
Катував в’язнів у «Бердянській колонії тортур»: у Запоріжжі суд виніс вирок колишньому оперативнику23.06.2026 ![]() Олександрівський районний суд Запоріжжя затвердив угоду про визнання винуватості у справі одного з учасників гучної злочинної схеми, яка діяла у Бердянській виправній колонії №77. Йдеться про колишнього оперуповноваженого установи, якого слідство вважає учасником злочинної організації, що роками катувала ув’язнених та вимагала гроші з їхніх родин. За матеріалами справи, обвинувачений є уродженцем Бердянська, раніше не судимим, має статус внутрішньо переміщеної особи. Провадження розслідувало Державне бюро розслідувань, а угоду про визнання винуватості було укладено з прокурором Офісу Генерального прокурора. Суд встановив, що у 2016–2020 роках у Бердянській виправній колонії №77 діяла організована злочинна структура, створена керівництвом установи. До неї входили посадовці колонії, оперативні працівники та окремі засуджені, яких адміністрація використовувала як виконавців. За даними слідства, новоприбулих ув’язнених зустрічали побиттями, приниженнями та психологічним тиском. В матеріалах справи мова йде про чималий список: підмітати підлогу під загрозою побиття; мити туалети на камеру; проходити через принизливі «процедури прийому»; удари кийками, руками та ногами; удушення мокрими матрацами та виконувати виснажливі фізичні вправи під примусом. У вироку описані й інші форми катувань: побиття по стопах, викручування рук, тривале утримання в неприродних позах, удари по шиї, які могли призводити до втрати свідомості. Слідство вважає, що головною метою цих дій було придушення волі засуджених та подальше вимагання грошей. Після «обробки» в’язням пропонували платити за спокійне відбування покарання. Для цього використовувалися банківські картки родичів інших засуджених, через які проходили кошти від потерпілих. У вироку окремо описані епізоди щодо кількох потерпілих, які прибули до колонії у 2018 році. Зокрема, засуджених змушували підмітати підлогу та мити унітази під відеозапис. При цьому їм прямо погрожували поширенням відео серед інших ув’язнених, що за тюремною субкультурою означало б фактичне приниження та ізоляцію людини. Суд дійшов висновку, що такі дії були формою катування та психологічного насильства, спрямованого на підкорення волі потерпілих. Обвинувачений повністю визнав свою вину за двома статтями Кримінального кодексу: участь у злочинній організації (ч.1 ст.255 КК України) та катування, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.127 КК України). Крім того, він погодився надати викривальні показання щодо інших учасників злочинної схеми. У матеріалах справи зазначено, що всі потерпілі надали письмову згоду на укладення угоди про визнання винуватості та були ознайомлені з узгодженим покаранням. Суд визнав обвинуваченого винним та призначив 5 років позбавлення волі. Однак фактично до колонії засуджений не відправиться. Суд застосував статті 75 та 76 Кримінального кодексу України і звільнив його від відбування покарання з випробуванням на 3 роки. Якщо протягом іспитового строку він не вчинить нового злочину та виконає покладені обов’язки, реальне покарання відбувати не доведеться. Бердянська виправна колонія №77 вже не вперше фігурує у кримінальних провадженнях щодо системних катувань ув’язнених. Розслідування ДБР стосовно колишнього керівництва та співробітників установи триває вже кілька років і вважається одним із найбільших кейсів щодо порушення прав людини в українській пенітенціарній системі. Вирок щодо колишнього оперативника став черговим епізодом у великій справі про діяльність злочинної організації, яка, за версією слідства, роками діяла за стінами колонії та використовувала катування як інструмент заробітку і контролю над засудженими. Джерело: forpost.media |
Свежие новости
Пресс-релизы
|
Коментарії:
немає коментарів