Лента статей
Про СМИ

Студентський інформаційний портал «Пороги» - це цікаво й корисно, це креативно й актуально, це гостро й оперативно. «Пороги» - це погляд запорізького студентства на молодіжні проблеми. Це репортажі з мистецьких акцій і спортивних подій, інтерв’ю з  неординарними людьми, це матеріали, що зацікавлять молодого науковця, майбутнього студента, творчу людину. «Пороги» - це ресурс для тих, хто шукає себе, хто хоче писати, кого турбує молодь Запоріжжя. «Пороги» - для тих, хто думає і хоче знати.

Контакты

Адреса:
м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 24, 9 поверх, к. 907

Телефон:
289-12-22

Сайт:
www.porogy.zp.ua

E-mail:
porogy@mail.ru

Випадковість, що стала закономірністю

rawpixel-252130-unsplash

Щоб на врученні Пуліцера було за чим дякувати, вчені витрачають роки на клопітку і цілеспрямовану роботу. У процесі досліджень, випадок тільки може заважати. Однак з правил бувають винятки – і тоді саме випадковість стає причиною геніального винаходу.

Київський торт. Працівники бісквітного цеху просто забули прибрати в холодильник збитий яєчний білок. Вранці начальник цеху на прізвище Петренко на свій страх, ризик і азарт вирішив зробити торт з того, що є. Так з’явився новий інгредієнт – знамениті хрусткі коржі.

 • Сірники. На початку XIX століття придумали хімічні сірники, вкрай ненадійні. Перші сірники були створені англійським хіміком Джоном Уокером в 1826 році. За легендою – ненароком, тому що горюча суміш, в яку потрапила дерев’яна паличка, не розроблялася як покриття для сірників.

Силденафіл. Весь світ знає цей препарат для поліпшення потенції під маркою «Віагра». Але його відкриття теж було випадковим – у 1990-х група британських хіміків намагалася синтезувати ліки для лікування стенокардії та ішемічної хвороби серця. Але в підсумки вийшла речовина – UK-92480 – надто корисна для кровотоку в в області органів таза. Однак серед побічних ефектів віагри є … «серцевий напад».

 • Кукурудзяні пластівці. Один з найпопулярніших сніданків в усьому світі відкрили випадково двоє братів, власників санаторію. Вони приготували тісто із зіпсованого борошна і посмаживши отримали пластівці. Справа була в серпні 1894, а заснована Віллом і Джоном Келлога компанія по виробництву пластівців досі є світовим лідером у своїй галузі.

Шоколадна паста. П’єтро Ферреро робив цукерки і продавав їх на місцевому ярмарку. Одного разу він так довго збирався на роботу, що через спеку солодощі перетворилися на безформну гірку шоколадку. Що б продати хоч щось, П’єтро намазав масу на хліб і … став винахідником шоколадної пасти «Nutella». Сьогодні компанія, названа на прізвище її засновника – одна з найприбутковіших у світі.

 • Салат Цезар. Один з найвідоміших салатів – «Цезар», вперше був приготований випадково. Справа було 4 липня 1924 року. З нагоди святкування Дня Незалежності США, в ресторанчик Цезаря Кардіні нагрянули стільки народу, що закуски на всіх не вистачало. А магазини з нагоди свята були закриті. Допомогла чи винахідливість, то чи відчай: Цезар вирішив змішати все, що залишалося на кухні – сир, яйця, листя салату, часник і навіть хліб. Свято вдалось.

Супер клей. У 1942 році компанія «Kodak» шукала прозорий пластик для гарматних прицілів. Один із співробітників фірми, Гаррі Кувер, отримав якусь субстанцію, яка клеїлася до всього підряд і псувала будь-які матеріали. 15 років тому Кувер згадав той невдалий досвід і запатентував суперклей. Той самий, що зараз продається в будь-якому кіоску.

 • Кросворд. На звання винахідника претендують відразу кілька людей. Наприклад, якийсь Віктор Орвілл від неробства і безвиході, в тюрмі, складав букви в слова на квадратних плитках статі своєї камери. Виходило красиво і незвично. Орвілл придумав нехитрі правила і відправив кросворд в місцеву газету. На свободу вийшов з солідною сумою на банківському рахунку.

Lego. Через фінансову кризу 30-х років минулого століття датський тесляр Оле Крістіансен змайстрував констуктор, бо його сходи не цікавили люд. Незабаром тесля заснував компанію з виробництва Lego. Так-так, спочатку ця відома іграшка була з дерева. Пластиковим Lego став тільки в 1947 році.

