В Польщі на Різдво існує традиція випікати пряники – їх іще називають «катаржинки». Батьківщиною цього особливого кондитерського виробу є польске місто Торунь, де навіть є музей пряників. Колись у давнину їсти пряники могли собі дозволити тільки заможні люди – через наявність у складі дорогого меду та майже коштовних пряностей. А сьогодні «катаржинки» під силу виготовити будь-якій господині. Щоправда, важливо вміти їх прикрасити.
У молодіжному клубі польської культури імені Генріка Сенкевича Різдво відзначали 25 грудня, і до свята господині влаштували конкурс-виставку домашніх пряників: пряничне дерево, картину з пряників, пряничний паровозик і пісочні прянички, прикрашені різдвяними символами.
Любов виготовила печиво за рецептом, який зберігається в родині. Щоправда, вона майстерно задекорувала його – кожне перетворилося на окрему різдвяну картинку. «Печиво готувала моя бабуся Ніна Яківна, якої зараз вже нема з нами. Їм вона пригощала тільки членів родини. Я зробила печиво своєї бабусі і хочу пригостити їм дітлахів», – Люба презентувала свої вироби зі сльозами на очах. А рецептом поділилася з читачами.
200 г холодного масла потерти на тертушці, змішати з 400 г борошна, додати 200 г цукру, 4 жовтки, дрібку солі, ваніль, 1 ст. л. лимонного соку чи уксусу і 0,5 л. соди. Замісити м’яке тісто, на ніч поставити в холод. Розкачати тонко, придати форму склянкою чи, якщо є, спеціальними формочками для печива і пряників. Випікати, дати охолонути та покрити глазур’ю. Дати висохти. Глазур: 2 білка розтерти з цукровою пудрою (приблизно 200 г).
Катерина виготовила пряники у формі ялинки, серденька і зірки та прикрасила ними гілку – так з’явилося пряничне дерево. Виглядає воно дуже ефектно і святково. Такими пряничками можна прикрасити новорічну ялинку. «В нашій польсько-українській родині без випікання пряників не обходиться жодне Різдво. Найбільше подобається розписувати пряники. Якщо будете готувати, майте на увазі – починати треба хоча б за добу до того дня, як плануєте подати їх на стіл! Взагалі, готове тісто можна залишити в холодильнику хоч на місяць. Воно не тільки не зіпсується, а навпаки, «дозріє», і пряники матимуть кращий смак».
PIERNIKI: 150 г цукру, 60 г вершкового масла, 90 г гречаного меду, 2 яйця, по 0,5 ч. л. імбирю, мускатного горіху, кориці; лимон і апельсинова цедра, 400 г пшеничного борошна, 2 ст. л. какао, 1 ч. л. соди. Білкова глазур, якою треба покривати пряники і яка добре застигає: 1 білок, 150-200 г цукрової пудри – просіяти, 1-2 ст. л. гарячої води.
Дарія за таким же рецептом зробила паровоз та залізничний вокзал: «Мені здається, що Різдво – це час, коли вся родина збирається разом, всі приїжджають в батьківський дім на свято. Тому ми з родиною і вирішили: зробимо з пряничного тіста паровозик і вокзал! Найскладніше було розмалювати деталі та скласти їх докупи. Так що, як будете таке затівати, майте на увазі – це досить непроста справа!»
Наталія на виставку представила картину з пряників. Але випікала вона їх з «козульного тіста». Рецепт такий:
250 г цукру, 125 г води, 1 яйце + 2 жовтки, 0,5 ч. ложки соди, 100 г вершкового масла, дрібка солі, 200 г житнього борошна та 300 г пшеничного, 1 ч. л. кориці, ванілін, 1/3 ч. ложки кардамону, 1/3 ч. ложки імбирю, 1/4 ч. ложки гвоздики.
Секрет тіста в тому, що спочатку треба карамелізувати цукор, а потім додавати інші інгредієнти.
Катерина Стаценко
Комментарии:
нет комментариев