Правила мінної безпеки, які рятують життя

09.01.2025

Правила мінної безпеки, які рятують життя

Після початку повномасштабного вторгнення росії Україна стала однією з найбільш забруднених мінами країн світу. За даними ДСНС, понад 30% території країни потенційно небезпечні через вибухонебезпечні предмети.

У сучасних умовах знання правил мінної безпеки стає життєво необхідним для кожного — як дорослого, так і дитини.

Варто пам’ятати, які існують види мін і вибухонебезпечних предметів:

1. Протипіхотні фугасні міни
Ці міни спрацьовують при натисканні. Їх основна мета — ураження кінцівок. Особливу небезпеку становить міна «Метелик» або «Пелюстка», яка важить лише 80 грамів і часто вибухає без контакту через механізм самоліквідації.

2. Протипіхотні осколкові міни
Осколкові міни на відміну від фугасних уражають не силою вибуху, а уражаючими елементами в корпусі міни. Їх закопують у ґрунт або маскують на дереві. Вибухають такі міни, якщо зачепити натягнутий дріт або якщо їх активують дистанційно. Дія ураження може бути й спрямованою (уламки вилітають з одного боку міни), і круговою (розлітаються на 360 градусів).
Одна з найнебезпечніших осколкових мін — ОЗМ-72. За розміром вона, як літрова банка. Важить 5 кілограмів. Усередині має 2400 осколків, які розлітаються на 50 метрів. Людина зачіпає розтяжку, міна вистрибує на висоту 1 метр через «вишибний» заряд і тоді розривається корпус. Шансів вижити майже немає.

Протипіхотні міни заборонені Оттавською конвенцією із 1999 року.

3. Протитранспортні міни
Протитранспортні міни також закопують у землю або залишають на поверхні. Вибухають вони від ваги у 120 кілограмів і більше. Та торкатися таких предметів в жодному разі не можна. Часто під протитранспортні міни можуть встановлювати протипіхотні. У разі вибуху — шансів вижити практично немає.

4. Касетні боєприпаси
РСЗВ «Град», «Смерч», «Ураган», «Точка У» можуть випускати касетні боєприпаси. Такі боєприпаси влаштовані за принципом російської "матрьошки": у випущеному боєприпасі є від 30 до 70 маленьких боєприпасів, які розлітаються на площу в кілька гектарів. Ці елементи 12 сантиметрів у розмірі й мають механізм самоліквідації.

Цей тип боєприпасів заборонений міжнародною конвенцією з касетних боєприпасів. Російські військові застосовували їх неодноразово.

5. Саморобні вибухові пристрої
Цей тип боєприпасів важко розпізнати. Їх маскують у якісь побутові речі, встановлюють в автомобілях, закріплюють всередині будинків, приховують в іграшках, таким чином, щоб вони не викликали підозру, але викликали інтерес. Принцип дії довільний. Противник часто використовує саморобні вибухові пристрої та міни-пастки в умовах воєнних дій.

6. Запали та підривники

Окремі елементи боєприпасів теж можуть завдати ушкоджень. Про запали та підривники нечасто говорять в контексті вибухонебезпечних предметів, але взаємодіяти із ними небезпечно. Це той елемент, який ініціює вибух міни або гранати. Ці предмети теж небезпечні, бо можуть вибухнути, якщо людина починає розбирати, викручувати їх.

Що робити, якщо натрапили на боєприпас чи міну (міну-пастку):

  • Зупиніться, нічого не чіпайте. Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам’ятайте місце виявлення предмета.
  • Попередьте про виявлений предмет осіб, які поруч.
  • Якщо ви, або люди навколо виконують якісь роботи – негайно припиніть їх.
  • Відійдіть самі й відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета. Водночас відходити необхідно тим самим маршрутом (бажано слід у слід), яким ви прийшли. Якщо відходить група людей, то рухатися необхідно колоною по одному й так само, слід у слід.
  • Повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи й спеціальні служби за телефонами 101 та 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета).
  • По можливості до прибуття правоохоронних органів або спеціальних служб вживайте заходів щодо недопущення до небезпечної зони сторонніх людей.

Категорично забороняється:

1. Торкатися знайденого предмета, пересувати його, або робити з ним будь-які інші дії, особливо намагатися розібрати, або знешкодити його.

2. Проводити будь-які роботи біля знайденого предмета, особливо ті, які можуть викликати навіть незначне коливання ґрунту.

3. Палити, користуватися запальничками, а також іншими джерелами відкритого вогню і предметами, які можуть його утворювати.

4. Користуватися радіоелектронними пристроями (мобільними телефонами, пультами дистанційного керування, сигналізацією автомобілів тощо).

5. Заливати предмет рідинами, засипати ґрунтом, намагатися чимось накрити, або здійснювати інші дії на нього: звукові, світлові, теплові, механічні та ін.

6. Допускати скупчення людей безпосередньо поруч зі знайденим предметом.

7. По можливості до прибуття правоохоронних органів, або спеціальних служб вживайте заходів щодо недопущення до небезпечної зони сторонніх людей.

Знання цих правил мінної безпеки допоможе зберегти життя вам і вашим близьким. Нагадуйте про них дітям і близьким, адже лише спільними зусиллями ми зможемо мінімізувати ризики від мін і вибухівки.

Будьте обережними й бережіть себе!

Источник: zp.gov.ua

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.
 
Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
Свежие новости
Пресс-релизы
Запоріжжя та область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 |