 • Чіпси. Примхливий клієнт одного готельного ресторану поскаржився: «Офіціант, а чого це картопля у вас такими скибками нарізана?» Шеф-кухар Джордж Крам відповів гідно: нарізав картоплю так тонко, наскільки це було можливо. Як би зараз сказали, гість троллінгу не зрозумів, навіть навпаки – прийшов в невимовний захват від смажених тонесеньких скибочок. А справи ресторану швидко пішли в гору. За рахунок фірмової страви під назвою чіпси. Було це в 1853 році.

Тефлон. Полімер тетрафторетилену, відомий нам під маркою «Тефлон» – одне з найбільш широко застосовуваних покриттів в сучасному світі. Його творець, Рой Планкетт, в 1938 році намагався створити новий тип охолоджувача для холодильників. Але виявив, що газоподібний тетрафторетилен під тиском полимеризуеться в парафіноподобний порошок. У 1941 році Планкетт отримав патент на тефлон.

 • Захисне скло. Сьогодні кожен автомобіль обладнаний лобовим склом, які при аварії можуть тріснути, але не розлетиться на уламки. Цьому винаходу ми зобов’язані Едуарду Бенедиктус, французькому композитору, письменнику і вченому. У 1903 році він ненавмисно впустив на підлогу колбу з нитроцеллюлозой і зауважив, що при сильному ударі скло лише тріснуло. У 1909 році він отримав патент на перше в світі захисне скло.

Вулканізована гума. У 1839 році американець Чарльз Гудьир, який багато років вивчав методи обробки каучуку, впустив гумову суміш із сіркою і свинцем на гарячу плиту, створивши перший зразок вулканізованої гуми. Стійка до температур, вона використовується і до цього дня – наприклад, у виробництві і лагодження шин. Невірно вважати, що Гудьир не отримали нічого від свого відкриття: він успішно запатентував технологію і почав виробництво такої гуми разом з братами.

 • Рентгенівське випромінювання. В кінці XIX століття німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген вивчав катодні промені, як раптом звернув увагу на незвичайне світіння в кімнаті. Джерелом виявився картон, покритий платіносінеродістим бари. Рентген назвав своє відкриття «ікс-променями». Згодом винахід отримав його прізвище в якості назви.

Мікрохвильові печі. СВЧ-хвилі були відкриті в 1939 році, але тоді ніхто не додумався використовувати їх для приготування їжі. Цю можливість виявив в 1945 році американський інженер Персі Спенсер, співробітник компанії Raytheon, після дослідів з магнетроном. За однією версією у нього в кишені розтанув шоколад, за іншою – вибухнуло яйце. Так чи інакше, незабаром Спенсер запатентував першу СВЧ-піч.

 • Пластмаса. Перші пластмаси винайшли в середині XIX століття, і більшість з них створювались за допомогою шлаку – доволі дорогої природньої смоли, що виділяється червецами. У 1907 році хімік Лео Бакеланда, намагаючись знайти бюджетний варіант, відкрив бакелит – пластик універсального застосування, дешевий і негорючий.

Пеніцилін. Шотландський бактеріолог Олександр Флемінг, в 1922 році випадково відкрив лізоцим. В одній з чашок з бактеріями стафілокока виросла колонія плісняви, що знищила бактерії навколо себе. Уже через рік Флемінг зміг виділити з цвілі активну речовину – пеніцилін.

 • Застібка-липучка або велкро (velcro). У 1941 році швейцарський винахідник George de Mestral вигулював свою собаку. Коли вони повернулися додому, виявилося, що пальто у Джорджа, як і шерсть собаки були покриті репейніком. Розглянувши реп’ях під мікроскопом, Джордж розглянув, гачечки, якими рослина прикріплялося до вовни собаки ледь не «намертво». Він сам змайстрував дві стрічки з такими ж дрібними гачками, які чіплялися один за одного – альтернативна застібка вийшла!

Фруктове морозиво на паличці (popsicle). Frank Epperson був молодим хлопцем, всього одинадцяти років, коли придумав те, що деякі пізніше назвуть одним з найважливіших винаходів 20-го століття. Звичайно ж, швидше за все леді Удача посміхнулася цьому хлопчиську, коли він розчинив содовий порошок у воді – популярний напій дітвори 1905 року. Випити напій відразу не вийшло і Франк, що не прибравши зі склянки з напоєм паличку для розмішування, відставив його на деякий час. Погода була морозною і суміш застигла. Франк зі сміхом показав своїм однокласникам смішну заморожену штуковину на паличці, яку можна було лизати. Через 18 років Франк згадав цей кумедний випадок і почав виробляти фруктове морозиво «Epsicles» в семи варіантах смаків.

