Афиша Запорожья
Добавить афишу
Полезные ссылки
Мы рекомендуем

Меноніти: раціоналізм зі смаком. Выставки

Краєзнавчий музей
вул. Троїцька, 29

Сегодня, до 31 декабря (по вт,ср,чт,пт,сб)
09:00-17:45

В експозиційних залах Запорізького обласного краєзнавчого музею відвідувачі завжди з цікавістю знайомляться з експонатами пов’язаними з історією менонітських поселень на території краю, що були засновані в кінці XVIII – на початку XIX ст. Меноніти зробили значний внесок в розвиток економіки південної України. Вони були знаними хліборобами – дбайливо ставилися до землі, яку отримали, їхні підприємства сільськогосподарського машинобудування були відомими не тільки в регіоні, але й в інших країнах. Виробництво цегли та черепиці в колоніях дозволило надати поселенням європейського вигляду. Раціональний підхід був притаманним менонітам у будь-якій галузі, навіть у побуті. Свої оселі вони будували за європейськими традиціями – під одним дахом розташовували житлові та господарські приміщення.

Оселю обставляли меблями власного виробництва. В Молочанському менонітському окрузі працювали понад 50 майстрів, які виготовляли меблі для жителів колоній, поміщиків, містян. Саме меблюванню менонітського помешкання присвячена виставка. Обстановка традиційного будинку колоніста не була дорогою, вишуканою. Але все що його оточувало робилося раціонально, із смаком.

Головним предметом в менонітській сім’ї була скриня, яка передавалася у спадок по жіночій лінії і завжди мандрувала всюди з господарями.  Скриня була символом благополуччя сім’ї і вважалася особистою власністю заміжньої жінки.

Традиційними менонітськими меблями були шлафбанки – дерев’яні канапи з відігнутими назовні підлокітниками та спинкою з округленими кутами, які призначалися для сидіння та відпочинку.

Одяг розвішували в шафі з двома дверцятами, за якими знаходилися вішалки, що рухалися. Це дозволяло розмістити тут більшу кількість речей. В нижній частині шафи розташовувалася висувна шухляда. Часто меблярам замовляли і комоди з декількома шухлядами.

На стіні у вітальні висів годинник, циферблат якого прикрашав рослинний орнамент або сцени з біблійної міфології. Такі годинники виробляли на підприємствах Крегера і Леппа. Обов’язковими предметами у вітальні, на кухні були стільці та столи.

Жінки-менонітки займалися рукоділлям: шили одяг, вишивали монограми на білизні, серветках, вишивали фіранки традиційними сюжетами.

На виставці розміщено понад 60 експонатів, які надають уявлення про побут менонітів на півдні України в XIX – на поч. XX ст.


Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | follow us on | читайте нас в