  Запорізькому обласному краєзнавчому музеї до Дня вишиванки відкривається виставка «Сорочку мати вишила мені…». Цим заходом співробітники музею продовжують традицію, що була започаткована ще в 1994 році. Тоді, одними з перших, музейними засобами ми показали багатонаціональний та багатоконфесійний склад народу України. Виставка «Етнографічні скарби Запоріжжя», яку планували експонувати декілька місяців, набула такої популярності, що робота її продовжувалася протягом 14 років. Один з чотирьох залів виставки був присвячений українцям на території краю. Але через брак експозиційної площі вдалося показати тільки частину етнографічної колекції музею, що збиралася багато років. Після завершення роботи виставки частина експонатів була розміщена в постійно діючій експозиції «Край в XVIII – першій половині XIX ст.», а більша частина їх знову залишилась у фондосховищі. За минулі роки з’явилися нові надходження. Цієї весни, незважаючи на карантин, співробітники музею підготували виставку вишиванок з колекції музею. Більшу частину цих експонатів відвідувачі побачать вперше.

Традиції прикрашати свій одяг, предмети побуту з’явилися у людей в давні часи. Люди символічно зображували явища природи, оточуючий світ, те, що вони обожнювали, чому вклонялися. Проходили століття, змінювалися деякі уявлення, але зберігалися традиційні зображення на рушниках, сорочках. Вишиті рушники були невід’ємною частиною культури українців. Кожен з них мав своє призначення. Ці речі використовували в сімейній обрядовості: при народженні дитини, їх подавали сватам на знак згоди на шлюб, ними прикрашали ікони, на них підносили хліб, з ними проводжали в потойбічний світ, ними прикрашали житло. Тому кожен з рушників має неповторний орнамент. Уявлення про триєдність світу позначилося на виконанні візерунків у три смуги. Давньою традицією є зображення древа життя. На одному рушнику воно має вигляд стовбура з багатьма гілками, на другому – вазону з рослиною, на третьому – хреста з рослинними пагонами. Всі ці візерунки були оберегами родини, захистом від негараздів, гарантією добробуту. На весільних рушниках вишивали вінки, корони, на подружніх – півників. Красу оточуючої природи майстрині могли зобразити навіть використовуючи білий колір ниток по білому тлу, або червоний і чорний кольори. Просте домоткане полотно з льону прикрашене вишивкою сприймається як витвір мистецтва.

З тієї ж тканини виготовлені і сорочки. Вони були не тільки головним елементом одягу. В українських сім’ях новонародженого хлопчика загортали в батьківську сорочку, щоб успадкував усі найкращі якості батька. Дівчинку загортали в материнську сорочку, щоб була доброю господинею. Музейна колекція сорочок дуже різноманітна за декоруванням. Це пов’язано з тим, що переселяли сюди мешканців різних регіонів України: Полтавщини, Чернігівщини, Київщини, Харківщини, Катеринославщини. Тут можна побачити яскраве червоно-чорне буяння троянд, маків, гілки калини, стримані вишукані геометричні орнаменти в біло-чорних кольорах, розкішні мережки.

Поряд із речами позаминулого століття на виставці надані жіночі сукні та чоловічі сорочки 20 – 30 рр. ХХ ст. прикрашені вишивками. Всього в виставковій залі розміщено 48 експонатів, які неодмінно викличуть інтерес у мешканців нашого міста та його гостей.

Традицію носити вишиванки наш народ зберігає і донині. І День вишиванки яскраво свідчить про це.


Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | | follow us on | читайте нас в |