 • Клейкі листки – мемостікерси. У 1970 році Spencer Silver, який працював на корпорацію 3M (Minnesota, Mining and Manufacturing), намагався розробити суперсильний клей. Те, що йому вдавалося отримати, було повною протилежністю: клей розмазувався по поверхні паперу, а, якщо її приклеювали до чого-небудь, вона відвалювалася через якийсь час, не залишаючи ніяких слідів на поверхні. Через чотири роки співробітник цієї ж компанії, Артур Фрай, який співав у церковному хорі, щоб швидко знайти потрібний текст, придумав клеїти закладки до книги з псалмами, намазані цим складом.

Булочки з родзинками. Тут же варто згадати і про легенду, описаної письменником Володимиром Гіляровським, про те, що булочку з родзинками винайшов знаменитий булочник Іван Філіппов. Генерал-губернатор  Закревський, що купив якось свіжу сайку, раптом виявив в ній таргана. Викликаний на килим Філіппов, схопив комаха і з’їв, заявивши, що генерал помилився – це була родзинка. Повернувшись в пекарню, Філіппов розпорядився терміново почати пекти булочки з родзинками, щоб виправдатися перед губернатором.

 • Крісло качалка. Американський президент Бенджамин Франклін якось раз побачив, як дитину качають в колисці, і переробив в гойдалку звичайний стілець. У англійців є така приказка: «Він нервовий, як довгохвостий кіт в кімнаті з п’ятьма кріслами-гойдалками».

Сендвічі. Якби не пристрасть графа Сендвічского до азартних ігор, ми б не вміли готувати закриті бутерброди. Граф категорично не бажав відриватися від карткового столу навіть на обід. Слуги носили йому бутерброди, а закривали їх (другим шматочком хліба), щоб було зручно нести і щоб не бруднилися карти.

 • Знаменитий барвник індиго, яким фарбують джинси, також був отримано випадково. Одна зі стадій отримання цього барвника – це окислення нафталіном. І ще потрібна ртуть – як раз коли розбився термометр, хімік Карл Хейнманн і отримав відсутню ланку реакції, над яким бився майже 15 років.

До відкриття йоду доклала лапу звичайна домашня кішка: на заводі по виробництву селітри вона випадково перекинула банку сірчаної кислоти в котел з відходами виробництва, і всі побачили прекрасний фіолетовий пар, який потім кристалізувався. Це і був йод.

 • Вафельний ріжок. До винаходу вафельного ріжка морозиво сервірували на тарілках. «Батьком» вафельного ріжка для морозива став сирієць Ернест Хамви, який торгував вафлями на Всесвітньому ярмарку 1904 року в Сент-Луїсі. Власник сусіднього кіоску продавав морозиво, і товар користувався такою популярністю серед відвідувачів, що у нього скінчилися тарілки. Хамви запропонував об’єднати зусилля і використовувати замість тарілок згорнуті трубочкою вафлі, в які можна класти кульки морозива. Новинка сподобалася, а кмітливий сирієць створив першу компанію з виробництва вафельних ріжків – Cornucopia Waffle Company.

Мішок для сміття. Гаррі Василюк в 1950 році винайшов перший мішок для сміття. Василюк був винахідником і інженером. Одного разу до нього звернувся муніципалітет міста ыз завданням: зробити так, щоб побутові відходи не висипалися в процесі завантаження сміттєзбиральних машин. Василюк довгий час роздумував над створенням пилососа, але рішення прийшло раптово. Хтось із його знайомих кинув фразу: «Мені потрібна сумка для сміття!». Василюк зміркував, що для операцій зі сміттям варто використати одноразові мішки й запропонував робити їх з поліетилену.

 • Візок для супермаркету. Торговець Сільван Голдман винайшов перший візок для покупок в 1936 році. Голдман був власником великого продовольчого магазину в місті Оклахома-Сіті і помітив, що покупці відмовляються купувати деякі товари, тому що їх важко нести. Відкриття було випадковим: Голдман звернув увагу, як одна відвідувачка поставила важку сумку на іграшкову машину, яку її син котив на мотузочці. Торговець спершу прилаштував до звичайного кошика невеликі коліщата, а потім залучив на допомогу механіків і створив прототип сучасного візка. Масовий випуск цього пристрою був початий в 1947 році.

Кока Кола. У 1886 році доктор і фармацевт Джон Пембертон намагався приготувати мікстуру на основі витяжки з листів південноамериканської рослини кока й африканських горіхів кола, що володіють тонізуючими властивостями. Пембертон спробував готову мікстуру і зрозумів, що вона має приємний смак. Пембертон порахував, що цей сироп міг допомогти людям, що страждають від втоми, стресу і зубного болю. Фармацевт відніс сироп у найбільшу аптеку міста Атланти. У той же день були продані перші порції сиропу, по п’ять центів за склянку. Однак напій Coca-Cola з’явився в результаті недбалості. Випадково продавець, що розбавляв сироп, переплутав крани і налив газовану воду замість звичайної. Отримана суміш і стала «кока-колою». Спочатку цей напій не мав великого успіху. За перший рік виробництва газованої води Пембертон витратив $ 79.96 на рекламу нового напою, але зміг продати Кока-коли тільки на $ 50.

 • Печиво з шматочками шоколаду. Один з найпопулярніших видів печива в США – печиво з шматочками шоколаду. Воно було винайдено в 1930-і роки, коли господиня невеликого готелю Рут Вейкфілд (Ruth Wakefield) вирішила спекти масляне печиво. Жінка розламала шоколадну плитку і перемішала шматочки шоколаду з тістом, розраховуючи, що шоколад розтане і додасть коричневого коліру. Однак Вейкфілд підвело незнання законів фізики, і з духовки вона дістала печиво зі шматочками шоколаду.

Динаміт. Альфред Нобель (Alfred Nobel), шведський хімік і інженер намагався стабілізувати нітрогліцерин, щоб його можна було зберігати, коли ряд нещасних випадків в результаті привів до смерті його брата в результаті вибуху. Дехто каже, що це підштовхнуло його ще більше. Одного разу, коли він перевозив деякі сполуки, банка почала протікати. Однак пакувальна суміш почала вбирати рідину.

 • Слінки. У 1943 році військово-морський інженер Річард Джеймс намагався розробити пружину, яка підтримувала б і стабілізувала чутливе обладнання на судах. Коли одна з пружин випадково впала з полиці, вона продовжила рух і у Джеймса народилася ідея для дитячої іграшки.

Феєрверк. Феєрверк був винайдений 2000 років тому в Китаї, легенда свідчить, що кухар випадково змішав вугілля, сірку і селітру (все елементи, які зазвичай зустрічалися на кухні в той час). Суміш запалилася і коли її туго набили в бамбукову трубку і підпалили – вона вибухнула.

 • Пластилін. Пластилін був випадково винайдений в 1955 році Йосипом і Ноа Маквікер, коли вони намагалися зробити засіб для чищення шпалер. Через рік продукт вже рекламували, як іграшку від виробника Мосту Крафтс.

Набійка на кий. Практично революційне відкриття для більярду – наліпочка на кінці кия – була зробленоа абсолютно випадково. Завзятий гравець і теоретик більярду Франсуа Менго зламав ногу. Грати стало незручно, але вдома він сидіти не міг, тому приходив і просто дивився, як грають інші. Одного разу жартома вдарив по кулі мильницею.  Крутитися на місці, відкочуватися назад, змінювати кути і швидкість куля може виключно завдяки цій самій набійці.


 

* Редакция сайта не несет ответственности за содержание материалов. Мнение авторов может не совпадать с мнением редакции.

Добавить комментарий
Имя
Сообщение

Комментарии:

нет комментариев
ПОЗИЦИЯ
РОСТ
ИНДУСТРИАЛЬНОЕ ЗАПОРОЖЬЕ
МЕЛИТОПОЛЬСКИЕ ВЕДОМОСТИ
РАЦИОНАЛЬНАЯ ГАЗЕТА
МИГ
ДЕТИ ЗАПОРОЖЬЯ
ПОРОГИ
MISTO.ИНФОРМ
КЛЯКСА. ГАЗЕТА ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ
ЗАПОРІЗЬКА СІЧ
СОДРУЖЕСТВО
ПРАВДА (АРХИВ)
ЗАПОРОЖСКИЙ ПЕНСИОНЕР (АРХИВ)
УЛИЦА ЗАРЕЧНАЯ (АРХИВ)
ВЕРЖЕ (АРХИВ)
МРИЯ (АРХИВ)
НАДЕЖДА (АРХИВ)
ГОРОЖАНИНЪ (АРХИВ)
БЕРДЯНСК ДЕЛОВОЙ (АРХИВ)
ИСТЕБЛИШМЕНТ. АНАЛИТИКА (АРХИВ)
ОСТРОВ СВОБОДЫ (АРХИВ)
ЖУРНАЛ ЧУДО (АРХИВ)
ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА. ТРК АЛЕКС (АРХИВ)
БЕЛАЯ СТРЕЛА (АРХИВ)
ЗНАМЯ ТРУДА (АРХИВ)
АВТОПАРК (АРХИВ)
МИГ по ВЫХОДНЫМ (АРХИВ)
Запорожье и область | Новости Запорожья и области RSS 2.0 | | follow us on | читайте нас в |